Dzień Wolnej Sztuki (Posłuchaj)

| Utworzono: 2014-04-25 14:35 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Wikipedia

We Wrocławiu dołączyło do niej Muzeum Narodowe, które zaprasza widzów w sobotę, 26 kwietnia, na godz. 12. Pomysłodawcy przedsięwzięcia proponują, aby tego dnia trzymać się trzech następujących wskazówek:

1. Przyjść do muzeum lub galerii
2. W ciągu godzinnej wizyty obejrzeć pięć wybranych dzieł sztuki, zrobić to powoli i z namysłem
3. O tym, co zobaczyliśmy, porozmawiać z innymi widzami, podzielić się z nimi wrażeniamiZe statystyk wynika, że na zobaczenie jednego eksponatu np. w muzeum, poświęcamy zaledwie 8 sekund. To oznacza, że tak naprawdę biegniemy od obrazu do obrazu, właściwie tylko po to, aby móc powiedzieć, że byliśmy w muzeum, zaliczyliśmy wystawę. A przecież nie o to chodzi. Obcowanie z dziełami sztuki może być fascynującą zabawą. Chcemy pokazać, że pośpiech temu nie służy – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na Dzień Wolnej Sztuki muzeum wybrało dla widzów pięć dzieł sztuki, o których będą opowiadać specjalni goście. Wśród nich jest m.in. Nadia Szagdaj, śpiewaczka operowa, pisarka, autorka kryminałów. Opowie o obrazie Adelberta Woelfla „Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu” z roku 1867.Autor mówił o sobie, że „maluje kronikę Wrocławia”. Warto ten obraz zobaczyć, bo miejsce, które pokazuje, od tamtego czasu bardzo się zmieniło. Jest to obraz bardzo realistyczny, oglądając go można zagłębić się w szczegóły dawnego Wrocławia – mówi Nadia Szagdaj.

O innych działach sztuki w Muzeum Narodowym, w sobotę, 26 kwietnia, o godz. 12, opowiadać będą także aktorka Teatru Muzycznego Capitol Justyna Antoniak, prof. Małgorzata Dajewska, artystka, wykładowca wrocławskiej ASP, podróżniczka i dziennikarka Magda Podsiadły oraz dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski.

Po godz. 13 zaplanowano spotkanie i dyskusję z uczestnikami Dnia Wolnej Sztuki.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama