Uczniowie gnębią nauczycieli!

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2013-11-25 08:23 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Jean-Jacques MILAN/Wikipedia

Agresja w szkole jest coraz poważniejszym problemem, a jej ofiarami coraz częściej padają nauczyciele.

Małgorzata Mikołajczak-Woźniak z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej jako pierwsza w Polsce postanowiła zbadać skalę problemu i dokładnie zanalizować jego przyczyny.

Jak się okazuje winę ponoszą nie tylko błędy wychowawcze rodziców, gry komputerowemedia, które oswoiły młodzież z agresją, ale również... szkoły, które bagatelizują problem.

Pod lupę poszło 4,5 tys. nauczycieli ze stolicy Dolnego Śląska. Wyniki są szokujące. Co trzeci pedagog przyznał, że doświadczył ze strony swoich podopiecznych agresji fizycznej lub słownej.

Niestety, z anonimowych ankiet wynika też, że dyrektorzy w trosce o dobrą opinię i miejsce w rankingu zamiatają problem pod dywan i ograniczają się do powiadomienia rodziców i rozmów z wychowawcą. - Takie sytuacje zazwyczaj nie wychodzą na jaw, bo dyrektorzy w trosce o opinię szkoły tuszują i bagatelizują problem - mówi autorka badań Małgorzata Mikołajczak-Woźniak.

W ciągu ostatnich dwóch lat do wydziału edukacji nie dotarła żadna informacja o przemocy wobec nauczycieli, chociaż dyrektorzy mają obowiązek powiadomić o tym organ prowadzący.

Posłuchaj:

REKLAMA
Reklama