Strażnicy pilnują toalet... całą dobę

Michał Wyszowski | Utworzono: 2014-07-24 09:38 | Zmodyfikowano: 2014-07-24 10:04
A|A|A

fot. SM Wałbrzych

Taką decyzję po fali kradzieży i aktów wandalizmu podjęły władze miasta. Komendant strażników Kazimierz Nowak mówi, że będą dyżurować, aż do objęcia placu monitoringiem. Bez nich ginie dosłownie wszystko, łącznie z różami, bukszpanem, gresem, ozdobnymi kamieniami, czy...wodą z toalet:

Strażnicy pilnują porządku na trzy zmiany. "Na Placu Rycerskim dochodzi do notorycznych prób dewastacji toalet, kradzieży elementów armatury sanitarnej, kradzieży wody (przez osoby nielegalnie myjące samochody), czy wielogodzinnego przesiadywania (bez powodu) w zamkniętych kabinach toalet osób bezdomnych. Strach pomyśleć, co będzie się działo w okresie zimowym" - to jedna z notatek służbowych wałbrzyskiego strażnika. 

W sierpniu funkcjonariuszom dojdą im kolejne obowiązki związane z utrzymaniem porządku na remontowanym właśnie Placu Magistrackim.

z notatnika strażnika
z notatnika strażnika

- Nad parkingiem miejskim na Placu Rycerskim zawisły „czarne chmury”. W ostatnim czasie patrol funkcjonariusz Straży Miejskiej, pełniący służbę na zmianie nocnej, ujawnił przygotowane do kradzieży metalowe płotki ogrodzeniowe klombów z różami usytuowane przy ulicy Kilińskiego. To już czwarta próba kradzieży na tym terenie. Wcześniejsze miały miejsce w kwietniu br., podczas trwających prac budowlanych na terenie parkingu;

- W poniedziałek kilka minut po godzinie 20, funkcjonariusz Straży Miejskiej podczas rutynowej kontroli placu Rycerskiego zauważył dwie kucające sylwetki kobiece. Jedna z wałbrzyszanek pospiesznie wyrywała nowo posadzone krzaki róż, z klombu tuż za budynkami przy ulicy Rycerskiej, druga kobieta sprawną ręką pakowała skradzione sadzonki do reklamówki. Kobiety nie zauważyły nadchodzącego strażnika. Dopiero, kiedy stanął przez nimi, zdały sobie sprawę z powagi sytuacji. Jak się tłumaczyły, mieszkanka Śródmieścia i Nowego Miasta, potrzebowały jedynie kilku sadzonek dla siebie do ogródka przydomowego;

- Na Placu Rycerskim dochodzi do notorycznych prób dewastacji toalet, kradzieży elementów armatury sanitarnej, kradzieży wody (właśnie przez osoby nielegalnie myjące samochody), czy wielogodzinnego przesiadywania (bez powodu) w zamkniętych kabinach toalet osób bezdomnych. Strach pomyśleć, co będzie się działo w okresie zimowym.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej mówi, że postawienie strażnika to ostateczność. Urzędnicy nie chcą jednak dopuścić do zniszczenia wartej kilka milionów złotych inwestycji:

Wałbrzyskim problemem są nie tylko kradzieże. Kilka dni temu na świeżo wyremontowanej elewacji gimnazjum numer jeden pojawiło się wielkie, kibicowskie "graffiti". Jego usunięcie będzie kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przemysław Gałecki
Przemysław Gałecki
Radio Wrocław
Ręce opadają... Tak najkrócej można skomentować zachowanie wałbrzyszan. Tak, wałbrzyszan, bo chyba nie wierzymy, że i bukszpan i róże, a nawet... kamienie, ukradła jedna osoba? Co więcej, plac jest pilnowany przez całą dobę, bo niszczą go także kierowcy rozjeżdżający trawniki. Strażnicy muszą zadbać też o toaletę publiczną "celem wyznaczenia standardów". Czy mieszkańcy Wałbrzycha nie znają tych standardów, czy przestrzegają ich tylko wtedy, gdy im to odpowiada? Myślę, że inni mieszkańcy Dolnego Śląska, gdy czytają o "demolce" placu Rycerskiego, utwierdzają się tylko w przekonaniu, które na temat tego miasta pokutuje od lat. Mówi się, że Wałbrzych to miasto grozy. Czy słusznie? Tak niestety mówią. I nie zmienią tego miliony wydawane na rewitalizację, bo potrzebna jest gruntowna przebudowa... mentalności. Na Mazowszu mówi się, że Radom to nie miejsce na mapie, ale stan ducha. Brzmi znajomo?

Tak będzie wyglądał remontowany właśnie Plac Magistracki; fot. inwestor

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Mirek
2014-08-07 09:17:04
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jest przyczyna- jest skutek! Jak myślicie co się stanie z człowiekiem, który za nic dostaje pieniądze? Proponuję jeszcze więcej zasiłków!!!
~Kundzia
2014-08-06 12:10:37
z adresu IP: (178.42.xxx.xxx)
Ocena: 0
jak nie potrafją łapac złodziei, niech pilnuja kibli !!!
~TAURUS
2014-08-04 08:38:20
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 0
Znam Wałbrzych od 50 lat. Nie oszukujcie że jest tak cacy. Od zawsze takie dzielnice jak Sobięcin czy Podgórze były zamieszkiwane przez patologię. Wiem, wiem, zaraz odezwą się mieszkańcy tzw. "górnego" Sobięcina i będą opowiadać że tam jest inaczej. A takiego wała, to samo. Skąd ciągną tabuny złomiarzy sprzedających złom przez całą dobę 365 dni w roku. Z każdej strony Sobięcina. Z "górnego", Palestyny i od strony Białego Kamienia. Giną w centrum miasta słupki oddzielające ulice od chodników i gdzie lądują? Tajemnica? czy nieudolność policji. Poznałem ludzi którzy studiowali na WWSZiP i pytali się jak dostać się do Galerii Victoria. Nic bardziej prostego. 800 m i jesteście na miejscu. Przeszli się raz i powiedzieli że więcej tam nie pójdą. XYZ, wszyscy to wiedzą. Pamiętasz starą gadkę, a w Ameryce murzynów biją. Tak samo dzieje się w Świdnicy, Dzierżoniowie czy Zgorzelcu ale to nie jest powód żeby napadać na innych ( autora ) a zastanowić się co zrobić tu na miejscu, w Wałbrzychu.
~xyz
2014-07-29 10:29:38
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: -4
Pan dziennikarz chyba nie bywa w Wałbrzychu. Tak samo jak nie bywa we Wrocławiu. Tak jak w Wałbrzychu są miejsca gdzie przesiaduje patologia, tak samo są we Wrocławiu. Może Pan dziennikarz przeszedłby się w okolice Dworca Świebodzkiego. Zapewniam że szybko by stamtąd uciekł bo miejsce to jest dużo bardziej nieciekawe niż plac Rycerski w Wałbrzychu.
~xyz
2014-07-29 10:25:04
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: -1
Właśnie takich tekstów można spodziewać się po dziennikarzach TVN. Zamiast rzetelności lanie wody w celu wywołania efektu propagandowego.
~beymo
2014-07-26 00:08:31
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ucinać ręce, jedyne wyjście. Kiedyś milicja wymasowałaby profilaktycznie - dziś się boi ... Dlatego jedynym wyjściem jest publiczny pręgież i należy takowy postawić w każdym mieście. A za cięższe przestępstwa kara śmierci, czy ucinanie kończyn za kradzież - to w 100% skutkuje i niech mi nikt nie mówi o prawach człowieka - bo komuś kto robi takie rzeczy daleko do człowieka ...
~gty
2014-07-25 13:30:51
z adresu IP: (92.251.xxx.xxx)
Ocena: -6
co za dziady z tych walbrzyszan
~z W-wia
2014-07-25 11:55:48
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
Panie Gałecki - lepiej idź Pan nad Odrę - koło mostu Uniwersyteckiego/Pokoju itd.. i zobacz jaka arystokracja wrocławska okupuje ławki - menel na menelu - piwko w rączce a wokół syf...I to raptem kilkaset metrów od rynku - "salonu miasta"..
~aaac
2014-07-25 11:15:25
z adresu IP: (194.113.xxx.xxx)
Ocena: 5
Artykuł trochę niestosowny. Wychodzi z niego, że to wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha tylko czyhają, aby coś zniszczyć, czy ukraść. To jest na pewno tylko mniejszość Wałbrzycha. Jestem z całkiem innej części Polski i muszę powiedzieć, że wszędzie tak jest, chociaż jeszcze się nie spotkałem, aby ludzie kradli wodę do mycia aut albo te małe sadzonki. Nie wiem jaka jest sytuacją, ale kto teraz kradnie 10zł, bo tyle kosztuje myjka ciśnieniowa lub te sadzonki? O kradzieży większych drzew słyszałem. A co do wandalizmu to nie da się tego uniknąć. Takich to ja bym skracał o głowę, bo i tak pusta.
~rrr
2014-07-24 22:43:31
z adresu IP: (37.225.xxx.xxx)
Ocena: -7
slunsk i wszystko jasne
~gość25
2014-07-24 22:24:40
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 3
Panie Przemysławie Gałecki, proszę nie obrażać wałbrzyszan. W Wałbrzychu mieszka 120 tys. osób, a Pl. Rycerski demoluje kilku huliganów. Dziennikarz Radia Wrocław nie powinien popełniać tak wielkich błędów. Jak we Wrocławiu latami śmierdziało na Dworcu Głównym PKP to też Pan uważał, że wszyscy wrocławiamie to brudasy?
~miejskie
2014-07-24 21:55:43
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
Od tego wlasnie jest straz miejska i wlasnie teraz bardzo dobrze wykonuje swoje obowiazki.
~Działo Szyński
2014-07-24 20:00:07
z adresu IP: (83.6.xxx.xxx)
Ocena: -6
Dziwnym zbiegiem okoliczności Partia Oszustów w Wałbrzychu cieszy się takim samym - silnym - poparciem jak w Zakładach Karnych całego kraju. Podobnie na Ziemiach Odzyskanych zwanych w latach 90-tych XX wieku Krainą Jumy.
~Wrocławianin
2014-07-24 19:45:16
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: -6
Gałecki skąd jesteś?! Odpowiedz, niech ludzie poznają prawdę!
~benkmen
2014-07-24 18:22:21
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Przynajmniej manka nie będzie.. ;-)
~Łukasz
2014-07-24 18:19:41
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: 0
A strażniczki miejskie się po pośladkach drapią :)
~3 znaki
2014-07-24 18:12:08
z adresu IP: (82.177.xxx.xxx)
Ocena: -7
U mnie postawili pancerny kibel, z litego betonu, szkło na wyświetlaczu lcd chyba pancerne a i tak wandale zdołały porysować.
~d3th
2014-07-24 17:59:31
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 1
Buractwo i tyle. Ale jak tych ludzi w biały dzień zapytać, co myślą o W-chu, to powiedzą, że władze nic nie robią, a miasto jest brudne i zdewastowane, że śmierdzi itd. Ot, mentalność cebulaka w wydaniu wałbrzyskim.
~mtg
2014-07-24 17:31:58
z adresu IP: (178.180.xxx.xxx)
Ocena: -4
Co przychodzi na myśl? Takie przysłowie o przypinaniu kwiatka do kożucha...
~Moan
2014-07-24 16:42:37
z adresu IP: (46.113.xxx.xxx)
Ocena: 13
Przemysławie Gałecki, po przeczytaniu Twej notki, utwierdzam się w przekonaniu, że co to niektórym z Wrocławia bardzo blisko do mentalności "Warszaffki". Ludzie we Wałbrzychu chcą mieć piękne miasto, i nie mów że to "Wałbrzyszanie" bo i ja i zdecydowana większość mieszkańców to normalni ludzie, chcący mieszkać w pięknym mieście, problemem jest rynsztokowa mniejszość, której nikt i nic nie zmieni - żadna edukacja, zmiana mentalności. Pana wypowiedź jest nacechowana nienawiścią i szyderczą pseudo "yntelygencją". Dodatkowo pokazuje Pan totalny brak wiedzy na temat mojego miasta, bo Wałbrzych jest zdecydowanie bardziej złożony niż Pana piękny, odrysowany od linijki Wrocław. Dlaczego nie wspomni Pan, że inne inwestycje nie są dewastowane? Nawet te położone w centrum? Np. Park im. Jana III Sobieskiego? Problem masowych dewastacji dotyczy placu przy ulicy Rycerskiej, bo on akurat znajduję się w w takiej części centrum gdzie problemy społeczne są dość mocne a ludzie mają dość specyficzną mentalność, której się nie zmieni. A może zastosujemy wrocławski patent i "patolke" przesiedlimy w odpowiednie miejsca odosobnienia...szkoda, że nie mamy "Psiaka" albo "Bronxu". Żyłoby się lepiej. Obraża Pan większość, tą zdrową większość Wałbrzyszan swoją wypowiedzią. Pana dziennikarstwo, to nie stan umysłu a brak wiedzy i warsztatu. Pozdrawiam - Wałbrzyszanin.
~stefan
2014-07-24 16:03:57
z adresu IP: (86.111.xxx.xxx)
Ocena: -8
tak to jest jak w Polsce C lub D gdzie bieda szaleje i nikogo na nic nie stać robi się takie fanaberie za miliony, na pokaz
~pasazer
2014-07-24 15:35:39
z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Ocena: 1
Polska C pełną gębą
~Taka bieda
2014-07-24 14:46:37
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
A ten cały Przemuś Gałecki to niech popatrzy jak gdzie indziej się niszczy wszystko i demoluje nie tylko w Wałbrzychu.
~Taka bieda
2014-07-24 14:44:22
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -7
Tu jest wina systemu który daje tym ludziom miliony, a ci ludzie myślą że zawsze będą dostawali, kto to słyszał aby bezrobotni mieli po 3 tyś złotych zasiłków. Jeszcze mówią że to mało że są biedni.
~:(!
2014-07-24 14:38:44
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 0
Bydło.
~val
2014-07-24 12:46:16
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 3
Przemek Gałecki ma rację, najpierw należy wydać miliony w oświecenie tych ludzi a potem inwestycje robić. Po co komuś super drogi jak nie ma auta, ba nie ma co jeść panie Prezydencie z pustym brzuchem ciężko podziwiać Pana dzieło za kasę publiczną. Za 10 lat wrócimy do punktu wyjścia a Wałbrzych będzie miał 70 może 90 tyś. ludzi bo trzeba miejsca pracy tworzyć a nie drogi, place itp. to później, no chyba, że tymi drogami lepiej na zachód do pracy się wybierać.
~val
2014-07-24 12:41:42
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -9
Ja powtarzam nie da się z Wałbrzycha zrobić metropolii, zjechała tu po II WŚ "śmietanka" i niestety pokutuje to do dzisiaj, nawet trzech Szełemejów nic nie da tej ch...ty się nie da wychować. Przez 50 lat wszystko za darmochę mieli i książeczki g.
~Wodzu
2014-07-24 12:14:15
z adresu IP: (83.92.xxx.xxx)
Ocena: 3
Kolejny dowód na istnienie Homo Sovieticus
~prot
2014-07-24 12:12:57
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: -8
Taaa ..., zwiększcie bezrobocie, bardziej podnieście ceny, opłaty itp., zamknijcie teatry, filharmonię, biblioteki i domy kultury, otwórzcie więcej punktów sprzedaży taniego alkoholu, publiczne szkoły oddajcie klerowi a potem rozdajcie wszystkim kałachy - problem się sam rozwiąże. Powodzenia ...
~kisio
2014-07-24 12:07:10
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 3
Z biednego Wałbzrycha nie da się zrobić od razu normalnego miasta, najpierw trzeba zwalczyć jego demony i patologie, a później myśleć o normalności. Malowanie trawy na zielono nie pomoże. ( Mam na myśli propagandę udowadniającą że w Wałbrzychu nie ma biedy, patologii i wykluczenia społ.)
~aaa
2014-07-24 10:43:21
z adresu IP: (79.190.xxx.xxx)
Ocena: 1
To brzmi jak scenariusz niskobudżetowej komedii ;-)
NA ANTENIE
KatarzynaGórna-Drzewosz
Katarzyna Górna-Drzewosz
 11:00 - 12:00
Zebranie rodziców
Rozmowy z ekspertami