Prace wykonali, pieniędzy nie mają

| Utworzono: 2014-02-24 10:01 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. archiwum prw.pl

Podwykonawcy osiedla Centauris we Wrocławiu od kilku miesięcy walczą o zwrot kaucji, które główny wykonawca pobierał praktycznie od każdej z kilkudziesięciu firm.

- Chociaż blok jest oddany do użytku, mnie dalej nie przelano ponad 50 tysięcy złotych - mówi Andrzej Sajdak, właściciel firmy Sawa.Główny wykonawca inwestycji - firma Kajima - tłumaczy, że nie może oddać kaucji, bo deweloper cały czas nie przeprowadził odbioru inwestorskiego, a tym samym nie zapłacił ostatniej transzy za wykonane prace. Vantage Development - inwestor - obiecuje przyśpieszyć procedury, aby Kajima jak najszybciej mogła spłacić podwykonawców.

Komentuje Elżbieta Osowicz:

Inwestor - wykonawca - podwykonawca... w najgorszej sytuacji jest ten ostatni. To on jest na końcu kolejki po pieniądze. Pokazują to dramaty drobnych przedsiębiorców na budowach gigantów.

Od 2011 roku głośno było o kłopotach firm budujących budujących wrocławski stadion. Według różnych szacunków mogło chodzić o kilkanaście  milionów złotych dla kilkunastu przedsiębiorców. Budowlańcy protestowali, pikietowali, bankrutowali, niektórzy z nich zdecydowali się na drogę sądową. Zarówno miasto, jak i główny wykonawca stadionu Max Bögl zgodnie twierdzą, że wywiązali się ze wszystkich zobowiązań, a kłopoty zaczęły się na linii: podwykonawcy - podwykonawców.

W 2012 roku o swoje głośno upominali sie drobni przedsiębiorcy pracujący na budowie wałbrzyskiego Aqua Zdroju. Budowlańcy swoje straty wyliczyli na  7 milionów złotych. Podczas budowy zmienił się główny wykonawca i okazało się, że w dokumentach nie ma śladu ich działalności.

W 2013 roku upadła austriacka firma Alpine Bau - to oznaczało gigantyczne problemy około 200 polskich podwykonawców, którzy budowali autostrady. Regulowanie zobowiązań wobec poszkodowanych podwykonawców w Polsce wzięła na siebie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Według "Rzeczpospolitej" pod koniec ubiegłego roku wypłaciła firmom ponad 1 mld zł, z czego odzyskała 730 mln.

Na początku lutego tego roku mówiliśmy o kłopotach  firm budowlanych z regionu wałbrzyskiego. Jako podwykonawcy Wrobisu stawiali magazyn i budynek biurowy na terenach dzierżoniowskiej podstrefy  ekonomicznej. Jednak były gigant budowlany z Wrocławia upadł i im nie zapłacił. Osiem niewielkich przedsiębiorstw  straty szacuje na kilkaset tysięcy złotych. Jako oficjalni podwykonawcy teraz pieniędzy chcą od inwestora - spółki Enan. Ta odpowiada, że zapłaciła już generalnemu wykonawcy i... koło się zamyka.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama