Obchody milenium Litwy we Wrocławiu

kg, Źródło www.test.uni.wroc.pl | Utworzono: 2009-10-15 11:16 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Święty Brunon, drugiego imienia Bonifacy, arcybiskup i mnich w 11 roku wyświęcenia zginął 9 marca ścięty przez pogan na granicy Rusi i Litwy wraz z 18 towarzyszami i wzięty został do nieba – to pierwszy zapisy o Litwie w kronikach kwedlinburskich z 1009 roku. Od tego momentu Litwini datują początek swojej państwowości.

Studium Języka i Kultury Litewskiej Uniwersytetu Wrocławskiego dla uczczenia jubileuszu przygotowało - przy wsparciu Ambasady Republiki Litewskiej i Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogiczego – trzy poświęcone Litwie wystawy i specjalną sesję naukową.

 Wystawa w Ratuszu to okazja podziwiania litewskich pejzaży z lotu ptaka: zakoli Niemna, cienistych puszczy, rozległych łąk, zabytkowych dzielnic Wilna, Kowna i Kłajpeda oraz zagubionych wiosek na Żmudzi. Aby zrealizować swój projekt Marius Jovaisa – przedsiębiorca, podróżnik i fotograf – spędził w powietrzu 88 godzin, przebył 7,5 tys. km i wykonał blisko 20 tys. zdjęć m.in. z motolotni i helikoptera.

Dwie inne ekspozycje o charakterze historycznym "Zapomniane Wielkie Księstwo Litewskie” i "Wojna po wojnie” zaprezentowane zostaną w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza – autorstwa prof. Alfredasa Bumbauskasa i jego współpracowników z Wydziału Historii Uniwersytet Wileńskiego – w ciekawy sposób analizuje dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz jego stosunki z Polską.

Drugą przygotowało Muzeum Centrum Badań Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Zgromadzone zdjęcia i dokumenty przedstawiają walkę antyrodzieckiej partyzantki w latach 1944 -1953 oraz życie członków ruchu oporu i ich rodzin na zesłaniu.

O godz. 15.00 w Katedrze Antropologii (ul. Kuźnicza 35) rozpocznie się sesja naukowa. Będzie można wysłuchać prelekcji: Historia Litwy w przestrzeni cyfrowej (Eugenijus Jovaisa), Miłosz i Litwa. Powrót stęsknionego podróżnego do ojczyzny (Romuald Narunec), Listy prawnuka Mickiewicza Jerzego Goreckiego do Juozasa Miltinisa (Juzef Sostakovski), Konsulat Republiki Litewskiej w Wilnie w roku 1939 (Sandra Grigaraviciute) oraz Misja Brunona a Litwa (Tomas Baranauskas).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama