Angelus 2013 dla Oksany Zabużko

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-10-19 11:42 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. mat. prasowe

Angelus 2013 trafił dla Oksany Zabużko za książkę pt. „Muzeum porzuconych sekretów”. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Jerzy Pilch, Szczepan Twardoch czy Karl-Marcus Gauss. Jurorzy,  jak zawsze, nie mieli zatem łatwego zadania.

Laureatka otrzymała czek na kwotę 150 tys. zł i statuetkę Angelusa. Poniżej jedna z recenzji książki:

Na Ukrainie powieść ta stała się bestsellerem. Powody? Wartka akcja, znakomicie skonstruowane postacie, wielka staranność w oddaniu ducha różnych epok. [...] Ogromną zaletą jest też język - plastyczny, bogaty i dostosowany do różnych postaci, regionów i czasów. [...] Nie walory literackie jednak powodują, że powieść Zabużko jest najważniejszą książką ukraińską ostatniej dekady. Muzeum... to rozrachunek z ukraińską przeszłością i teraźniejszością, jakiego nie było w ukraińskiej literaturze. Dla autorki nie istnieją tematy tabu ani taryfa ulgowa w opisie rodaków. Jest bezlitośnie konsekwentna w obnażaniu stanu społeczeństwa ukraińskiego i przeraźliwie niskiej jakości elit politycznych i społecznych.

Mirosław Czech, „Gazeta Wyborcza"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama