Burmistrz płakał, jak zamykał... Będzie paraliż! (POSŁUCHAJ)

, Leszek Mordarski | Utworzono: 2015-02-17 07:22 | Zmodyfikowano: 2015-02-17 08:16
A|A|A

zdjecia Przemek Gałecki (prw.pl)

Droga jest w opłakanym stanie - asfalt wykrusza się, jezdnia nie ma pobocza, więc samochody mijają się z trudem, nie mówiąc o pieszych. Około kilometrowy odcinek między wsiami należy do gminy Siechnice. - Drogą będą mogli przejeżdżać jedynie mieszkańcy miejscowości oraz komunikacja miejska i pojazdy uprzywilejowane - mówi Milan Ušak, burmistrz Siechnic. Ale zamknięcie drogi to nie tylko problem dla mieszkańców Siechnic, czy Wrocławia. Po wybudowaniu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z alternatywnej trasy przez Trestno korzystają także mieszkańcy Czernicy, Jelcza Laskowic czy Oławy. Drogą służącą przed laty do transportu rolnego przejeżdża kilka tysięcy aut dziennie.

Korzystają wszyscy, ale chętnych do wyłożenia pieniędzy na remont brak - Milan Ušak napisał w tej sprawie np. do włodarzy ościennych gmin. W marcu. - Do dzisiaj odpowiedzi nie otrzymałem - mówi.


Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego, newralgicznym odcinkiem jeździ codziennie do pracy. Zajmuje mu to około 20 minut. Po zamknięciu trasy czas wydłuży się co najmniej dwukrotnie. Mimo to zgłosił inne drogi do remontu w ramach tzw. schetynówek. Powiat nie zamierza również przejąć tej trasy, mimo, że korzystają z niej mieszkańcy kilku powiatów. - To są drogi, które powinny łączyć dwa powiaty, drogi główne. Mogę jednak spróbować formy dofinansowania tej drogi - wyjaśnia Potocki.

Beata Dolejsz sołtys Trestna i Blizanowic przypomina, że na odpowiedzi z powiatu w sprawie wspólnego remontu gmina czekała po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Projekty odrzucono. A według sołtys, problemem powinien zająć się urząd marszałkowski. - Nikt nie pomyślał, mimo wielomilionowej inwestycji w obwodnicę, że tę drogą powinno się dostosować do tak dużego ruchu - przekonuje.

Jerzy Michalak, członek zarządu województwa zaznacza, że droga jest gminna,a nie wojewódzka. Mimo to nie wycofuje się z obietnic dofinansowania remontu, czy pomocy w pozyskaniu pieniędzy na ten cel.  -Prowadzimy cały czas rozmowy, będą prowadzone dopóki nie osiągniemy satysfakcjonującego konsensusu. Nie uważam jednak, że stawianie nas pod groźbą zamknięcia drogi, było najlepszą drogą - mówi Michalak. - Będą się kontaktował z panem Michalakiem, czy rzeczywiście czuje się straszony. Nigdy nie miałem takiej intencji, chodzi wyłącznie o stan techniczny i zagrożenie, jakie ta droga stawia - odpowiada Milan Ušak.


A co na to Wrocław? Przy gigantycznych korkach na ulicy Strachocińskiej i Swojczyckiej wiele osób wybiera połączenie właśnie przez Trestno. Mimo że Siechnice przygotowały już projekt przebudowy i plan wykupu gruntów, rozmowy z urzędem miasta we Wrocławiu stanęły w martwym punkcie, bo miasto nie ma możliwości pozyskania na ten cel środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Droga zostanie więc zamknięta, a zgodę na przejazd dostaną tylko wybrani. Przy rozbudowujących się osiedlach na Swojczycach i wstrzymaniu budowy kolejnych odcinków Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, oznacza to paraliż tej części miasta. Burmistrz Siechnic podkreśla, że ma związane ręce, bo zgoda na używanie tej trasy to proszenie się o wypadek.

Posłuchajcie materiału:

Planowane zamknięcie drogi Blizanowice Trestno - wygodnego, choć wyboistego objazdu zakorkowanych Siechnic i Radwanic - wzburzyło słuchaczy Radia Wrocław:

Według słuchaczy władze gminy Siechnice zachowują się bardzo małostkowo:

Pojawiło się kilka pomysłów na pozyskanie funduszy na remont drogi:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~JJJ
2015-06-26 07:54:26
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 1
Polska rzeczywistość, mnóstwo baranów przy korycie, biorą ciężką kasę i nie są za nic odpowiedzialni. Samorządy lekką rączką biorą ciężkie pieniądze za działki wokół Wrocławia oraz podatki z tych działek/nieruchomości ale jak trzeba zapewnić infrastrukturę (drogi/chodniki/kanalizację) - to nagle nikt za nic nie jest odpowiedzialny...
~bucek
2015-06-24 18:29:08
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 1
TAK NIECH WSZYSCY TRZYMAJA
~wkurzona
2015-02-18 10:50:33
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 0
...a ja proponuję wspólnymi siłami coś zdziałać, wszystkim nam się to nie podoba, ale nikt z nas nic nie zrobi jako jednostka!! stwórzmy może jakąś petycję, listę osób, strajk - cokolwiek, bo tak zostaniemy na lodzie... post jest udostępniony na Fb, zbierzmy pod nim podpisy przeciwko zamknięciu i zmuśmy tych co powinni coś zrobić do konkretnych działań! Raz już zamknęli przejazd, mieli wyremontować ten odcinek, a chyba wszyscy z nas byli rozczarowani tym co zastali po ponownym otwarciu drogi?! zachęcam do działania, narzekanie nic nam nie da!
~stars
2015-02-18 08:32:37
z adresu IP: (185.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Proponuje tez zamknąć autostradę z Olszyny , jest w podobnym stanie
~Portal
2015-02-17 19:21:50
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ludzie na portal widmo było 66 milinów a na 1-km odcinek drogi nie ma miliona? Jaja
~PWB
2015-02-17 15:04:16
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: -2
Pisałem o tym już pod koniec stycznia na blogu powiatwro_pl
~życzliwy
2015-02-17 14:13:26
z adresu IP: (213.189.xxx.xxx)
Ocena: 2
W takim razie proponuję wprowadzić dla mieszkańców gminy siechnice zakazu poruszania się po Wrocławiu. Przecież nie zrzucają się na te drogi. Gratulacje do myślących.....
~dd1
2015-02-17 12:41:38
z adresu IP: (62.233.xxx.xxx)
Ocena: 2
Super. Dzięki Panu przedstawicielowi pis czyli "Rodzina Przedewszystkim" będę dziecko zrywał 30 minut wcześniej, bo musimy z żoną dojechać do pracy na czas. Jeżdże tą drogą cały czas i oprócz gośćia w rowie gdy był śnieg na drodze wypadku tam nie widziałem. Natomiast widziałem już kilka Siechnicach na drodze 94. To co ZAMYKAMY?
~jacek
2015-02-17 12:23:28
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -11
jestem mieszkańcem Siechnic i nie rozumiem dlaczego mieszkający po drugiej stronie Odry w Kamieńcu czy innych miejscowościach mieliby wozić się ta drogą remontowana tylko za moje pieniądze. Uprzejmie mogliby również dopłacić za swoją wygodę.
~ADI
2015-02-17 11:16:40
z adresu IP: (93.154.xxx.xxx)
Ocena: 7
Problem tej drogi obserwuję od lat - trasa rowerowa. Zaczynała się na Niskich Łąkach i jechało się do tamy w Opatowicach lub dalej do Kotowic i Siechnic, pełna rodziców z małymi dziećmi. Jednak zaczęła pewna znana firma pracę drogowe na obwodnicy Wschodniej i zaczął jeździć tam transport ciężki. Potem następiła budowa wałów w Mokrym Dworze - powtórka cały transport po drodze lokalnej bez jej zabezpieczenia. Teraz rowerzyści to wyjątek jeśli już jadą to samochody Przedstawicieli Handlowych którzy nie patrzą na koszty i gnają 70-90km/h.
~pol
2015-02-17 10:57:24
z adresu IP: (217.237.xxx.xxx)
Ocena: 4
Dutkiewicz i jego 4 mld budżet miasta - brak pieniędzy bo wszystko przejedli piłkarze i stadion. Piękna katastrofa.
~Sławek
2015-02-17 10:47:08
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: -1
Pan Uszak, zapomina że gmina Siechnice jest jedną z najbogatszych gmina w kraju i stać ją na to aby wyremontować drogę dla swoich mieszkańców, powinien ułatwić im dojazd do pracy we Wrocławiu! nie trzeba się długo zastanawiać aby wywnioskować dzięki czemu Siechnice mają takie przychody, wynika to bezpośrednio ze swojej lokalizacji! 95% Siechniczan pracują we Wrocławiu, tam zarabiają a żyją w gminie. To już kolejny raz jak Pan wydoktoryzowany urzędnik Uszak, myśli o swoim dobru a nie o dobru mieszkańców.
~Wrocławianin
2015-02-17 09:21:51
z adresu IP: (195.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
I bardzo dobrze niech zamyka, może w końcu znajdzie się ktoś myślący w tych rozrośniętych zarządach dróg od powiatowych do krajowych , żeby myśleć na drugi raz nie tylko o czubku własnego nosa tylko troche dalej poza własne podwórko, bo o myślącym o układzie komunikacyjnym Wrocławia prezydęcie to nie mamy co marzyć. Jak widać przy gwiaździstym układzie ruchu, do miasta rano i z miasta po południu, organizacja stref Park&Ride i dogadanie się z Kolejami Dolnmośląskimi jest jak budowa promu kosmicznego. Ważniejsze jest NFM, szpilkostrada, przejście świdnickie, ITS i handel z kocyka w sukiennicach.
~kucharz urzędników
2015-02-17 09:18:27
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 16
Przy takich wydatkach na obiady dla urzędników to wątpię żeby panu Jerzemu Michalakowi starczyło na drogę. Menu jak z najlepszej restauracji i koszt jedyne 35 tysiecy. Nie mamy innych wydatków? Mogliby państwo dziennikarze znaleźć odpowiedź na to pytanie? Dla zainteresowanych informacje na stronie Dolnośląskiej Służby Dróg I Kolei we Wrocławiu zakładka przetargi :)
~TAURUS
2015-02-17 09:07:05
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 1
Przynajmniej wiecie gdzie żyjecie. Byle ciul decyduje jak macie żyć.
~kierowca
2015-02-17 08:40:14
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 5
Super !!! Proponuję zamknąć miasto już na rogatkach! wybudujmy parkingi i tam swołocz nie zostawia swoje auta, a wjazd pozostawmy tylko Panu Potockiemu, Michalakowi i spółce... wszak wybrańcom nie wypada stać w korkach. Chory kraj.