400 chorych czeka na innowacyjny lek na wirusowe zapalenie wątroby

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-07-17 15:21 | Zmodyfikowano: 2015-07-17 15:23
A|A|A

Jest już gotowa lista pacjentów z Dolnego Śląska którzy w pierwszej kolejności dostaną innowacyjne leki na wirusowe zapalenie wątroby. Szpital przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu już kwalifikuje chorych, ale na razie nie wie jeszcze ile pieniędzy dostanie na zakup. Na ten specyfik czeka w regionie około 400 chorych, w tym są przypadki pilne - ocenia konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych Krzysztof Simon:

Ministerialny program terapeutyczny wszedł w życie 1 lipca, ale dolnośląski NFZ czeka jeszcze na rozporządzenie prezesa Funduszu. Jest szansa, że pierwsi chorzy dostaną nowe leki jeszcze przed końcem wakacji. Do tej pory takie leczenie było możliwe tylko dzięki programom badawczym lub darom, teraz ma być dostępne dla wszystkich potrzebujących.

Dyrektor szpitala ds medycznych Michał Rataj liczy, że innowacyjne leki będzie można kupić przed końcem wakacji.

Skuteczność nowoczesnej terapii oceniana jest na 90 procent-95 procent - to według specjalistów rewolucja w leczeniu WZW i szansa dla wszystkich chorych, którym nie pomagał interferon. Jeszcze na początku roku terapia dla jednego pacjenta kosztowała 400 tysięcy złotych, dzięki zabiegom Ministerstwa Zdrowia cena obniżyła się do 70 tysięcy.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama