Jak zostać bohaterem? Debata o trasnplantologii

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-03-24 17:27 | Zmodyfikowano: 2015-03-24 18:24
Jak zostać bohaterem? Debata o trasnplantologii -

Na świecie jest zarejestrowanych 25 milionów potencjalnych dawców szpiku kostnego - w Polsce liczba chętnych stale rośnie. W naszym kraju ludzi, którzy chcą bezinteresownie pomóc innym, jest ponad 750 tysięcy, co stawia nas na 7. pozycji światowych rejestrów. Gorzej jest z przeszczepami rodzinnymi, w Polsce zaledwie 3 procent nerek pochodzi od osób bliskich. 24-letnia Joanna Łotysz jest w tej mniejszości. Pomógł jej tata:

O tym jak zostać bohaterem i uratować komuś życie, o tym jak żyje się po przeszczepie rozmawialiśmy we wtorkowej debacie Radia Wrocław. Naszymi gośćmi byli transplantolodzy z wrocławskich szpitali. Zaproszenie do rozmowy przyjął także mistrz świata w chodzie na 5 kilometrów Damian Królewicz, który z powodzeniem uprawia sport po przeszczepie wątroby. Nasi goście opowiadali o trudnych rozmowach z bliskimi osób zmarłych, których trzeba zapytać o zgodę na pobranie narządów do przeszczepu. Odpowiedzi nie zawsze są pozytywne.

Poważnym problemem jest nadal mała liczba rodzinnych przeszczepów, w Polsce zaledwie 3 procent nerek pochodzi od żywych dawców. Ponad 70-letnia Mirosława Dybowska nie miała wątpliwości - oddała swoją nerkę aby ratować syna.

Posłuchajcie zapisu debaty:

Cz. I

Cz. II

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.