KGHM - pierwszy polski globalny koncern (REPORTAŻ)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2014-12-03 07:57 | Zmodyfikowano: 2014-12-03 15:56
A|A|A

fot. KGHM

W latach 50. ubiegłego stulecia podczas ostatnich odwiertów w poszukiwaniu rudy miedzi, Jana Wyżykowskiego obserwowali funkcjonariusze Służb Bezpieczeństwa. Nie chodziło o interes narodowy. Raczej o to, że jeśli po serii nieudanych poszukiwań i tym razem nie udałoby się wyciągnąć próbek z metalem, pewnie wielki odkrywca trafiłby do więzienia. Tak przynajmniej tamte czasy wspominają członkowie rodziny twórcy potęgi ekonomicznej Zagłębia Miedziowego.

Ale nawet, gdy okazało się, że w okolicach Lubina jest miedź, nikt nie przypuszczał, że holding stanie się pierwszą polską spółką, która pozwoli sobie na zagraniczne inwestycje. Od dwóch lat koncern ma swoje oddziały w Chile, USA i Kanadzie. A dwa dni temu spółka przedstawiła swoje nowe logo.

POSŁUCHAJCIE:

KGHM "Polska Miedź" to dziś największa dolnośląska firma. W 1961 roku, gdy była powoływana do życia, nikt nie przypuszczał, jak wielki wpływ będzie miała na nasz region. Inż. Alojzy Mikołajczak przepracował w holdingu ponad ćwierć wieku i choć od kilku lat jest na emeryturze to - jak co roku 4 grudnia - odwiedzi dziś kopalnię "Rudna" k. Polkowic. Swoją kopalnię...

POSŁUCHAJCIE:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama