ROK JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-10-01 17:28 | Zmodyfikowano: 2014-10-01 17:31
A|A|A

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami setnej rocznicy urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego będących kulminacją, ogłoszonego przez Senat RP, Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

2 października czyli w dniu urodzin „Kuriera z Warszawy” otwarte zostaną:
Wystawa: „Grafika z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich”
Ossolineum, Sale Pod Kopułą, Wrocław, ul. Szewska 37
czynna do 13 grudnia 2014, od wtorku do soboty, godz. 10-18

Bogaty zbiór dzieł sztuki, przekazany przez Jana Nowaka Jeziorańskiego Ossolineum, tworzą obrazy, miniatury, akwarele, rysunki oraz grafika. Część daru została pokazana w 2012 r. na wystawie Obrazy – miniatury – akwarele – rysunki. Teraz prezentowana będzie znaczna część zbioru rycin liczącego niemal trzysta pięćdziesiąt odbitek, wśród których prawie jedną trzecią stanowią widoki i plany Warszawy. Zobaczymy także dawne widoki miast polskich, portrety ważnych dla historii kraju postaci, przedstawienia wydarzeń historycznych, umundurowania wojskowe z okresu zrywów niepodległościowych oraz ubiory.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog autorstwa Arkadiusza Dobrzynieckiego i Hanny Kuś-Joachimiak.
Wystawa biograficzna: „Jan Nowak-Jeziorański. 1914-2005”
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Wrocław, Rynek 6
czynna do 31 października 2014, od wtorku do soboty, godz. 10-18
W stulecie urodzin w Gabinecie Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich, która będzie prezentacją życia, działalności i kolekcji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przekazanej Ossolineum. Zbiory zostaną pokazane z wykorzystaniem oryginalnych sprzętów, które znajdowały się w gabinecie Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Wystawa planszowa: „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska”
24 plansze przedstawiające życie Jana Nowaka-Jeziorańskiego począwszy od czasów gimnazjalnych, przez okres, kiedy trzykrotnie przemycał tajne dokumenty, meldunki i zdjęcia z okupowanej Polski do władz Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, kiedy przez blisko ćwierć wieku kierował Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, a następnie był konsultantem Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, po tryumfalny powrót do wolnej wreszcie Polski. Tematem wystawy są także związki Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławiem i Ossolineum, gdzie znajduje się obecnie jego bardzo bogate archiwum i kolekcja dzieł sztuki, wśród nich m.in. obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego i Aleksandra Orłowskiego.

Rynek oraz Ogród Barokowy Ossolineum , Wrocław 3 października:
Konferencja popularno-naukowa „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska” z udziałem byłych pracowników Radia Wolna Europa

Jej przewodnim tematem będzie próba zastanowienia się, jak rozumiano patriotyzm za życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a jak rozumie się go współcześnie.

Uczestnicy: Jacek Taylor, Andrzej Więckowski, Piotr Załuski, Jarosław Kurski, Aleksander Świeykowski, Andrzej Borzym, Konrad Tatarowski, Jeremi Sadowski
Ossolineum, sala konferencyjna, Wrocław,
pl. Bp. Nankiera 17, godz. 9-16
9 października:


Prezentacja nowości wydawniczych Ossolineum:
Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana
redakcja: Mateusz Palka i Mariusz Urbanek
Publikacja jest bogato ilustrowaną opowieścią o życiu Jana Nowaka-Jeziorańskiego ułożoną z fragmentów wspomnień, anegdot i relacji blisko stu osób, które znały Nowaka-Jeziorańskiego osobiście w różnych okresach jego działalności m.in.: podczas okupacji, kierowania Radiem Wolna Europa i kiedy był konsultantem Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Wspominający byli świadkami wydarzeń różnych - czasem ważnych, a czasem bardzo drobnych. Ich relacje ułożone chronologicznie przez redaktorów książki, dają w efekcie wielobarwny portret Kuriera z Warszawy.

Kurier z Warszawy
Komiks autorstwa: Mariusza Urbanka, Mateusza Palki i Bartłomieja Stefanowicza
Komiks opowiada o misjach kurierskich Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który podczas II wojny światowej trzykrotnie przemycał tajne dokumenty, meldunki i zdjęcia z okupowanej Polski do władz Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie i dwukrotnie wracał do kraju z rozkazami dla kierownictwa Państwa Podziemnego. W komiksie przenikają się przygody kuriera, przedzierającego się przez ogarniętą wojną Europę w iście bondowskim stylu, z wielką polityką (Nowak rozmawiał m.in. z Winstonem Churchillem)

Kolekcja Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w Zakładzie
Narodowym im. Ossolińskich. Część II: Grafika
Katalog autorstwa: Arkadiusza Dobrzynieckiego i Hanny Kuś-Joachimiak
Więcej informacji na www.oss.wroc.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama