Święto Wrocławia i nowi Honorowi Obywatele

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-06-24 09:29 | Zmodyfikowano: 2015-06-24 15:19
A|A|A

fot. Wroclaw.pl

Wrocław ma dwóch nowych Honorowych Obywateli Miasta - podczas uroczystej sesji rady miejskiej uhonorowani zostali ksiądz Stanisław Orzechowski i ojciec Ludwik Wiśniewski. Obaj nie ukrywali wzruszenia i podkreślali swoje związki ze stolicą regionu. Ojciec Ludwik Wiśniewski to dominikanin i działacz opozycji antykomunistycznej:

Prezydent Rafał Dutkiewicz złożył wniosek o wyróżnienie obu duchownych i podkreślał, że emocji podczas wręczania tytułów nie brakowało:

Radni przyznali też Nagrody Wrocławia a prezydent swoje wyróżnienia, które odebrali m.in. solistka Opery Wrocławskiej Ewa Czermak, Igor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce czy dziennikarka Wanda Ziembicka - Has. Laureatka i jednocześnie działaczka społeczna przyznała nam, że ejst dziś kobietą szczęśliwą:

ZOBACZ, PRZECZYTAJ: Święto Wrocławia 2015 (PROGRAM)

O uhonorowanie obu duchownych wystąpił prezydent Rafał Dutkiewicz. Stanisław Orzechowski to duszpasterz świata pracy diecezji wrocławskiej, popularny "Orzech" - ojciec pielgrzymki na Jasną Górę. Z kolei ojciec Ludwik Wiśniewski to dominikanin, wychowawca wielu pokoleń młodych wrocławian, działacz opozycji antykomunistyczne i publicysta Tygodnika Powszechnego.

Po raz pierwszy Rada Miejska Wrocławia tytuł honorowego obywatela miasta przyznała w 1870 roku. Otrzymał go Carl Ludwig August baron von Ende, starosta powiatu ziemskiego wrocławskiego. W zeszłym roku uhonorowany został wybitny językoznawca Jan Miodek. Radni zdecydowali też o przyznaniu Nagród Wrocławia - wyróżnienie odbiorą m.in. solistka Opery Wrocławskiej Ewa Czermak, sportowiec Józef Zapędzki i Igor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce.

Stanisław Orzechowski
Duszpasterz świata pracy diecezji wrocławskiej, popularny "Orzech", związany z Wrocławiem od 1957 roku, gdzie rozpoczął naukę w szkole średniej. Rok później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W dniu 28 czerwca 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. W roku 1967 rozpoczął posługę w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu, a w 1972 objął funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego. W latach osiemdziesiątych organizował piesze pielgrzymki wrocławskie na Jasną Górę, które - oprócz wymiaru religijnego - kształtowały charaktery, uczyły zachowań prospołecznych, były wyrazem kontestacji komunistycznej rzeczywistości. Ksiądz „Orzech” był uczestnikiem pierwszego strajku w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej w sierpniu 1980 roku, brał również udział w strajku głodowym wrocławskich kolejarzy. W czasie stanu wojennego organizował msze w intencji Ojczyzny i osób internowanych, na których gromadziły się tłumy wrocławian. Wspierał ludzi oskarżanych i represjonowanych za działalność związkową i polityczną. Od 1990 roku kierował placówką Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pełnił funkcję duszpasterza Rodzin Katyńskich, diecezjalnego Koordynatora Nowych Ruchów Religijnych, świadczył posługę religijną w Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin „Pod czwórką”. Wykładowca Seminarium Duchownego. Uhonorowany m.in.: Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w 1997 roku, Nagrodą Wrocławia w 2005 roku, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku.  (fot. www.wawrzyny.wroc.pl)

Dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski
Dominikanin, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, wychowawca wielu pokoleń młodych wrocławian, działacz opozycji antykomunistycznej, publicysta Tygodnika Powszechnego. Od 1981 do 1988 był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu. Propagował ideę walki „bez przemocy” z komunizmem. W latach 1985–1988 organizował tzw. Tygodnie Społeczne – cykle spotkań propagujące budowanie niezależnych struktur społecznych. W 1986 głośny był jego udział w niemym proteście w centrum Wrocławia w obronie skazanego Władysława Frasyniuka. Członkowie jego duszpasterstwa stworzyli m.in. niezależny samorząd Uniwersytetu Wrocławskiego tzw. Dwunastkę oraz organizowany do dziś w Białym Dunajcu Obóz Adaptacyjny dla studentów. W latach 1988–1990 pracował w Krakowie, gdzie również podjął inicjatywę Tygodni Społecznych, a od 1990 do 1996 w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu. Od 2005 pracuje w Lublinie. Założył tam Akademię „Złota 9”, gdzie organizuje spotkania ze znanym osobami publicznymi. W 2006 odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 otrzymał Medal świętego Jerzego. W 2014 roku Nagrodę Grand Press w kategorii publicystyka. (fot. dominikanie.pl)

W ubiegłym roku tytułem uhonorowano prof. Jana Miodka. Zdjęcia z uroczystości znajdziecie TUTAJ. Natomiast TUTAJ publikowaliśmy listę wszystkich Honorowych Obywateli Wrocławia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama