Światowy Festiwal Kontrabasowy

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-07-30 19:44 | Zmodyfikowano: 2014-07-30 19:50
A|A|A

Bassiona Amorosa Sextet

Światowy Festiwal Kontrabasowy po raz pierwszy odbył się we Wrocławiu w sierpniu 2004 roku. Kolejne edycje Festiwalu odbyły się w sierpniu 2006, 2008 i 2010 roku. W roku 2012 ze względu na EURO 2012 zrezygnowaliśmy z organizowania Festiwalu. Światowy Festiwal Kontrabasowy w latach 2014, 2015 i 2016 połączymy z obchodami Jubileuszu 20-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów (1994 - 2014) oraz Jubileuszem 20-lecia odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku przy ulicy Krupniczej 15 poświęconej dwóm najwybitniejszym kontrabasistom XX wieku koncertującym we Wrocławiu - Sergiuszowi Kusewickiemu i Garry'emu Karr'owi (17 maja 1995 - 2015). Uroczysta i poszerzona o II Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Wratislavia edycja Festiwalu odbędzie się w roku 2016, kiedy priorytetem i wyzwaniem dla nas stanie się udowodnienie, że Wrocław zasługuje nie tylko na bycie Europejską Stolicą Kultury lecz także bycie Europejską Stolicą Kontrabasu!

Formuła Światowego Festiwalu Kontrabasowego jest projektem unikalnym w skali światowej. Polega ona na ukazaniu największego, i w ogólnym przekonaniu "niezdarnego" instrumentu smyczkowego w niemal wszystkich gatunkach muzyki. Kontrabas jako bohater Festiwalu ukazany poprzez koncerty klasyczne, jazzowe, folkowe, flamenco, tango, elektroniczne, pop oraz spektakle teatralne, kabarety kontrabasowe, edukacyjne zabawy z kontrabasem, odsłania swoje piękno i niewiarygodne wręcz wirtuozerskie możliwości, budząc zachwyt i podziw publiczności w każdym wieku.

Atmosfera Festiwalu, którą tworzą najwybitniejsi i najbardziej oryginalni Artyści udziela się publiczności, wciąga ją z każdym kolejnym koncertem i wydarzeniem w intrygujący świat kontrabasu. Koncerty Festiwalu odbywają się w najpiękniejszych, zarówno zabytkowych jak i najnowocześniejszych salach koncertowych Wrocławia. Nieocenionym walorem Festiwalu jest jego aspekt edukacyjny. Warsztaty oraz klasy mistrzowskie prowadzone przez najwybitniejszych w świecie kontrabasistów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nawiązana współpraca międzynarodowa pomiędzy Stowarzyszeniami kontrabasowymi z Europy, Ameryki i Azji pozwala nam na zaproponowanie wrocławskiej publiczności oferty kulturalnej unikalnej w skali światowej. Pierwszej edycji Światowego Festiwalu Kontrabasowego przyznano w roku 2004 prestiżową Nagrodę Muzyczną Wrocławia, Nagrodę Wrocławskiego Krasnala oraz Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wierzymy, że tegoroczny Festiwal, w którym dominował będzie polski kontrabas spotka się z aprobatą jego uczestników i publiczności czego Państwu i sobie życzę.

 
Irena Olkiewicz
Dyrektor Artystyczny Światowego Festiwalu Kontrabasowego
Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama