Pięciu muszkieterów w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-02-28 13:29 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Pięciu muszkieterów w Galerii Miejskiej we Wrocławiu - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

W tym laboratorium chcielibyśmy, korzystając z okazji, dotknąć jeszcze jednej sfery „świata sztuki”.

Na ekspozycji Pięciu muszkieterów zaprezentowanych zostanie pięciu wrocławskich artystów: Eugeniusz Minciel, Lech Twardowski, Mariusz Mikołajek, Krzysztof Skarbek i Przemysław Tyszkiewicz – każdy z nich ma za sobą dziesięciolecia doświadczeń w służbie sztuki. Często pełnych życiowych wyrzeczeń, twardej, uporczywej walki w czasach i miejscu niezbyt sprzyjających pełnemu oddaniu się twórczości artystycznej bez oglądania się na okoliczności. Zwłaszcza, iż sztuka jest damą bezlitosną i wymagającą.

Wszyscy prezentowani na wystawie artyści przekroczyli tą granicę, o której w swoich pismach pod koniec życia pisał Albrecht Dürer (skądinąd przede wszystkim grafik) – granicę między malarzem i artystą, granicę, której nie da się przekroczyć z paszportem podbitym tylko jednym stemplem doświadczenia, potrzebne jest coś więcej. Talent, kręgosłup i to coś, co pozwala wznieść się ponad zwykły profesjonalizm i rzemiosło.

Wystawa ta w szerszym sensie przez zderzenie, ale i zestawienie pięciu różnych osobowości, dróg twórczych i filozofii sztuki, pomyślana jest także jako moralitet. Bo przecież dokonując wyborów drogi życiowej, decydując się, jeśli robimy to z własnej woli, na drogę artystyczną, a nie np. politykę, biznes, bycie urzędnikiem, lekarzem itd. dokonujemy także wyboru moralnego. Ta wystawa to właściwie taki przedstawiany w pięciu mansjonach, moralitet na temat perypetii i zmagań duszy człowieka/artysty ze sztuką.

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W WYSTAWIE:

Mariusz Mikołajek
Urodzony 5 lutego 1958 roku we Wrocławiu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. W grudniu 1984 roku ukończył studia, prezentując prace dyplomowe na wystawie w kościele św. Krzyża (Wrocław – Ostrów Tumski). Jego obrazy z tego pokazu były „internowane” z zakazem ich ekspozycji na wystawie Dyplomów 1984/1985. Na wystawie Droga i Prawda (Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Młodych) w 1985 roku zostały natomiast wyróżnione, zdobywając Honorową Nagrodę Komisarza Wystawy. W latach 2000-2001 artysta pracował z Christosem Mandziosem, artystą rzeźbiarzem z Wrocławia, nad wspólnym projektem  Na Styku.... W 2010 roku otrzymał Nagrodę Roku 2009, przyznaną przez Związek Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu za przygotowanie najlepszej wystawy.

Eugeniusz Minciel
Urodzony w 1958 roku. W latach 1980-1985 studiował na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Wandy Gołkowskiej. W latach 1984-1989 roku był ostatnim asystentem w tejże pracowni. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Księżycach nieopodal Wrocławia.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką.

Krzysztof Skarbek
Urodzony w 1958 roku we Wrocławiu. W 1985 roku uzyskał dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Jest profesorem nadzwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Prodziekanem Wydziału Malarstwa i Rzeźby. Był członkiem grupy artystycznej Karuzela Braders, oraz Gabinetu Operacji Plastycznych i Odnowy Uczuć. Na przełomie lat 80. i 90. był członkiem rockowo-alternatywnej grupy Poławiacze Pereł z Odry.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, sztuką wideo, akcjami oraz instalacjami.

Lech Twardowski
Urodzony w 1952 w Brodnicy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 wyjechał do Paryża, skąd w 1995 roku powrócił do Wrocławia.
Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Musée National d'Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
W swojej twórczości wykorzystuje różne techniki i media, współpracuje z muzykami, interesuje się przestrzenią teatralną. Uprawia malarstwo, instalacje i performance.

Przemysław Tyszkiewicz
Urodził się w 1964 roku we Wrocławiu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. W roku 1990 obronił dyplom magistra sztuki z Projektowania Graficznego w pracowni prof. Jana Jaromira Aleksiuna i z Grafiki Artystycznej u prof. Haliny Pawlikowskiej. Od 1992 roku pracuje jako asystent na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w Pracowni Grafiki Artystycznej prof. Haliny Pawlikowskiej. W 1997 roku obronił doktorat na Wydziale Grafiki ASP we Wrocławiu, a w roku 2002 roku uzyskał habilitację. Od 2003 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w Pracowni Grafiki Artystycznej. W latach 2005-2008 pełnił funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej.

Pięciu muszkieterów
Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
7 marca – 3 maja 2014
Wystawa czynna pon-pt 10.00-18.00, sb 12.00-16.00.

Reklama
Zdjęcia
Pięciu muszkieterów w Galerii Miejskiej we Wrocławiu - 4
Pięciu muszkieterów w Galerii Miejskiej we Wrocławiu - 5

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.