Państwo szczurów we Wrocławiu. Jest ich 2,5 miliona!

Agata Wojciechowska | Utworzono: 2015-01-13 06:35 | Zmodyfikowano: 2015-01-13 06:34
A|A|A

fot. Wikimedia Commons

To prawdziwa szczurza republika. We Wrocławiu sąsiadujemy ze szczurzą republiką, które liczy 2,5 mln obywateli. Wchodzą one do naszych mieszkań, okupują skwery i sprawnie unikają trutek.

- Usłyszałam dziwne odgłosy z łazienki, ale myślałam, że to tylko sąsiedzi hałasują - mówi mieszkanka wrocławskiego blokowiska. By było ciszej, zamknęła drzwi do łazienki i wróciła do pracy. Była godzina 1 w nocy. Następnie usłyszała dziwne odgłosy z kuchni, jakby przewracane szklanki. Okazało się, że przez jedną z rur w łazience do jej mieszkania weszły dwa szczury.

Posłuchaj całej rozmowy:

Natychmiast zadzwoniła do szczurołapa, ale musiała na niego poczekać. W tym czasie szczury buszowały po jej mieszkaniu. Nie weszły tylko do pokoju, bo rzucała w nich różnymi przedmiotami, od długopisów po lampkę nocną. Na początku szczury się bały i odbiegały, tylko na kilka minut przed przyjazdem profesjonalistów przestały i... stały i się patrzyły.

Ta opowieść nie zdziwiła legendarnego wrocławskiego szczurołapa Sebastiana Turkiewicza, bo jak mówi jak bardzo są obrzydliwe, tak bardzo inteligentne.

- Na paryskim uniwersytecie zrobiono eksperyment. Zbudowano dla szczurów labirynt i taki sam proporcjonalny dla ludzi - mówi Sebastian Turkiewicz. - Szczury na wyjście potrzebowały 4 minut, a studenci... kilku dni. Więc proszę sobie wyobrazić jaki tu jest instynkt i inteligencja szczura. To jest fenomen biologiczny i dlatego jest groźny.

I jak zaznacza, nie należy też samemu wypędzać szczura, lepiej zadzwonić po profesjonalistów. Szczury poruszają się z przerażająco szybko i mogą skoczyć na wysokość nawet 160 centymetrów. A dodatkowo przyparte do muru atakują głównie twarz i szyję człowieka. Bywały przypadki, nawet we Wrocławiu, że przegryzały tętnice szyjne.

Po tym zdarzeniu mieszkanka zaalarmowała spółdzielnie. Ta podjęła natychmiast działania. - Po pierwsze usunęliśmy kontenery na śmieci ze zsypu w budynku, tak by nie dać możliwość powrotu szczurów do ich żeru i wynajęliśmy profesjonalną firmę, która podejmie dodatkowe działania, by pozbyć się gryzoni z tego budynku - mówi Jacek Albert Kludacz, prezes zarządu Piasta.

Prezes spółdzielni zaznacza, że przydałaby się wspólna skoordynowana akcja, którą kierowałoby miasto. Inni nieoficjalnie dodają, że zostali z problemem szczurów sami, tak jak ze śmieciami.

Maja Głowacz
Maja Głowacz
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż

DUŻA LICZBA SZCZURÓW TO PO CZĘŚCI EFEKT BRAKU TROSKI I BRAKU HIGIENY MIESZKAŃCÓW. Często widzę odpady wyrzucane z mieszkań, czy lokali gastronomicznych, które zamiast do kubłów trafiają tuż obok nich. Wprowadzona niedawno segregacja śmieci też ma na to pewien wpływ. To, że odpady organiczne trafiają teraz w jedno miejsce, ułatwia szczurom dotarcie do pożywienia.

Nie przeceniała bym natomiast w walce z tymi gryzoniami roli kotów, zwłaszcza tych udomowionych. Mogą one skutecznie zwalczać myszy, ale nie szczury. Te bowiem, także z racji na swoje gabaryty, potrafią się świetnie bronić. Zdziczałe koty także rzadko rozprawiają się ze szczurami. Mają utrudnione zadanie, gdyż ciężko im dostać się do systemu kanałów, którymi poruszają się gryzonie.

Urząd miejski twierdzi, że koordynuje całą akcję odszczurzania.  - We Wrocławiu mamy dwa terminy obowiązkowej deratyzacji - mówi Anna Bytońska. - Pierwszy wyznaczono na okres od 15 marca do 1 kwietnia, a drugi od 15 listopada do 1 grudnia. W tym czasie wszyscy zarządcy są zobowiązani do wyłożenia trutek na szczury i do obowiązkowej deratyzacji.

Zdaniem szczurołapów to jednak za mało. - Prawidłową relacją jest 1 szczur na 1 mieszkańca. Myślę, że od paru lat relacja ta wynosi 3, a nawet 4 szczury na jednego mieszkańca. To już za dużo - mówi Sebastian Turkiewicz.

Jak twierdzi, z wyjściowej pary szczurów w postępie geometrycznym w ciągu roku uchowałoby się 1000 szczurzątek.

- Dlatego miasto powinno wziąć się do roboty i coś z tym zrobić - dodaje szczurołap. - Uważam, że byłoby najlepiej, gdyby miast zatrudniło młodego wykształconego człowieka, który pełniłby rolę głównego szczurołapa i podszedł po prostu do szczurów z pasją. Pochodzę z rodziny z tradycjami szczurołapskimi. Mój dziadek zajmował się likwidowaniem szczurów w jednym z miast na Kresach Wschodnich i na sesjach rady miejskiej siadał po prawej stronie burmistrza. Więc pełnił ważna funkcję.

- Nie ma etatu miejskiego szczurołapa na wzór oficera rowerowego - odpowiada Anna Bytońska z urzędu miejskiego. - Natomiast wydział środowiska koordynuje te działania związane z deratyzacją.

Co do skuteczności tych działań, nie ma wątpliwości Sebastian Turewicz, który mógłby pokazać setki miejsc we Wrocławiu, gdzie to szczury są królami terenu, a nie ludzie.

A co więcej, przepisy są przeciwko nam, ludziom. - W miejscach, gdzie przyklejamy "aniołki", czyli te ostrzeżenia, stamtąd szczur nie ruszy trutki - dodaje Sebastian Turewicz. - Zawsze mówiłem, że szczur i Stanisław Szelc z kabaretu Elita są to dla mnie istoty niezbadane. A zajmuje się i jednym i drugim już 30 lat - mówi (prywatnie) wielki miłośnik popularnego kabaretu.

Kot rozwiąże problem?
Naturalną receptą na szczury zdaniem legendarnego wrocławskiego szczurołapa jest wpuszczenie do bloków wolno bytujących kotów. Już niejednokrotnie u jego klientów np. na dużych fermach czy gospodarstwach rolnych, sprawdzili ten sposób. Wolno bytujący kot łatwo poradzi sobie nawet w pojedynkę ze szczurem, a gdy będzie miał zapewnione swobodne wejście i wyjście z budynku nie nabrudzi w nim.

MACIE PROBLEM ZE SZCZURAMI? WPISZCIE W KOMENTARZU ULICĘ, MY SPORZĄDZIMY NA TEJ PODSTAWIE LISTĘ I PRZEKAŻEMY JĄ URZĘDNIKOM. CI, CHOĆ NIE SĄ BEZPOŚREDNIO ODPOWIEDZIALNI ZA DERATYZACJĘ (TO OBOWIĄZEK ZARZĄDCÓW), MOGĄ SKONTROLOWAĆ JEJ EFEKTY I NAKAZAĆ NP. POWTÓRNE PRZEPROWADZENIE AKCJI.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Była mieszkanka
2017-05-14 16:17:11
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 0
Na drzewieckiego wchodziły nam do mieszkania Koszmar i trauma która trwa u mnie do dzisiaj!
~Justka
2016-11-30 14:14:05
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
podwórko na zbiegu ul. Świstackiego i Brzeskiej, obok gimnazjum nr 3
~DeKa
2016-06-07 18:26:21
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ul. Opolska wzdłuż zabytkowego bloku. Na przyblokowych trawnikach nora przy norze. Łażą w biały dzień nie boją się, niektóre wielkie jak koty i niestety to my się ich boimy.
~Kasia
2016-02-24 14:17:59
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 0
ul. Szybowcowa 23, ul. Lotnicza 24 przy śmietnikach Netto i Biedronki.
~Eko
2016-02-23 15:17:35
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 2
Spokojnie testuję pułapkę wkrótce będzie ze szczurami spokój. Proszę o opinię jaki jest odbiór społeczny dodawania mięsa szczura do psiej karmy? W Am. Poł. szczur jest zjadany w niektórych regionach. Ogon się odcina.
~Hxjsh
2016-01-31 17:34:40
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 1
To jest wina mieszkańcòw, którzy nie wyrzucają odpadów do kontynerów.
~eko
2015-08-13 15:46:17
z adresu IP: (31.63.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wynalazłem pułapkę na szczury. Zacznę produkcję i problem się skończy. Spokojnie eko
~KLEMENTYNA
2015-07-30 18:46:01
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
CO PISAĆ MAMY JAK SĄ WSZĘDZIE , POŻRĄ NAS NIEDŁUGO.
~mieszkaniec
2015-07-26 21:48:10
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: -1
ul.Drzewieckiego 14 , wchodzą do mieszkań po balkonach
~gaga
2015-07-21 10:35:33
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ul. Daszyńskiego 23-27 Wrocław od strony podwórka szczury biegają po kontenerach ze śmieciami
~swEd
2015-01-14 18:52:14
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: 0
Legnicka I gRABISZYŃSKA
~mieszkaniec
2015-01-14 00:16:45
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szybowcowa 8
~jsjd
2015-01-13 23:00:45
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dajcie te szczury mnie! Haha:D
~król szczurów
2015-01-13 19:07:35
z adresu IP: (46.170.xxx.xxx)
Ocena: 5
Śmietnik na więziennej! Tyły Rynku! Hordy szczurów rządzą i nie dają wypić piwka na skwerku!
~mrgrt
2015-01-13 19:07:00
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -3
Na Polance 10-14. Szczury wokół budynków, w tym na placu zabaw dla dzieci. Jest blisko Odry.
~Mateusz
2015-01-13 18:01:02
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: 1
Koścuszki 126 (od strony podwórka).
~Basia
2015-01-13 15:56:17
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 3
To nie miłośniczki kotów tylko gołębi kruszą chleb i rzucają na podwórza
~Basia
2015-01-13 15:54:15
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kościuszki-Traugutta
~eM.
2015-01-13 13:49:24
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 0
DWORCOWA! i tu ciężko mówić o szczurach... gdyż wielkością przypominają jamnika.
~dowcipniś
2015-01-13 13:36:51
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 4
Kiedyś był taki wierszyk: Maść na szczury! Maść na szczury! Wyciągamy szczura z dziury I spokojnym miękkim ruchem Smarujemy go pod brzuchem Po dwóch latach szczur nam zdycha Taka maść kosztuje dycha! :-) Wygląda na to, że we Wrocławiu to jedyna pociecha dla mających kłopoty ze szczurami.
~maaataa
2015-01-13 13:14:10
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 1
Widac znawcy kotów to sie pojawili... Kot nawet upasiony będzie polował... nie bedzie zjadał szczurów i myszy.Na moim osiedlu jest kilka kotów bezdomnych i wiele takich, które dom maja.Szczura ani nawet myszy żywej na dworze nie widziałam..Zamykajmy dalej piwnice przed kotami to bedziemy mieszkac ze szczurami.Wolny kraj wolny wybór kot czy szczur?
~xdamian
2015-01-13 12:28:37
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: -5
Dokarmiajcie dzikie koty, te w mojej okolicy na szczura nawet nie spojrzą są tak upasione przez miłośniczki kotków.
~Ola
2015-01-13 12:23:22
z adresu IP: (86.157.xxx.xxx)
Ocena: 0
A niby ludzie tacy inteligentni...
~stolica
2015-01-13 11:12:30
z adresu IP: (213.5.xxx.xxx)
Ocena: 5
Szczurza stolica kultury? Zamiast wydawać 20 mln na remonty budynków dla ESK2016 lepiej milion lub 2 na zwalczanie szczurów. A może kulturalnym szczury nie przeszkadzają?
~słuchacz
2015-01-13 11:08:13
z adresu IP: (5.39.xxx.xxx)
Ocena: 3
Na Białowieskiej jest kolonia ok. 30 kotów wolno żyjących. Wychodzę do pracy w nocy albo nad ranem, a szczura nie widziałem tu od lat.
~Dudek
2015-01-13 10:51:21
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 6
Najgorsze jest to, że opanowały magistrat.
~Ormsd
2015-01-13 10:27:42
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 1
"Bywały przypadki, nawet we Wrocławiu, że przegryzały tętnice szyjne" już widzę okładkę faktu "Bestia ze szczurzą twarzą poprzegryzała mi tętnice!" i do tego piękne zdjęcie szczura szablozębnego całego ze śladami krwi w kącikach ust.
~sdsadd
2015-01-13 09:52:21
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Podwórko między ulicami św. Wincentego/Rydygiera/Chrobrego. Spółdzielnia Atena nic sobie z tego nie robi! Mieszkańcy działają na własną rękę ale to nic nie daje. Szczury wychodzą ze studzienki kanalizacyjnej, wchodzą do dziur w ścianach budynków, nie mówiąc już o tykającej bombie czyli koszach na śmieci które stoją otwarte, bo bez przerwy plądrują je bezdomni! Błagam, niech miasto coś z tym zrobi!!
~Ulik
2015-01-13 09:38:26
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: -1
Oczywiście okolice Odry i fosy, tam zawsze są. Na 1 maja dawnego np. Kiedyś była cała kolonia na Klecińskiej tam gdzie działki były dzikie i teraz jest estakada. Ciekawe czy dalej są. Pewnie tak
~Beata
2015-01-13 09:31:35
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -3
Mieszkam w centrum Wrocławia, ul. gen.J.Haukego-Bosaka, szczur wszedł do łazienki przez rurę kanalizacyjną, na czwartym piętrze. Trzy dni egzystował w mojej łazience. Koszmar...
~Klemi
2015-01-13 09:25:11
z adresu IP: (185.32.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zlikwidować zsypy na śmieci, wybudować zamykane pomieszczenia na śmieci, tak aby nie wchodzili tam zbieracze i nie rozgrzebywali śmieci, do tego szczelne kubły do których nie będą mogły dostać się gryzonie i po sprawie....
~USTAWA
2015-01-13 08:47:40
z adresu IP: (195.182.xxx.xxx)
Ocena: 0
USTAWA O ZWALCZANIU CHORÓB ZAKAŹNYCH Art. 22. 1. Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymy-wać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakaże-niom i chorobom zakaźnym, w szczególności: 1) prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami; 2) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki; 3) usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości; 4) usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.
~SĄDOWA
2015-01-13 08:32:47
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: -2
Na Sądowej, m.in. w okolicach żłobka, szaleją szczury - latają koło śmietników, włażą do bram, nic sobie nie robią z obecności ludzi. Miejsce jak każde inne, ale może warto warto się nim zająć w pierwszej kolejności ze względu na malutkie dzieci, które się tam znajdują?
~Kajak
2015-01-13 08:26:05
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 5
Koty do roboty!!! Poznań, Żywiec wyposażone osiedla w budki z wysterylizowanymi, zaczipowanymi, kotami będącymi pod kontrola miasta i weterynarza. I problem z głowy! Wole mieć 100 kotów niż jednego szczura
~Zwyczaje żywieniowe
2015-01-13 08:25:25
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: -2
Z artykułu Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicza: "Różne populacje gryzoni, szczególnie szczurów, wykazują odmienne preferencje pokarmowe. Przed przystąpieniem do zwalczania gryzoni należy przeprowadzić "testowanie przynęty", aby wybrać najlepszą do zatrucia. W tym celu można rozmieścić różne rodzaje przynęt w 5-10 miejscach na talerzykach oddalonych od siebie co 30 cm. Obserwować pobór każdej z przynęt i wybrać tą, która jest najchętniej wyjadana" Niestety tu się nie da wkleić linka
~Stereo węch
2015-01-13 08:21:27
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 2
Naukowcy odkryli, że szczury potrafią wąchać w "trybie stereo", obydwa otwory nosowe działają u nich niezależnie, podobnie do naszych uszu, skąd różne sygnały docierają do mózgu, tworząc przestrzenny obraz informacji czuciowej
~miłośnik
2015-01-13 08:12:42
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 4
Protestuję!! Szczury jak i koty są to najczyściejsze zwierzęta od ludzi!! I do tego - dużo mądrzejsze!!
~Wrocław Nasz
2015-01-13 08:05:30
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -2
3/4 szczury na jednego mieszkańca nic dziwnego, że włażą do mieszkań, piwnic, strychow i aut - gdzie są władze tego miasta, instytucje, radni - jaki macie plan działania, co zamierzacie zrobić z tym problemem???
~Maść na szczury
2015-01-13 08:01:12
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wyciągamy szczura z dziury, smarujemy go pod włos, po dwóch latach szczur nam zdycha. Taka maść kosztuje dycha
~Cywilizowany
2015-01-13 07:28:08
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ciemny naród koty tępi,zabija, poprostu brudasy wolą szczury, dla nich są czyszcze niż znienawidzone koty.