Druga odsłona Świebodzkiego Targu Kultury

Andrzej Andrzejewski, Radio Wrocław | Utworzono: 2014-08-26 14:50 | Zmodyfikowano: 2014-08-26 14:51
A|A|A

fot. materiały prasowe

W najbliższy czwartek dworzec Świebodzki ponownie otworzy swoje podwoje dla amatorów kulturalnych doznań. W programie wydarzeń (aż do soboty) znajdą się panele dyskusyjne, warsztaty, seanse filmowe i inne atrakcje.

W czwartek, 28 sierpnia, dzień targowy otworzy (o 18:00) pogotowie rowerowe (czynne do 22:00). Oprócz możliwości skorzystania z fachowej porady dotyczącej ukochanych dwóch kółek i pomocy w prostej mechanice (wymiana dętki, regulacja łańcuchów, przerzutek itp.) manufaktura osiem.co i Bike Days zaprezentują pokaz rzemiosła rowerowego. Tym razem pokażą reinkarnację (malowanie) ramy rowerowej.

O 18:10 będzie można posłuchać wykładu dr Bogusława Moleckiego pt. „Świebodzkim targiem – o przeszłości i przyszłości wrocławskich dworców czołowych”. Dr Molecki, adiunkt w Katedrze Logistyki i Systemów Transportowych Politechniki Wrocławskiej, przedstawi dzieje wrocławskiego węzła kolejowego. Stanie się jasne, skąd wzięła się idea budowy dworca Centralnego i w jaki sposób zmienił się on w dzisiejszy Wrocław Główny, a także dlaczego dziś na Świebodzki nie przyjeżdżają już pociągi.

Po wykładzie na muzycznej scenie zagości zespół Black Perfume, wrocławski zespół, który przeniesie publiczność we wciągający świat alternatywnego rocka. Usłyszymy wybuchowe mieszanki stylów: Rock, Pop, Indie itp.

Ostatnim wydarzeniem dnia będzie seans filmu „Unstoppables” (Hiszpania, Wielka Brytania 2014) o 22:00. Na dużym ekranie obejrzymy przygotowania niepełnosprawnych sportowców do londyńskiej paraolimpiady, która odbyła się w 2012 roku.

W piątek (29 sierpnia) o 18:00 odbędzie się druga i ostatnia odsłona spektaklu „100% niewiadome”. Widowisko jest całkowicie improwizowane (stałe punkty programu są jedynie pretekstem dla artystycznej ekspresji), zatem nawet osoby, które oglądały je tydzień wcześniej, mogą zostać zaskoczone.

Na 20:00 zaplanowano jedyny koncert drugiego weekendu Świebodzkiego Targu Kultury. Choć trudno tu mówić o koncercie – projekt SponTAŃCE to w dużej mierze improwizowana, grana na żywo muzyka, która ma jeden cel: porwać do spontanicznej zabawy.

Dzień zamknie seans Kina Plenerowego. O 22:00 widzowie będą mogli obejrzeć film idealnie wpasowujący się w artystyczno-improwizowany drugi piątek Targu. „I tak nie zależy nam na muzyce” to doskonały dokument, opowiadający o przesiąkniętej najróżniejszymi dźwiękami niezależnej scenie japońskiej.

Sobotę (30 sierpnia), zamykającą drugi tydzień Targu Kultury, rozpocznie Wrocławski Bazar Smakoszy, na który zapraszamy od 12:00 do 16:00. Po raz kolejny teren dworca zapełni się zapachami i smakami z różnych stron świata. Będzie ciekawie, zdrowo, a przede wszystkim smacznie.

W tym samym czasie (12:00 – 16:00) mali miłośnicy kolei i aktywnych rozrywek mogą wziąć udział w warsztatach dla dzieci (i nie tylko, bo jak pokazały doświadczenia minionej soboty, również dorośli chętnie angażują się w zadania). Druga odsłona warsztatów – Kolej teraźniejszości – to okazja do wspólnego zbudowania mobilnego parowozu. Podczas warsztatu powstaną też: infrastruktura torów kolejowych (z kolorowych taśm klejących) oraz instrumenty do zarządzania bezpiecznym ruchem (np. tradycyjny lizak kolejowy stworzony z tektury i odblaskowej folii). Zakończeniem tej przygody będzie wspólny wyjazd na tory.

Drugi weekend Targu zamknie jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń we Wrocławiu: Festiwal Kolorów, który rozpocznie się po godz. 16:00.

Za nami już pierwszy etap działań kulturalnych w ramach Świebodzkiego Targu Kultury. Dzięki różnorodnej ofercie inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Wieczorne seanse filmowe oraz poprzedzające je koncerty zespołów Atlas Like, Young Stadium Club oraz Oxford Drama zebrały pełną widownię. Nie brakowało także chętnych na sobotnie warsztaty dla dzieci i czwartkowe pogotowie rowerowe. Goście odwiedzający Świebodzki są zgodni: jest to ważny punkt na kulturalnej mapie Wrocławia, dzięki któremu na co dzień niedostępna przestrzeń dworca Świebodzkiego tętni życiem.

Świebodzki Targ Kultury to projekt inaugurujący długofalową rewitalizację Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A.

Wszystkie aktualne informacje o Świebodzkim Targu Kultury, zdjęcia, relacje, opinie, znaleźć można na: www.facebook.com/swiebodzkitargkultury.

 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama