Wielki Piątek - Dzień Męki Pańskiej

| Utworzono: 2014-04-18 12:31 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Wielki Piątek - Dzień Męki Pańskiej - fot. Chaser/Wikipedia
fot. Chaser/Wikipedia

Jej centrum stanowi Adoracja Krzyża. Wieczorem ulicami wielu miast w całym kraju zostaną poprowadzone nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Tak będzie m.in w Krzeszowie, gdzie zostanie połączona z inscenizacją Męki Pańskiej przygotowanej przez młodzież.

Po raz kolejny zorganizowano także Noc Konfesjonałów, czyli możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę od godz. 19.30 do 24.00.

W wałbrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego wiernym po procesji drogi krzyżowej podawany jest do ucałowania relikwiarz z fragmentami Krzyża, na którym skonał Jezus Chrystus. Relikwie zostały przywiezione do świątyni w 2000 roku. Trafiły tu prosto z Watykanu za aprobatą papieża Jana Pawła II.

W tradycji Kościoła prawosławnego Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia. Dzień ten rozpoczyna się w czwartek wieczorem, kiedy to rozpoczyna się uroczysta jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów z Ewangelii, wspominających wydarzenia od Wieczerzy Pańskiej aż do pogrzebu Jezusa.

ZOBACZ: Ekstremalna Droga Krzyżowa na Śnieżkę



W Wielki Piątek wieczorem, lub w nocy z piątku na sobotę, odprawiana jest też jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą. Symbolizuje ona złożenie Chrystusa w grobie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa na Ślężę (ZDJĘCIA)

Wielki Piątek, jest najważniejszym świętem  dla luteran.To, jak tłumaczył w Radiu Wrocław ksiądz Waldemar Pytel z parafii ewangelickiej w Świdnicy, kwintesencja tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża, która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

Duchowny podkreśla, że Wielki Piątek jest największym świętem luteran, ale doceniamy też Wielkanoc:



Ksiądz Pytel przyznaje, że im społeczeństwa bardziej bogatsze, tym poziom religijności jest mniejszy.Widać to wyraźnie na przykładzie Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. Tam wskaźnik uczęszczania do kościoła jest niższy. Większość ludzi przypomina sobie o Bogu dopiero jak doświadcza trudnych chwil:



Da dużej części Polaków Wielkanoc to przede wszystkim święta rodzinne (63 proc.), a nie przeżycie religijne (44 proc.), większość uczestniczy w wielkopostnych i wielkanocnych praktykach religijnych - wynika z sondażu CBOS. Dla 44 proc. ankietowanych Wielkanoc to przede wszystkim miła tradycja. Co szósty (16 proc.) wskazał, że święta te stanowią okazję do wypoczynku.

Reklama