Igrają z ogniem po mistrzowsku

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-05-14 12:42 | Zmodyfikowano: 2014-05-14 12:44
A|A|A

fot. FWT

Inspiracją do zorganizowania festiwalu jest wspólna fascynacja możliwościami i magią ognia w procesie twórczym z takimi tworzywami jak metal, szkło czy ceramika. Podczas Festiwalu widzowie mogą obserwować cały, nierzadko skomplikowany, proces tworzenia dzieła sztuki przy wykorzystaniu ognia i wysokiej temperatury. Jak co roku na Festiwalu nie zabraknie więc wypału pieców ceramicznych, dmuchania szkła, wytopu metali oraz innych działań rzeźbiarskich. Nieodłącznym elementem imprezy będą efektowne pokazy, prowadzone przez znanych artystów oraz rozmaite twórcze warsztaty, angażujące zarówno dzieci, jak i dorosłych.

VII Festiwal Wysokich Temperatur rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzielnego wieczoru. Większość zaplanowanych wydarzeń odbędzie się w ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych ul. Traugutta 19/21. Sobota (to także Noc Muzeów!) będzie najbardziej intensywnym dniem Festiwalu. Rozpalimy wówczas piece ceramiczne, w tym ten umieszczony na barce w Zatoce Gondoli przy Muzeum Narodowym oraz przetopimy metal w rzeźby, a szkło w lawę. Dla dzieci proponujemy warsztaty z rozniecania ognia przy użyciu soczewek i słońca oraz odwiedziny w świecie piromanów. W tle oczywiście piknik, muzyka i dobra zabawa.

 

To projekt, którego głównym celem jest integracja i konfrontacja technik powstawania dzieła sztuki z widzem. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której artyści – mistrzowie pracy z ogniem – dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując proces twórczy „od kuchni”. Celem Festiwalu jest popularyzacja rzeźby, szkła i ceramiki, Festiwal Wysokich Temperatur realizuje zatem dwa zadania – integrację środowiska i popularyzację sztuki.

Niezwykle ważni na Festiwalu są widzowie – dla nich artyści organizują pokazy i warsztaty, a publiczność ma unikalną możliwość obserwowania jak krok po kroku, w wysokiej temperaturze, powstaje dzieło sztuki. Odbędą się pokazy, warsztaty, performance’y, prelekcje i wystawy. Na wciąż rosnącą popularność wydarzenia ma z pewnością wpływ jego plenerowy charakter oraz widowiskowość ognistych pokazów, szczególnie po zmroku. Udział w Festiwalu jest bezpłatny, co pozwala dotrzeć do szerszej grupy widzów, zaszczepić w nich zainteresowanie sztuką i uwrażliwić na jej piękno. Festiwal odbywa się w miejscach przyjaznych i łatwo dostępnych – ogród ASP przy ul. Traugutta oraz w Zatoce Gondoli przy Muzeum Narodowym. Celem pokazów jest nie tylko zaprezentowanie procesu twórczego, ale również jego efektów. Dlatego widzowie są zapraszani do tworzenia własnych dzieł sztuki, które mogą zabrać ze sobą do domu. Pokazom towarzyszą wystawy, prezentujące prace wykonane różnymi technikami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, tym bardziej zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem umieszczonym na stronie: www.festiwalwysokichtemperatur.pl.
Festiwal jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Miejscem festiwalu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu ul. Traugutta 19/21, Zatoka Gondoli przy Muzeum Narodowym

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama