Jan Kaczmarek będzie patronem Zespołu Szkół nr 11 (ZDJĘCIA)

Gregor Niegowski | Utworzono: 2014-11-20 14:23 | Zmodyfikowano: 2014-11-20 14:25
A|A|A

Wspomnienie Jana Kaczmarka w wykonaniu wrocławskich gimnazjalistów. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 11 we przygotowali koncert na cześć swojego nowego patrona. Chociaż ten zostanie nim dopiero w czerwcu przyszłego roku, to młodzi wrocławianie bardzo cieszą się z wyboru właśnie Jana Kaczmarka:

Kandydatów było kilku, ale satyryk wygrał w głosowaniu bezapelacyjnie. - To według nauczycieli i uczniów idealny patron. Poszukiwaliśmy osoby, która będzie bliska naszemu sercu. Jan Kaczmarek był wrocławianinem z wyboru, miał ogromne poczucie humoru, a jednocześnie potrafił sobie w radzić w bardzo trudnych sytuacjach - wyjaśniała nam kilka tygodni temu dyrektor Ewa Materka:

Jan Kaczmarek zmarł w listopadzie 2007 roku, wiele lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Uroczyste nadanie imienia planowane jest na 18 czerwca przyszłego roku, ale już teraz placówka przygotowuje dzieci do poznania przyszłego patrona.

Jan Kaczmarek
Jan Kaczmarek
1945-2007
Był znakomitym, niezapomnianym twórcą tekstów, skeczy, satyrykiem i... elektronikiem. To właśnie podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej, pod koniec lat 60., wraz z kolegami założył słynny kabaret Elita. Niedługo potem przyszły pierwsze sukcesy. Dzięki brawurowemu wykonaniu piosenki "Kurna Chata" zdobył nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w 1971 roku. Niedługo potem Andrzej Waligórski przyciągnął go do Radia Wrocław wraz z całą Elitą. Z naszą rozgłośnią związany był do samego końca. Przez kilkadziesiąt lat działalności satyrycznej na antenie radiowej, ale i na estradzie, stworzył szereg niezapomnianych piosenek: "Kurna chata", "Czego się boisz głupia", "Do serca przytul psa", "Los Andes Cordilliera", "Ballada o mleczarzu", "Wapno", "Co się zżera w jeziorze", "Oj naiwny", "Walc śnieżynek", "Nasza litania", "Europa", a także skeczy. Pamiętamy go także jako pacjenta ze słynnego cyklu słuchowisk "Z pamiętnika młodej lekarki", który tworzył wspólnie z Ewą Szumańską.

Szkoła szuka pamiątek i wspomnień po Janie Kaczmarku. Uczniowie, także ci najmłodsi poznają jego twórczość.  - Utwory pana Kaczmarka są i zawsze będą aktualne, każde pokolenie znajdzie coś dla siebie. Jesteśmy zachwyceni okresem twórczości, w którym zwrócił się do najmłodszych dzieci - mówi nauczycielka z Grochowej Bogumiła Antkowiak:

W podstawówce i gimnazjum przy ulicy Grochowiej uczy się w sumie ponad 600 uczniów, w tym blisko 150 niepełnosprawnych. Pobliskie Gimnazjum nr 16 przy ulicy Jemiołowej nosi imię innego członka kabaretu Elita - Andrzeja Waligórskiego.

Podczas czwartkowego koncertu wystąpili także uczniowie"szesnastki" oraz XVII liceum imienia Agnieszki Osieckiej przy Tęczowej.

Posłuchajcie koniecznie naszego archiwalnego materiału o Janie Kaczmarku:

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama