Radni przegłosowali. Piechowice staną się gminą wiejską

Piotr Słowiński | Utworzono: 2015-04-12 08:26 | Zmodyfikowano: 2015-04-12 08:27
A|A|A

Fot. Piotr Słowiński (Radio Wrocław)

Chcą mieć łatwiejszy dostęp do unijnych pieniędzy, więc samorząd Piechowic zdecydował o przekształceniu osiedli Górzyniec, Michałowice i Piastów-Pakoszów w wioski. Tym samym miasto ma się stać gminą wiejsko-miejską. Burmistrz Witold Rudolf przekonuje, że na samym zwiększeniu subwencji oświatowej samorząd zyska 300 tysięcy złotych rocznie i że taka decyzja się po prostu opłaca. Uchwała w sprawie skierowania wniosku o zmianę statusu miasta do ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przeszła jednym głosem. Za głosowało siedmiu radnych, a przeciw sześciu. Wśród przeciwników jest radny Radosław Bieniek, który uważa, że korzyści będą iluzoryczne, a mieszkańcy będą musieli np. zapłacić za zmianę dokumentów i wpisów w księgach wieczystych:Radosław Bieniek mówi, że w gminie wiejskiej może wystąpić także spadek cen nieruchomości, na czym także stracą mieszkańcy.

Radni jednak zdecydowali, że zmiany ustroju Piechowic powinny wejść w życie. Burmistrz Witold Rudolf podkreśla, że korzyści będą większe od kosztów, bo samorząd będzie mógł sięgać po środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Marek Lubieniec z Osiedla Piastów mówi, że mieszkańcy mogą zyskać np. unijne środki na rozwój obszarów wiejskich i doczekać się wymarzonej świetlicy:Rada miasta musi jeszcze wysłać wniosek do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i rząd musi ten wniosek zaakceptować.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama