750 interwencji strażaków i 8,5 tys. Dolnoślązaków bez prądu

| Utworzono: 2015-04-01 12:21 | Zmodyfikowano: 2015-04-01 12:39
750 interwencji strażaków i 8,5 tys. Dolnoślązaków bez prądu - zdjęcia: Bartosz Smoliński
zdjęcia: Bartosz Smoliński

Dwie osoby ranne, powalone drzewa i sporo uszkodzonych budynków. Dolny Śląsk liczy straty po wichurze. Poszkodowani mogą liczyć nawet na 6 tys. zapomogi. Podczas wideokonferencji premier Ewy Kopacz wojewoda Tomasz Smolarz otrzymał zapewnienie, że może wypłacić bezzwrotne zapomogi dla osób, których dobytek ucierpiał.

- Wnioski o wypłatę 6 tys. złotych może składać każdy, kto został poszkodowany. Dokładnie straty ocenia gminna komisja - mówi Marta Libner, rzecznik wojewody.

Jak na razie do urzędu wojewódzkiego nie wpłynął żaden taki wniosek. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że znaczna część szkód dotyczy budynków gospodarczych lub zerwania części dachówek z budynków mieszkalnych.

W środę również nie będzie spokojnie na Dolnym Śląsku, jednak siła wiatru będzie słabsza, bo osiągnie w porywach do 90 km/godz. Ostrzeżenie metrologiczne obowiązuje do godz. 18.

Wszystkie drogi na Dolnym Śląsku są już przejezdne.

We wtorek najwięcej zgłoszeń o poprzewracanych drzewach, czy pozrywanych sieciach energetycznych otrzymali strażacy z Polkowic i Lubina. W tych regionach usunięcie wszystkich skutków wichury trwało kilkanaście godzin. Nieco gorzej było we wsiach koło Legnicy, między innymi w miejscowości Biała. Tam z jednego z domów wiatr zerwał około 50 metrów dachu i powalił jedną ze ścian. Trzeba było ewakuować pięcioosobową rodzinę. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

We Wrocławiu służby miejskie uprzątnęły już wszystkie gałęzie z jezdni i ulice są przejezdne, ale w wielu miejscach nie działała sygnalizacja świetlna. W związku z tym kierowcy mieli problemy z przejazdem skrzyżowań, tak jest np. na Pułaskiego z Suchą, czy Kruczej z Zaporoską. We wtorek na ul. Grabiszyńskiej koło Lidla drzewo spadło na auto. Obydwa pasy w stronę Oporowa były nieprzejezdne. W innym miejscu Grabiszyńskiej kolejne drzewo zablokowało przejazd obok cmentarza. Policja wyznaczyła objazd przez Park Grabiszyński. Z kolei na ul. Piłsudskiego niedaleko NOT-u z budynku spadła spora liczba dachówek. Nikt nie ucierpiał.

Burzowe niebo nad Wałbrzychem (fot. Marcin Jagiellicz Fotografia)W Jaworzynie Śląskiej strażacy musieli zabezpieczyć dach na trzech budynkach przy ulicy Słowackiego. Sporo zniszczeń wiatr zrobił w małych miejscowościach, uszkodzone budynki są m. in. w Olszanach i Granicy. Najwięcej wyjazdów dotyczyło powalonych drzew, zerwanych dachówek oraz wywróconych reklam. Strażacy podkreślają, że telefony wciąż dzwonią.

Wiatr zerwał kilkadziesiąt metrów kwadratowych dachu z budynku Art-Inkubatora w Bielawie. To najpoważniejsze skutki nocnej wichury w regionie dzierżoniowskim. Straż pożarna interweniowała głównie przy drzewach powalonych na ulice oraz na linie energetyczne. W Bielawie uszkodzone zostały także trzy dachy na domach mieszalnych. O wiele spokojniejsza noc była w Kotlinie Kłodzkiej. Straż wyjeżdżała ponad trzydzieści razy, jednak tylko do powalonych drzew i konarów. Nikomu nic się nie stało.

Problemy z przejazdem były m.in. na krajowej ósemce - na jezdni leżało kilka drzew, a w rowach kilka ciężarówek. W korkach stanęli zarówno jadący w stronę Wrocławia, jak i Kudowy.

zdjęcia: Krzysztof Ruszczak

Na DK3 między miejscowościami Nowe Miasteczko i Polkowice także leżały powalone drzewa. Na drodze nr 35 w stronę Świdnicy za Gniechowicami tir wywrócił się do rowu i straż kierowała ruchem. Tylko jeden pas był przejezdny. Podobnie na DK 36 Ścinawa-Rawicz.

Na drodze 96 w Jordanowie Śląskim powywracały się znaki na tymczasowym objeździe, co powodowało chaos, bo kierowcy nie wiedzieli, jak jechać. Przez silny wiatr kłopoty także na kolei. Zwalone drzewa blokowały przejazd pociągów: Krzewina Zgorzelecka Tynice Zgorzelecki, Gryfów Śląski - Lubań oraz Rudna - Grębocice. Kilka samolotów miało opóźnienia na wrocławskim porcie lotniczym.

W Wojcieszycach koło Jeleniej Góry wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego i cisnął nim w dom mieszkalny. Nikomu nic się nie stało. Podobnie w Marciszowie - wiatr zerwał dach z pustostanu. W Zgorzelcu wiatr zerwał część dachu magazynu przy ulicy Reymonta, a w Sulikowie uszkodził dach budynku mieszkalnego.

W Lubaniu na ulicy Kombatantów strażacy zabezpieczali przechylone drzewo, by nie runęło na dom. Poza tym wichura w regionie wywróciła kilkaset drzew. Wiadomo, że uszkodzonych zostało wiele samochodów zaparkowanych pod ciężkimi konarami.

Deszcz, wiatr, niskie temperatury - niestety pogoda w najbliższych dniach nie będzie rozpieszczać Dolnoślązaków. Środa w regionie nadal z gwałtownymi porywami wiatru - czasem nawet do 95 km/h. Służby apelują do mieszkańców o ostrożność, zwłaszcza podczas parkowania aut. Należy unikać zadrzewionych miejsc. Wichurom będzie towarzyszyć deszcz ze śniegiem.

Mimo fatalny warunków, niektórzy mogli podziwiać takie widoki...

To już Świebodzice, - We wtorek przez chwilę było kompletnie ciemno, po chwili pojawiło się słońce i ta wyraźna tęcza - mówi autor fotografii Adrian Sitko.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.