Droga Krzyżowa na Śnieżkę (42 km)

Piotr Słowiński, Leszek Mordarski | Utworzono: 2014-04-10 11:17 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Droga Krzyżowa na Śnieżkę (42 km) - fot. Piotr Krzaczkowski
fot. Piotr Krzaczkowski

O ekstremalnym marszu (ponad 42 kilometry) opowiada współorganizator, Jędrzej Rams:

Chętni do udziału w tej drodze powinni zabrać ze sobą mapy, odbiornik GPS, naładowane telefony, latarki i odpowiednie ubrania. Każdy powinien także wziąć ze sobą krzyż. Trzeba także zadbać o możliwość powrotu. - To nie wyścig, a doświadczenie duchowe:Część prowiantu będzie można zostawić w samochodach podstawionych przez organizatorów, które będą dostępne w kilku miejscach. Trasa Drogi Krzyżowej będzie wiodła przez Góry Sokole, Rudawy Janowickie, Przełęcz Okraj na Śnieżkę. Organizatorzy akcji w kilku miejscach stworzą punkty zabezpieczenia.

A to zdjęcie z 4 kwietnia pokazuje inną Ekstremalną Drogę Krzyżową. Wówczas ponad 400 pątników przeszło ok. 50 kilometrów. Po trudach wędrówki z Wrocławia musieli wejść na Ślężę.

fot. Łukasz Bujło

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku w Krakowie. Jej pomysłodawca był ksiądz Jacek Wiosna Stryczek. W tym roku przez Polskę przejdą 23 Ekstremalne Drogi Krzyżowe, 4 odbędą się za granicą.Dolnośląskie Kalwarie słyną w całej Polsce

Najbardziej znaną jest droga krzyżowa w Wambierzycach. Pierwsze kaplice wzniesiono tam w 1683 roku. Stacje mają formę murowanych, tynkowanych kapliczek utrzymanych w stylu neoklasycyzmu z elementami dekoracji w stylu neobaroku. Droga pątnicza zaczyna się na Górze Kalwarii od kapliczek ze scenami kuszenia Chrystusa. Jej zasadniczy wątek tworzą kapliczki z przedstawieniami opartymi na Ewangelii.

Kalwaria Krzeszowska jest drugą pod względem wielkości w Sudetach po wambierzyckiej. Powstała z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672-1678. Większość stacji ma formę kapliczek słupowych, z wnękami na obrazy. Kiedyś zdobiły je płótna Willmana.

Bardzka Kalwaria, to droga krzyżowa dla wymagających. Strome ścieżki pątnicze prowadzą z Barda i z Janowca na szczyt Góry Bardzkiej, zwanej Górą Kalwaryjską. Znajduje się na niej 13 kaplic, rozłożonych na dystansie niemal 2 kilometrów.

W Grodowcu koło Polkowic kalwaria powstała przy Sanktuarium Matki Boskiej. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Grodowcu od XVI wieku i jest związany z odnalezieniem w zgliszczach spalonego kościoła ocalałego obrazu Matki Bożej. Do sanktuarium należy Kaplica Góry Oliwnej usytuowana obok kościoła. Kalwaria znajduje się na wzgórzu na południowy wschód od Grodowca. Oddalona jest od kościoła o pół kilometra. Na Drogę Krzyżową składają się murowane kapliczki słupowe, z malowanymi na blasze obrazami przedstawiającymi sceny Męki Pańskiej.

Interesująca droga krzyżowa znajduje się także w Lesie Bukowym w Trzebnicy. Kaplice ustawione na wzgórzach Lasu wybudowała w 1734 roku ksieni opactwa sióstr cysterek Zofia Korycińska.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.