Młodzi wyruszą w Odyseję Umysłu we Wrocławiu!

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-03-10 12:00 | Zmodyfikowano: 2015-03-10 12:09
A|A|A

Pomysłowe przedstawienia teatralne, nowatorskie rozwiązania inżynieryjne i zaskakujące realizacje artystyczne – ponad pół tysiąca kreatywnych młodych ludzi stanie w szranki podczas pierwszego etapu największego w Polsce konkursu kreatywności, Odysei Umysłu. Już w najbliższy weekend we Wrocławiu z zadaniami wymagającymi twórczego myślenia zmierzy się 80 zespołów uczniowskich z województw dolnośląskiego i opolskiego. Eliminacje Regionalne we Wrocławiu odbędą się 14 marca, w sobotę w X Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pieszej 1.

Odyseja Umysłu to oryginalny międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów obecny w naszym kraju od 24, a na świecie od blisko 37 lat. Jego twórcą jest dr C. Samuel Micklus, profesor Rowan University w New Jersey w stanach Zjednoczonych. Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań.

Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a do tego świetnie się bawią. – mówi Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

W bieżącej edycji grupy wybrać mogą jedno spośród poniższych zadań:

• problem techniczny „Pociąg do wyzwań”, gdzie zaprojektują i skonstruują od jednego do trzech pojazdów,
które będą przemieszczać się po torach i zatrzymywać na różnych stacjach – pokonując pomiędzy przystankami nietuzinkowe przeszkody.

• problem techniczno-teatralny „Przejściowe trudności techniczne”, gdzie zaprezentują przedstawienie, opowiadające o pewnej awarii technicznej, której naprawa wymaga ukończenia siedmiu różnych zadań. Muszą one zostać wykonane przez co najmniej trzy odmienne, skonstruowane przez zespół urządzenia – napędzane wyłącznie gumkami-recepturkami.

• problem humanistyczny „Gra z Puszką Pandory”, gdzie przygotują własną adaptację historii o Puszce Pandory w konwencji gier wideo! Podczas przedstawienia postać Gracza weźmie udział w zainspirowanej starogrecką legendą, wielopoziomowej „grze” i wypuści w świat „nadzieję” – zwyciężając w ten sposób w całej rozgrywce

• problem konstrukcyjny „Odlećcie w kulki”, gdzie zaprojektują i zbudują – wyłącznie z drewna balsa i kleju – strukturę, która poddana zostanie próbie udźwignięcia jak największego ciężaru. Konstrukcja musi z początku utrzymywać pięć szklanych kulek, które – w miarę jej obciążania – zespół będzie uwalniać po jednej na raz, usuwając fragmenty struktury przy użyciu stworzonego przez siebie urządzenia.

• problem teatralny „Jak w starym kinie”, gdzie wymyślą i zagrają dowcipne przedstawienie, w którym pewien Reżyser współcześnie produkuje i prezentuje film niemy. Zabawny Czarny Charakter popełni w nim trzy niepoważne „niecne występki”, a drużyna zagra na stworzonym przez siebie instrumencie.
Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń i trwają zaledwie kilka, kilkanaście minut.

Zespoły, które uzyskają najwyższe noty podczas Eliminacji Regionalnych awansują do Finału Ogólnopolskiego Odysei Umysłu, który w ostatni weekend marca odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Miasta Wrocławia.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama