Ideo-metrie w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-01-27 12:37 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Ideo-metrie w Galerii Miejskiej we Wrocławiu -

Wystawa Ideo-metrie prezentuje twórczość artystów związanych ze środowiskiem wrocławskim, dla których abstrakcja nie jest jedynie ekspresją malarską. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zarówno obrazy powstające w tradycyjnym medium malarskim, jak i obiekty przestrzenne.  Poczynając od klasyków tego gatunku – Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka, poprzez twórczość Leona Podsiadłego i Zbigniewa Makarewicza, dalej artystów urodzonych w latach 50. – Pawła Lewandowskiego-Palle, Piotra Błażejewskiego, aż po twórców kolejnych generacji, Urszulę Śliz, Darię Milecką, Annę Kołodziejczyk i Krystiana „Truth” Czaplickiego.

Kuratorka wystawy – Urszula Śliz - decydując się na tytuł Ideo-metrie chciała przedstawić działania oparte na abstrakcji geometryzującej, analitycznej (Gołkowska, Chwałczyk, Makarewicz, Milecka), następnie odnoszące się do aspektu emocjonalnego, znaczeniowego (Błażejewski, Lewandowski-Palle, Podsiadły), oraz odnoszące się do transpozycji obiektów wyabstrahowanych z rzeczywistości (Kołodziejczyk, Czaplicki, Śliz). Ten układ jest jednak tylko symboliczny. Jeśli spojrzymy na dorobek artystyczny niektórych z prezentowanych na wystawie artystów, zauważymy, jak ich postawy ulegają przemieszczeniu w ramach przyjętych kryteriów.

Wystawa Ideo-metrie jest prezentacją towarzyszącą konferencji Abstrakcja w nauce i sztuce, która odbędzie się 31 stycznia 2014 i współorganizowana jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby oraz Uniwersytet Wrocławski i Instytut Filozofii UWr.

Ideo-metrie
Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28
31 stycznia – 1 marca 2014
Wystawa czynna pon - pt 10.00-18.00, sb 12.00 - 16.00.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.