Wreszcie! Są już wyniki wyborów do sejmiku

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2014-11-19 11:32 | Zmodyfikowano: 2014-11-22 13:39
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. DUW)

Wojewódzka komisja wyborcza pierwszy komunikat o tym, że będą wyniki podała o godz. 13. Ostatecznie stało się to dziewięć godzin później. Szef komisji Marek Poteralski nie ukrywał, ze była to mordercza praca:

Najwięcej mandatów (16) zdobyła PO, 9 PiS, 5 PSL, 4 Bezpartyjni Samorządowcy i 2 SLD. Nazwiska radnych można znaleźć poniżej, a ich zdjęcia TUTAJ.

Jak już informowaliśmy wcześniej, w koalicję wejdzie PO i PSL. To, że do rozmów o składzie zarządu doszło, stwierdził na antenie Radia Wrocław szef PO w regionie Jacek Protasiewicz (POSŁUCHAJ). Oba ugrupowania mają łącznie 21 mandatów.

Radiu Wrocław udało się nieoficjalnie ustalić, że koalicyjne rozmowy dotyczyły również składu przyszłego zarządu województwa. Marszałkiem ma pozostać Cezary Przybylski, do władz mają jeszcze wejść: Jerzy Michalak, Michał Bobowiec, Ewa Mańkowska i Włodzimierz Chlebosz.

A oto wyniki:

okręgu wrocławski:

  • 4 mandaty dla PO - Barbara Zdrojewska (33 527), Paweł Wróblewski (4446), Michał Bobowiec (3390), Ewa Rzewuska (2762)
  • 2 mandaty dla PiS - Andrzej Jaroch (20 756), Roman Kowalczyk (5565)
  • 2 mandaty dla Bezpartyjnych Samorządowców - Aldona Wiktorska - Święcka (8902), Paweł Kukiz - (14403)

Liczba głosów w okręgu wrocławskim: ważnych - 167 750, nieważnych - 11 239

okręg podwrocławski:

  • 4 mandaty dla PO - Rafał Dutkiewicz (36 676), Aleksander Marek Skorupa (4 803), Anna Horodyska (4 543),  Janusz Marszałek (3 430); jeśli prezydent Wrocławia nie obejmie mandatu na jego miejsce wejdzie Ryszard Lech
  • 2 mandaty PiS - Paweł Hreniak (10 738), Piotr Dytko (5 290)
  • 2 mandaty PSL - Ewa Mańkowska (13 176), Włodzimierz Chlebosz (5 992)

okręg wałbrzyski:

  • 3 mandaty PO - Roman Szełemej (37 000), Czesław Kręcichwost (7 615), Zbigniew Szczygieł (5 216); jeśli prezydent Wałbrzycha nie obejmie mandatu, jego miejsce zajmie Julian Golak
  • 2 mandaty PiS (12 640), Jerzy Gierczak (4 547)
  • 1 mandat SLD - Marek Dyduch (10 468)
  • 1 mandat Bezpartyjni Samorządowcy - Patryk Wild (6 203)
  • 1 mandat PSL - Grażyna Cal (5 448)

okręg legnicki:

  • 2 mandaty PO - Jerzy Michalak (6825 głosów), Jadwiga Szeląg (6926 głosów)
  • 2 mandaty PiS - Krzysztof Skóra (12 812), Krzysztof Kubów (7 252)
  • 1 mandat PSL - Tadeusz Samborski (10 139)
  • 1 mandat Bezpartyjni Samorządowcy - Robert Raczyński (9 293); jeśli prezydent Lubina nie obejmie mandatu w jego miejsce wejdzie Tymoteusz Myrda

okręg jeleniogórski:

  • 3 mandaty dla PO - Cezary Przybylski (12 784), Obrębalski Marek (7 137),  Iwona Krawczyk (6 519)
  • 1 mandaty PiS - Tadeusz Lewandowski (9 662)
  • 1 mandaty PSL - Andrzej Jasiński (4 618); wygrał wybory na burmistrza Mirska i jeśli nie obejmie mandatu w sejmiku, zastąpi go najprawdopodobniej Tadeusz Huk
  • 1 mandaty SLD - Kazimierz Janik (5 492)

Liczba głosów na poszczególne komitety:

PO - 277 057
PiS - 188 602
PSL - 135 198
SLD - 84 863
Bezpartyjni Samorządowcy - 101 370

Mamy też zestawienie głosów nieważnych w wyborach do sejmiku:

W sumie oddano 850 194 głosów. 187 964 z nich było nieważnych

  • powiat legnicki - 25 proc. głosów nieważnych
  • powiat wołowski - 20 proc. głosów nieważnych
  • powiat średzki - 22 proc. głosów nieważnych
  • powiat lubański - 22 proc. głosów nieważnych
  • powiat dzierżoniowski - 18 proc. głosów nieważnych
  • Wałbrzych - 15 proc. głosów nieważnych
  • powiat złotoryjski - 25 proc. głosów nieważnych
  • powiat wrocławski - 20 proc. głosów nieważnych
  • powiat milicki - 22 proc. głosów nieważnych
  • powiat bolesławiecki - 23 proc. głosów nieważnych
  • powiat świdnicki - 19 proc. głosów nieważnych

Zobacz, jak wyglądał podział mandatów po wyborach w 2010 roku

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~mik
2014-12-02 17:35:38
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jakim to prawem lubińskie przedsiębiorstwa miejskie sponsorowały Kukizowi wybory? Prezydent nie ma pieniędzy na dopłatę za wodę dla mieszkańców Lubina ,a darmozjadowi sponsoruje wybory.Kukiz weż się do roboty ,a nie ślizgaj się na społeczeństwie
~zosia
2014-11-27 20:17:42
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 0
Gratulacje dla Was wyborcy i dla samego siebie!!!!!!!
~Pan student
2014-11-22 15:39:57
z adresu IP: (82.143.xxx.xxx)
Ocena: -1
Czlonkowie PKW w 2013r. byli w Moskwie na specjalnym szkoleniu u przedstawicieli Centralnej Komisji Wyborczej FR. Zaprosił ich Wladimir Czurow nazywany "czarodziejem Kremla" i oskarzany o masowe falszerstwa wyborcze
~Wrocławiak.
2014-11-21 15:31:57
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -1
A dziś rano od razu wyłączyłem jak usłyszałem wyraz wecend. SZtucznie wypowiedział ten potoczny głupi wyraz jakby mu kto bułką zapłacił.
~Wrocławiak.
2014-11-21 15:29:51
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -3
Przypominam,że te wyniki są podważane przez PiS i wątpliwa wygrana przeciwników PiSu oceniana jako oszustwo.
~gościówa
2014-11-20 22:28:06
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 5
Pani Szeląg w każdą niedzielę przed wyborami "spadała" z ambony kościelnej
~gość
2014-11-20 21:35:03
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 4
Liczba głosów nieważnych 20-25% to jakiś absurd!
~www
2014-11-20 20:53:51
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wild i Michalak- gratuluję wyboru - społeczeństwo jednak jest głupie jak mawiał klasyk.
~nieuki
2014-11-20 20:31:31
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 1
wiecie czy się różni sejmik od zarzadu? co to za tytuł?
~zdziwiony
2014-11-20 15:25:14
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
nagle znaleźli się bezpartyjni i to tylu????
~ater
2014-11-20 14:38:16
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 0
jeśli wojewodę zabytki nie interesują premiera dawnego to o czym mowa wygodnie czysto można plotkować i coś bez sensu mówić
~gość
2014-11-20 08:49:20
z adresu IP: (85.11.xxx.xxx)
Ocena: 1
@jatoja - wiem, że wiele osób jest zdziwionych takimi ilościami głosów nieważnych ale powiem jak to wyglądało. byłem w komisji w niedziele i ludzie - przeważnie starsi chociaż zdarzały się wyjątki - podchodzili do urn wrzucali karty a później pytali czy dobrze zrobili że na każdej karcie zaznaczyli jednego kandydata (chociaż za każdym razem tłumaczyliśmy, że wybierają tylko jedną listę i jednego kandydata nie więcej). taki wynik nie wystąpił tylko w kartach do sejmiku ale też do naszego powiatu.
~jatoja
2014-11-20 08:23:09
z adresu IP: (94.40.xxx.xxx)
Ocena: 7
Tyle głosów nieważnych ??? Pamiętajcie, że PO było gotowe podeptać Konstytucję, dodrukować pieniądze byle by tylko nie utracić władzy ! A teraz to? Wybory to jedno wielkie oszustwo !
~yes
2014-11-20 08:15:58
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: -1
Powinno byc WIADOMOSC.
~yes
2014-11-20 08:14:55
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: 5
Skoro tj. SUPER WIADOSC, to pewnie wpisal sie reprezentant tej ARMII AA.
~super !!!
2014-11-20 08:08:43
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 7
wiadomość !!!
~yes
2014-11-20 07:08:02
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: -6
Koncowka wpisu - glosowala.
~yes
2014-11-20 07:06:34
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: -2
BAJZEL PO POLSKU. Tyle niewaznych glosow, to wybory do powtorki. Na KUKIZA pewnie armia alkoholikow glos
~next
2014-11-20 01:14:21
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 5
kur.wa ludzie - umiecie czytać???? tyle głosów nieważnych??? Przecież to są kpiny!!! te wybory są nieważne!! powiat legnicki - 25 proc. głosów nieważnych powiat wołowski - 20 proc. głosów nieważnych powiat średzki - 22 proc. głosów nieważnych powiat lubański - 22 proc. głosów nieważnych powiat dzierżoniowski - 18 proc. głosów nieważnych Wałbrzych - 15 proc. głosów nieważnych powiat złotoryjski - 25 proc. głosów nieważnych powiat wrocławski - 20 proc. głosów nieważnych powiat milicki - 22 proc. głosów nieważnych powiat bolesławiecki - 23 proc. głosów nieważnych powiat świdnicki - 19 proc. głosów nieważnych
~neo
2014-11-20 01:10:49
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 5
wstyd mi za Dolny Śląsk. Platforma Obywatelska??? Ale wstyd....
~Koza
2014-11-20 00:52:07
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 12
Brawo Paweł. Moje gratulacje. Tak trzymaj i nie przejmuj się ujadaniem rozgoryczonych partyjniaków.
~ana
2014-11-19 23:32:08
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: -14
paszoł won kukiz
~citizen
2014-11-19 23:22:53
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: -1
nie komu udało sie wygrać, ale komu ile głosów dała komisja
~www
2014-11-19 22:22:22
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1
I to jest prawdziwa tragedia- przyjeżdża słoik melduje się miesiąc przed wyborami i zostaje radnym. Polityczne szambo i nic więcej, zresztą to jest niepojęte dlaczego nie ma wymogu zameldowania przez minimum 5 lat na terenie danej gminy, powiatu województwa w zależności do jakiego samorządu się kandyduje. Powiem więcej niespełni rozumu wybrali sobie radnego z opolskiego - nawet nie z dolnośląskiego, skandal.
~formalnie
2014-11-19 11:57:05
z adresu IP: (176.94.xxx.xxx)
Ocena: -5
bardzo chciałbym aby dr Rafał Franciszek Dutkiewicz został radnym Sejmiku. Na pewno zebrał wiele głosów z pięknego Ramiszowa, gdzie mieszka. Co prawda kandydował również na inne stanowisko we Wrocławiu, ale czy rejestrując swą kandydaturę w wyborach na stanowisko prezydenta miasta podał faktyczne miejsce zamieszkania, czy też poświadczył nieprawdę?
~dziwna dyskusja
2014-11-18 22:31:43
z adresu IP: (89.171.xxx.xxx)
Ocena: 9
urząd wojewódzki, jak sama nazwa wskazuje, nie za bardzo by pasował do wyborów samorządowych i sejmiku. co prawda sejmik nie obraduje w budynku UMWD, tylko w DUW, ale jednak to wybierani teraz radni będą stanowili zarząd województwa i chyba o to w tym wszystkim chodzi. A co ma do tego wojewoda?
~samosia
2014-11-18 22:03:50
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 0
urząd marszałkowski to instytucja samorządowa - stąd to zdjęcie, natomiast wojewódzki - rządowa. A wybory były samorządowe. Fakt, że Sejmik znajduje się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego. Ale autorowi pewnie chodziło o siedzibę samorządu województwa.
~paffx
2014-11-18 21:43:35
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -8
Urząd marszałkowski? serio? Chyba Wojewódzki powinien być?