Komornik zabrał nawet zasiłek i alimenty (Posłuchaj)

Piotr Słowiński | Utworzono: 2015-01-28 07:22 | Zmodyfikowano: 2015-01-28 07:35
A|A|A

Fot. Piotr Słowiński (Radio Wrocław)

Komornik ze Zgorzelca, Ireneusz Szuba zabrał wszystkie pieniądze mieszkańce Bolesławca, samotnie wychowującej trójkę dzieci. Zabrał, choć nie miał do tego prawa, bo były to wyłącznie wolne od zajęcia zasiłki, w tym rodzinne, alimenty, zasiłki na dożywianie dzieci i zasiłek na węgiel.

Mieszkanka Bolesławca Izabela Folga na swoim koncie bankowym, na które miały wpłynąć pieniądze z zasiłków stwierdziła brak środków. Sprawdziła w ośrodku pomocy społecznej, czy ktoś np. nie pomylił numeru konta. Okazało się, że pieniądze na jej konto wpłynęły i zniknęły. Konto zajął komornik i zabrał wszystko co na nim było. Tak się stało w listopadzie i w grudniu.

Posłuchaj całej relacji:



Izabela Folga ma długi mieszkaniowe. To w sumie około 13 tysięcy złotych. Została eksmitowana do lokalu socjalnego. Długi jednak zostały. Po działaniach komornika ma w mieszkaniu zimne piece i pustą lodówkę. I trójkę dzieci na utrzymaniu. (fot. NoHoDamon/filckr.com uder license of cretive commons )

- Do tych pieniędzy komornik nie miał żadnego prawa – mówi – urzędnik w białych rękawiczkach okradł moje dzieci. Nie wiem jak on może spokojnie spać.



Pozbawionej środków do życia kobiecie pomagają znajomi i sąsiedzi. Jej przyjaciółka zabiera czasem dzieci na obiad do siebie, by mogły zjeść ciepły posiłek.

Tadeusz Kupczak, dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Bolesławcu jest w szoku. Jak podkreśla komornik nie miał prawa zabrać tych pieniędzy.

- Jestem oburzony działaniem komornika. Kodeks cywilny i kodeks postępowania egzekucyjnego stanowią wyraźnie, że komornik nie może zabierać takich świadczeń. To jest skandal. Granda w biały dzień – mówi.



Sam zgorzelecki komornik Ireneusz Szuba nie znalazł czasu na rozmowę. Monika Janus, rzeczniczka Izby Komorniczej we Wrocławiu mówi jednak, że komornik nie zajął zasiłków, a zajął konto bankowe i zabrał wszystko co na nim było. Nie miał dostępu do informacji skąd są te pieniądze.

- Nie wiedział, że zajmuje konto na którym są środki wolne od zajęcia – mówi- dopiero gdy 7 stycznia dłużniczka przywiozła mu udokumentowaną historię rachunku, dowiedział się, że to pieniądze do których nie miał prawa.

Tyle tylko, że zdążył już je oddać wierzycielowi. Izabela Folga twierdzi jednak, że zaraz po zajęciu konta interweniowała u komornika, ale go nie było. Była u niego dwa razy i nigdy go nie zastała.

Tadeusz Kupczak z pomocy społecznej nie ma wątpliwości, że komornik mógł się dowiedzieć skąd i jakie przychody ma Izabela Folga i do tej egzekucji nigdy nie powinno dojść.- Przecież jedyne dochody tej pani to zasiłki i alimenty – mówi- komornik mógł to łatwo sprawdzić, ale tego nie zrobił.

Czy bank powinien chronić pieniądze klienta, jeśli pochodziły one z pomocy społecznej?

Według Komisji Nadzoru Finansowego są kwoty i środki, które podlegają wyłączeniom. Jak powiedział Radiu Wrocław Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF, szczególnej ochronie podlegają środki z pomocy społecznej. Jednak, jak dodaje, może zdarzyć się tak, że przelew nie jest odpowiednio opisany i bank nie wie, skąd pochodzą pieniądze. W razie wątpliwości bank może zablokować środki do czasu wyjaśnienia sprawy. Do tego czasu nie powinien jednak wypłacać ich komornikowi. Wyłączone są także środki pochodzące między innymi ze stypendiów, chyba że dłużnik nie płaci alimentów. Przepisy mówią także o kwocie wolnej od zajęcia, jest to trzykrotność średniego wynagrodzenia wyliczanego przez GUS. Tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo o ile za pierwszym razem bank będzie chronił tę kwotę przed komornikiem, to przy kolejnych podejściach, szczególnie kiedy dłużnik unika spłaty zobowiązań, bank może zwolnić te środki.


Rzeczniczka izby komorniczej, Monika Janus, mówi, że komornik Ireneusz Szuba zapewnił ją, że pieniądze odda. Powinien to zrobić niezwłocznie, jak tylko się dowiedział, że nie miał do nich prawa, a dowiedział się 7 stycznia. Komornicze niezwłocznie okazuje się jednak trwać dłużej. Rzeczniczka podkreśla, że można by w ogóle uniknąć podobnych sytuacji, gdyby zostało zmienione prawo. Bo dziś niemal nikt przecież nie odbiera gotówki w kasie, a komornicy zajmując konta bankowe nie wiedzą, czy są tam środki wolne od zajęcia. Gdyby bank był zobowiązany poinformować komornika, że środki te nie podlegają egzekucji całej sytuacji by nie było.

Póki co komornik może w majestacie prawa zająć konto dłużnika, nawet jeśli są tam jedynie zasiłki z pomocy społecznej. I to dłużnik musi udowodnić, że nie ma tam innych wpływów. To oczywiście trwa, czasem, tak jak w tym wypadku nawet dwa miesiące. Komornik deklaruje jednak, że pieniądze zwróci. Być może stałoby się to szybciej, ale Izabela Folga nie jest biegła w prawie, nie wiedziała że musi poinformować na piśmie komornika, że zabrał pieniądze wolne od zajęcia i przedstawić historię rachunku na dowód. To zapewne wiedział komornik, ale nie podzielił się tą wiedzą z dłużniczką.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Małopolska
2017-05-16 19:00:02
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wy to jesteście zdrowo rąbnięci w tym Wrocławiu, patrząc na wasze wpisy szkalujące rodziny wielodzietne, bądz matki wychowujące swe dzieci, a nie hodujące. Nie jeden Polak wypowiadał się, że tam u was to zbieranina samej chołoty i dna moralnego. Wystarczy wjechać do tego miasta, gdzie na każdym kroku rzuca się w oczy smród, brud, bezdomność i kurestwo. Od najmłodszych lat. Jedyne co ratuje wizerunek tego miasta to parę zabytków i poniemiecka czerwona dachówka dla turystów.
~wala
2016-06-11 17:03:24
z adresu IP: (185.25.xxx.xxx)
Ocena: 0
Łakomi komornicy zapowiedzieli, że będą zabierać pieniądze z rządowego programu 500+ i tak zrobili. Znani ze swojej bezczelności w której są niedoścignionymi mistrzami powiedzieli, że nie widzieli co wpływa na ich konta. I co, ano nić. Dopóki sądy nadal będą tak bardzo pobłażliwe dla komorników jak dotąd i nie będą chciały widzieć, że komornicy haniebnie łamią prawo i jak straszliwie przez to cierpią, nie tak wycwanieni jak komornicy, zwyczajni ludzie, to gdy się nie znajdzie na to realnego sposobu żeby z tym zrobić porządek, to nadal będzie tak jak było, jest i jak nie powinno być.
~aga
2016-01-14 21:47:48
z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Ocena: 0
jestem w podobnej sytuacji,komornik zajął mi rodzinne i alimenty choć wiedział skąd pochodzą te należności,w mojej sprawie interweniowała telewizja regionalna oraz prasa,komornik nie chciał z nimi rozmawiać dziennikarce z gazety zabronił wręcz dzwonić.Dopiero interwencja biura poselskiego zaczęła przynosić efekty.Komornik obiecał oddać pieniądze w ciągu tygodnia,jednak tydzień sie kończy a pieniędzy nie widać.O działaniach komornika Marcina Pieńkosa z Warszawy poinformowałam kancelarię Prezydenta RP.Czekam na odpowiedź (potwierdzenie o wpłynięciu pisma już otrzymałam).Za to co zrobił moim dzieciom,za to że pozbawił ich radości świąt Bożego Narodzenia nie podaruję.Sprawę kieruje do Sądu,będę walczyła o odszkodowanie tym bardziej że musiałam zrezygnować z USG kolana,które w trybie pilnym musiałam wykonać dziecku.Syn cały czas narzeka na ból i strzykanie w kolanie.
~mama
2015-12-15 19:02:45
z adresu IP: (79.185.xxx.xxx)
Ocena: 1
mnie też okradł pseudo komornik zabrał świadczenia z mopsu i zasiłek stały z tytułu niepełnosprawności umiarkowanej na stałe rodzinny i pielęgacyjny celowy na odziez dla dzieci pomimo że wysłałm mu swój wyciąg z konta z ostatnich 3 miesiecy .złożyłam skarge i czekam ale pewnie jak zwykle usłysze miał prawo .złodziej.
~dan
2015-11-12 19:07:28
z adresu IP: (92.42.xxx.xxx)
Ocena: 1
tez mam podobną sytuacje komornik zabrał mi z konta stypendium za naukę z pieniędzy unijnych to była jedyne moje źródło dochodu na dodatek to tylko kwota 400-450zł nie mam pojęcia jakie pismo zastosować o zwrot .
~poinformowany
2015-06-29 10:53:09
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: 0
obecnie komornik Szuba ma w miesiącu lipcu dwa procesy w zgorzeleckim Sądzie Pracy ,wytoczone mu przez byłych jego pracowników .Może choć trochę przytrze mu się noska. Ale on nawet własnych pracowników nie szanuje,Jak ma innych ludzi szanować
~stefan
2015-02-11 11:01:42
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: 2
Ta rzecznik Janus ładne bzdury wygaduje ,myśli że Naród Polski jest bardziej tępy niż ona sama
~aneta
2015-02-06 16:08:53
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 6
Witam . mi Komornik tez zabrał zasilki rodzinne i zasiłki z bezrobocia .nie pracowalam wtedy bo wrocilam z anglii i mialam rehabilitacje . i Komornik dostał dokumenty ze sa to zasilki rodzinne i zasilek z bezrobocia . jest to ponad 2000 zł . złozylam skarge na czynnosci Komornicze i dostali wyciagi z banku i do dzis nie oddali pieniedzy a Izba odpisala mi dopiero po roku od zlozenia pisma jak sie upomnialam ze Komornik postepowal zgodnie z prawem . a dostał od razu wyciag z konta i zaznaczylam ze zasilki przychodza na konto jednak nie poczuwa sie do winy .APani Komornik czuje sie bez winy .szukalam pomocy do dzis zeby mi ktos pomogł . Pozrawiam
~Asa
2015-02-06 14:23:16
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 0
bardzo dobrze, może się do roboty weźmie, a nie na zasiłku z moich pieniędzy całe życie.
~beata
2015-02-03 22:12:00
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: -3
Jestem matka która zglosila się do komornika w Brzegu o pomoc w sprawie zasadzonych alimentów od byleg meza, alimenty zstaly zasadzone przy rozwodzie w kwocie 400zl do 10-go miesiąca, za zwloke sa odsetki.Uslyszalam arogancka odpowiec ze taka kwota się nie oplaca mu zajmować.jest mi ciężko bo wplaca zlosliwie na konto ostatniego dnia miesiąca.Dla komornika Piecucha to nie ma zadnego znaczenia bo z tej kwoty ma bardzo niski dochod,czy wyrok sodu nie ma znaczenia?
~obserwator
2015-02-01 19:11:00
z adresu IP: (195.46.xxx.xxx)
Ocena: 3
Dziwi mnie jakim prawem wogole komornik ma prawo wgladu do konta bankowego ,bez orzeczenia sadowego ???
~bara
2015-01-31 12:06:30
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 23
Zlikwidować wszystkie zasiłki, to sami z siebie pójdą do pracy
~benkmen
2015-01-30 09:56:55
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -4
Hmm..Zasiłek nie jest przychodem, wiec trzeba komornika wysłać na szkolenie podstawowe.. Kto z MOPS udzielił mu informacji, że to jest jej przychód???
~matka
2015-01-29 21:45:53
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 6
tez tak miałam przed świętami,komornik mojego męża zabrał mi zasiłek rodzinny i alimenty zostawiając mi 0,60 gr na święta bo mam konto wspólne z mężem mamy koniec stycznia a ja do dziś dnia nie otrzymałam zwrotu zabranych pieniążków.Wszystkie dokumenty ksero wysłałam do komornika ze konto mamy wspólne i co miesiąc wpływają jakie środki do dnia dziejszego cisza
~111
2015-01-29 18:18:17
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: -1
Kolejne kontrowersyjne zajęcie mienia przez p. Szubę. Polecam reportaż Famaz Zawidów.
~!!!!
2015-01-29 00:57:56
z adresu IP: (82.177.xxx.xxx)
Ocena: 4
Kolezanka pomagala ale w piciu bo swoimi dziecmi sie nie interesuje a co dopiero czyimis dla nich najwazniejsze to jest picie a nie dzieci Sa bo sa oni z tego maja korzysc ale nie dzieci To doslownie sa pijaczki i jeszcze raz pijaczki ale wlasnie opieka takim ludziom pomaga bo twierdzi ze to ludzie sa chorzy Tak chorzy na brak alkoholu
~tyle w temacie
2015-01-29 00:26:18
z adresu IP: (85.202.xxx.xxx)
Ocena: 8
"Pokrzywdzona"... rozumiem że ktoś za nią narobił tych długów? tu zasiłek na węgiel, tam zasiłek na dożywianie dzieci, kasa z MOPSu, dodatkowo jeszcze alimenty, plus darmowe mieszkanie socjalne, najlepiej siedzieć na czterech literach nic nie robić i krzyczeć jakim to jest się pokrzywdzonym, czy ta kobieta pracuje i planuje jakkolwiek kiedyś spłacić te długi czy może wychodzi z założenia że prawo jest po jej stronie i mogą ją pocałować w...? nikt jej krzywdy nie zrobił gdyby była tak przejęta losem własnych dzieci to by poszła gdziekolwiek na śmieciówce lub ostatecznie nawet na czarno pracować no ale by się jeszcze wydało a tak kasa za darmo spływa z każdej strony, najbardziej szkoda dzieci przykra sprawa ale są domy dziecka gdzie będą zadbane i najedzone, a jej zabrać wszystkie zasiłki to szybko dojdzie do wniosku że trzeba machać łapkami żeby mieć co jeść
~FAS
2015-01-29 00:24:20
z adresu IP: (89.69.xxx.xxx)
Ocena: -2
Alkoholowy_zespół_płodowy
~hopex
2015-01-28 22:18:39
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
Artykuł 54 Ustawy Prawo Bankowe stanowi,że kwota będąca trzykrotną wysokością przeciętnego wynagrodzenia w przemyśle (czyli 3781 x 3 = 11343 zł) jest wolna od zajęć komorniczych bez względu na to skąd pochodzą środki. Bank oddając pieniądze komornikowi popełnił przestępstwo. Nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że bank powinien pokazać zgodnie z prawem gest Kozakiewicza komornikowi. Pani Izabela powinna teraz udać się do banku i zaproponować dobrowolne wypłacenie przez bank zadośćuczynienia za krzywdę albo pozwać bank do sadu o kilka tysięcy złotych odszkodowania.
~ktoś
2015-01-28 22:16:12
z adresu IP: (195.136.xxx.xxx)
Ocena: 3
Tym razem jestem za komornikiem, Nic nie robić nie mieć zmartwień uczciwych naciągać!! A długi niech frajerzy z podatków spłacają!!
~Max
2015-01-28 20:00:32
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: -6
Czy ta pani jest winna czy też nie to sprawa drugoplanowa. Natomiast zajęcie komornicze wyraźnie odbija się na dzieciach, które muszą liczyć na wsparcie materialne znajomych matki. Jak jest z pracą i możliwością zarobienia w naszym kraju też każdy świadomy problemu ma jako takie pojęcie-urzędy pracy nie czekają z ofertami bo takowych nie ma. Tą sprawą powinien zająć się Rzecznik Praw Dziecka bo ewidentnie zostały w tym przypadku naruszone prawa dzieci a one są najmniej winne zaistniałej sytuacji.
~znajacy przepisy
2015-01-28 19:59:54
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: -8
W świetle aktualnych przepisów prawnych komornik miał obowiązek zająć konto dłużniczki. Ta Pani miała jedną możliwość, aby tych pieniędzy jej nie zabierano: odbierać pieniądze z MOPSu w kasie. Amen.
~Komentarz został usunięty
2015-01-28 18:57:48
z adresu IP: (91.208.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~yota
2015-01-28 18:35:07
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 22
Do roboty patusy!
~Komentarz został usunięty
2015-01-28 18:12:35
z adresu IP: (93.95.xxx.xxx)
Ocena: 6
Komentarz został usunięty
~gfdhgdhgd
2015-01-28 17:51:44
z adresu IP: (89.79.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ciekawe jak pani może spać spokojnie, skoro najpierw okradła pani dzieci właściciela mieszkania, które pani wynajmowała. Oh wait - przecież pani jest samotną matką. Nie pochwalam działań komornika, ale to pani doprowadziła do takiej sytuacji.
~IXXX
2015-01-28 17:36:51
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 28
Polecam Pani iść do pracy, żeby długi spłacić, żeby komornik nie musiał już ściągać pieniążków. A dzieci do szkoły i do przedszkola. Wiele rodzin sobie tak radzi. Pracuję, też chcę mieć dzieci, i nie mam zamiaru po urodzeniu przestać pracować i liczyć na zasiłki. Tylko dalej chodzić do pracy, dzieci do przedszkola i szkoły. Szkoda mi jej dzieci, ale przecież są dziadkowie, są ojcowie, są świetlice, są możliwości, można pracować na zmiany - tylko trzeba chcieć. Pani nie wygląda na niezadbaną bez pieniędzy. Uważam, że takimi osobami powinien się zająć urząd pracy - nie chce iść do pracy z ofert urzędu - nie dostaje kasy z naszych podatków. Owszem, komornik nie powinien zajmować pieniędzy, ale gdyby Pani poszła do pracy i zaczęła spłacać swoje długi, to nie byłoby problemu.
~ktos
2015-01-28 17:17:45
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 19
Kpiną jest że w tym państwie ta szanowna pani okradła właściciela mieszkania, o tym się już nie mówi. Jak mnie nie stać to nie robię sobie 3 dzieci. Zero zasiłków, rączki i nóżki zdrowe to do roboty.
~nick
2015-01-28 14:19:57
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 0
A gdzie była kobieta jak nie przekroczyła 3krotności wynagrodzenia? Komornik nie musi badać skąd są pieniądze na rachunku bo to tajemnica bankowa. Fakt , że to niezwłocznie u komornika to jego porażka i powinien się bardziej postarać jak już się dowiedział o pochodzeniu środków na koncie. Szybciej by oddał i nie byłoby afery.
~Wrocek
2015-01-28 11:07:03
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -8
Komornicy jak podało Polskie Radio Pr3 (w temacie zajęcia słynnego Traktora) , zarabiają około 10 Milionów rocznie ... Ktoś chce wygrać w Totka jakieś pieniądze ? po co ? lepiej zostać Komornikiem ...
~czarna
2015-01-28 10:16:31
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 11
Komornicy korzystają tylko na tłumaczeniach, że zajmują rachunek bankowy i nie mają wglądu w historię rachunku. Skoro przepisy jasno określają, że nie podlegają zajęciu niektóre świadczenia to wniosek jest oczywisty. Zajęcie rachunku powinno określać jakie bank powinien stosować ograniczenia. Moim zdaniem problem leży w chęci i postawach moralnych komorników. Nie ma jasno napisanego przepisu, jednakże wnioskowanie drodzy prawnicy się kłania!!! Moim zdaniem niedorzeczność, ciekawe ile jeszcze potrwa zmiana prawa, zanim będą mieli czarno na białym napisane, że wara od łatwej kasy laików z rachunku! A ile zarobią do tego czasu? Pewnie niemało. No cóż komornik może komuś zabrać i nie ponosi żadnych konsekwencji, przecież koledzy z Izby, którzy go kontrolują nie będą wywlekać jakichś brudów. No chyba, że sprawa się rozdmucha w mediach, wtedy już dla świętego spokoju trza coś zadziałać, ażeby szczekającemu motłochowi czarną taśmą przepasać oczy.
~ubu król
2015-01-28 10:08:46
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 6
1.) Kpiną jest, że w tym państewku, tylko radio i tv potrafi zmusić komornika do przestrzegania prawa i zwrotu bezprawnie zabranej kasy. 2.) taką samą farsą jest to, że państewko zrzuca na spółdzielnie czy właścicieli mieszkań - bezpłatne przechowywanie tej pani, pracą nie skalanej na ich koszt. Czy sposobem na życie i brak pracy jest płodzenie kolejnych dzieci .. bez perspektyw.. ? 3.) Pomoc- TAK- ale pod warunkiem spełnienia programu naprawczego
~Fallus
2015-01-28 09:15:06
z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Ocena: 42
Należy natychmiast zlikwidować wszelkie zasiłki, dotacje na kopulacje i głodem zmusić bydło rozpłodowe do podjęcia pracy. Ja nie mam zamiaru ich utrzymywać! Mają zdrowie do picia ,ale nie do pracy .Szlag mnie trafia jak widzę wielodzietnych nygusów prezentujących roszczeniową postawę. To pasożyty z pokolenia na pokolenie, z genetyczną niechęcią do pracy. Ich jedynym osiągnięciem w życiu jest spłodzenie bachora. Bezzębne, niewydolne wychowawczo matki-alkoholiczki kryte przez swoich zmieniających się konkubentów-reproduktorów żyją z moich podatków! Od rana wiszą na klamce opieki społecznej. Mieszkają w mieszkaniach socjalnych opłacanych przez państwo, czyli nas. Ich dzieci jeżdżą na darmowe kolonie z MOPS-u, jedzą bezpłatne obiady w szkole, dostają za darmo paczki świąteczne, stypendia ,podręczniki, bilety do kina, korzystają z wszelkich ulg, dofinansowania, zapomogi, pielęgnacyjnego, rodzinnego, zasiłków, becikowego, kredkowego, dodatków itp. Ich podstawowym zajęciem w życiu jest picie, palenie i prokreacja. To wszystko finansowane jest z naszych podatków. Sami niech zarabiają na swoją "wesołą gromadkę". Wara od moich składek! Nie życzę sobie utrzymywania z moich pieniędzy patologii. Gdzie dużo dzieci tam bieda i bandytyzm. Z tych dzieci nie będzie podatników i nie będą pracować na moją emeryturę. Chwasty społeczne zaczną się rozmnażać w wieku kilkunastu lat nie kończąc szkół i nie zdobywając zawodu. Wyrośnie kolejne pokolenie bezrobotnych leni na zasiłkach . Prawo pomocy społecznej mają w małym palcu. Wiedzą jakie dokumenty złożyć ,gdzie i do kiedy. Te dzieci od kołyski nauczone są żebractwa. Prowadzą pasożytniczy tryb życia i mają wrodzone skłonności do nieróbstwa. Będą żyć z funduszu alimentacyjnego i MOPS-u. Będą kulą u nogi dla społeczeństwa. Mamy już ponad piętnaście procent bezrobotnych. Nie potrzebujemy więcej dzieci. Jest nas za dużo. Jest obecnie więcej ludzi niż miejsc pracy. Nie ma nawet wolnych miejsc w przedszkolach. Nie róbmy z Polski drugiego Bangladeszu. Nie mam zamiaru utrzymywać ze swoich podatków cudzych bachorów i płacić za czyjeś fantazje rozrodcze! Pomoc patologii to pieniądze wyrzucone w błoto, bo tylko ich rozleniwia i zabija chęć podejmowania pracy. Wszystko co dostaną i tak wydadzą na papieroski i alkohol. Niech rozmnażają się ludzie inteligentni, na poziomie i z kasą, a nie margines społeczny , wielodzietna hołota i pasożyty społeczne. Nie potrzebujemy bubli genetycznych po prymitywach. Całe życie musimy do czegoś dokładać. Jak nie do górników, hutników, rolników, stoczniowców, PKP, to do rodzin z gromadą bachorów! Mam tego dość! Sami niech utrzymują swoje fermy rozrodcze! Zasiłki tylko demoralizują i są szkodliwe społecznie. Nic tak nie wspiera kreatywnego myślenia jak pusty żołądek. Nie można się zgadzać na dawanie pieniędzy komuś tylko za to, że jest płodny! Tylko trzy rodziny wielodzietne na dziesięć dają sobie rade ,a pozostałe można określić jednym słowem-patologia. Tak wychwalana polityka prorodzinna, promująca bierność zawodową i wielodzietność, polegająca na rozdawaniu kasy za robienie dzieci jest bezsensowna . Korzystać będą na niej w większości rodziny ,które wychowają następne pokolenia nierobów i ludzi potrafiących tylko brać .Tracą natomiast na tym wartościowi ,uczciwie pracujący obywatele karani na każdym kroku jakimś podatkiem. MOPS i alimenty to są grosze w porównaniu kasą wyciąganą przez dziadków ich dzieci, którzy stworzyli dla nich rodzinę zastępczą, bo rodzice zrzekli się praw rodzicielskich. Oczywiście dzieci mają stwierdzone upośledzenie, żeby dostawać na nie więcej pieniędzy z państwa . Prawo socjalne mają opanowane lepiej niż prawnicy, ale tylko prawa, o obowiązkach nie słyszeli.
~franca
2015-01-28 09:05:01
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 7
do werdoty - nie chodzi o to czy ktoś pracuje czy nie i ile ma dzieci. Chodzi o to, że jest jakieś prawo, które chroni też dłużnika. NIE WOLNO ZABIERAĆ takich pieniędzy i zarówno komornik jak i przede wszystkim bank powinien chronić te pieniądze. Czy bank kiedyś zapomina o ściągnięciu najmniejszej, choćby złotówkowej prowizji? Nie! Więc niech do cholery wie, że oprócz zarabiania na klientach jego obowiązkiem jest też ochrona powierzonych mu pieniędzy. Niech każdy po prostu robi to co do niego należy.
~wredota
2015-01-28 08:46:06
z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Ocena: 8
A praca się owa Pani oczywiscie nie skala, bo przeciez to wsyt pracować na utrzymanie rodziny. tatuśki dziedzi narobiły to niech płacą, a mamunia będzie pachniala w domku i czekała aż kasa od pomocy splynie...
~Nick1
2015-01-28 08:37:35
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 39
Złodziejstwo to jest niespłacanie długów!!!
~SZOK
2015-01-28 08:16:43
z adresu IP: (193.106.xxx.xxx)
Ocena: -9
ZŁODZIEJSTWO W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH!!!