Planete + Doc Film Festival

Jan Pelczar | Utworzono: 2014-05-01 11:22 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 11:37
A|A|A

Kolejna edycja Planete + Doc Film Festival już od 9 maja

Oto nasza lista premier, których nie można przegapić.

1. EUROPA W 8 BITACH
Jeśli graliście w Donkey Konga lub wiecie kto to Super Mario Bros, a nazwa Game Boy nie jest wam obca, to nie możecie przegapić ani premiery filmu, ani towarzyszącego jej koncertu. 17 maja o 19.30 wyświetlony zostanie dokument o ludziach, którzy 8-bitowe konsole do gry potraktowali jako instrumenty muzyczne. Po filmie o kulturze chipowej przyjdzie czas na bezpośrednie zderzenie z produkowaną w ten sposób muzyką. O 22.00, po seansie, w klubie festiwalowym Bułka z masłem koncert da dwóch bohaterów filmu - GwEm i Tonylight.

2. ALFABET
Trzecia (po „Zaróbmy jeszcze więcej” i „Nakarmimy świat”) część trylogii filmowej Erwina Wagenhofera. Film bardzo na czasie, w związku ze zmianami planowanymi w polskim systemie edukacji, między innymi wprowadzeniem nowego, obowiązkowego i bezpłatnego elementarza dla najmłodszych uczniów. Alfabet podważa fundamenty, na których opiera się współczesny system edukacyjny. Po pierwszym festiwalowym seansie, 12 maja o 18.00, z publicznością spotka się na masterclass reżyser. 16 maja o 18.00 zaplanowano zaś debatę o edukacji.

3. OSTATNI DZWONEK
W Nowym Jorku najmodniejszą książką sezonu jest Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty'ego. Autor opisuje świat finansowych nierówności i patologie dystrybucji dóbr począwszy od XVIII wieku. Być może najmodniejszym filmem tegorocznego Planete + Doc stanie się film Ostatni dzwonek Enrico Cerasuolo, odwołujący się do bestsellera z lat siedemdziesiątych XX wieku - Granic wzrostu, o wyczerpujących się zasobach naturalnych. 14 maja o 18.00 reżyser porozmawia z widzami i uczestnikami debaty o problemach związanych ze wzrostem gospodarczym.

4. REWOLUCJA NON-STOP
Czy pokojowe rebelie zmienią świat? Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie undergroundowych ruchów kulturalnych w Iranie, demonstracji w Syrii, ruchu Femen na Ukrainie, ruchu Oburzonych w Hiszpanii, czy amerykańskiego ruchu Occupy Wall Street. Po seansie 15 maja o 18.00 zaplanowano debatę o ruchach protestu, której gościem będzie jeden z bohaterów filmu, Irańczyk Ahmed Zaino.

5. OLDSCHOOLOWI RENEGACI
Największa muzyczna petarda festiwalu. Dokument, który chce przyrównać modę na rave do punkowej rewolty i przejścia nowej fali. Coś dla siebie znajdą amatorzy imprez, którzy przy muzyce rave przetańczyli wiele weekendów oraz kinomani, znający ten gatunek głównie z kultowego filmu Human Traffic. Przed kamerą pojawiają się Moby, Prodigy, Frankie Bones, Smiley i wielu innych. 16 maja o 22.00 po seansie filmu w klubie festiwalowym Bułka z masłem zagrają na afterparty ich wrocławscy koledzy po fachu: KAZÜLA (Viadrina), DJ PLAN i SEB (Step Ahed).

6. CZY NOAM CHOMSKY JEST WYSOKI, CZY SZCZĘŚLIWY
To może być rewelacja festiwalu. Film jednego z najbardziej nowatorskich reżyserów epoki - Michela Gondry’ego, to animowana rozmowa z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli, Noamem Chomskym. 13 maja po seansie o 18.45 widzowie będą mogli uczestniczyć w rozmowie z bohaterem filmu.

7. POZBĄDŹ SIĘ SZEFA

Czy toczącą Europę plagę bezrobocia można pokonać samą kreatywnością? Elisabeth Scharang obserwowała austriackie, brazylijskie i serbskie systemy oparte na partycypacji pracowniczej, wypłatach od zysków czy braku hierarchii władzy. Po seansie 11 maja o 18.00 widzowie będą mogli wziąć udział w debacie o ludzkim wymiarze pracy.

]

8. #CHICAGO GIRL FACEBOOKOWA REWOLUCJA
Jednym z ciekawszych gości tegorocznego Planete + Doc będzie Ala’a Basatneh - charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. O tym jak portale społecznościowe wspierają współczesne rewolucje opowiada film #chicago girl. Facebookowa rewolucja, którego Basatneh jest główną bohaterką.

9. PODEJRZANY: AI WEIWEI
Do Wrocławia przyjadą też twórcy filmu o najbardziej znanym obecnie chińskim artyście. Ai Weiwei stał się znaczącym głosem opozycji w Państwie Środka. Na ekranie możemy obserwować jego życie po wyjściu z więzienia i grę z chińskimi władzami. Jakie koszty na zdrowiu i życiu osobistym ponosi Ai Weiwei pomiędzy aresztem domowym a próbami wyjazdów zagranicznych - o tym opowiada film Andreasa Johnsena. Oryginalny tytuł sugeruje, że cała sprawa została spreparowana przez chińskie władze.

10. ROZRZUĆCIE MOJE PROCHY NAD ŚWIĄTYNIĄ MODY
W filmie Matthew Miele’a czołówka światowych projektantów mody opowiada o kultowym nowojorskim domu handlowym Bergdorf Goodman. Z tym miejscem związani byli Giorgio Armani, Christian Louboutin, Michael Kors, Karl Lagerfeld, Marc Jacobs, Vera Wang, Joan Rivers i siostry Olsen

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama