Płacenie podatków... trawą? Będą ulgi za ogrody na dachu

| Utworzono: 2015-09-15 16:49 | Zmodyfikowano: 2015-09-15 16:58
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Google Commons)

Wrocławski magistrat przygotowuje proekologiczne ulgi w podatku od nieruchomości. Będą mogli na nie liczyć właściciele budynków z ogrodami na dachach lub ścianach. Propozycje są skierowane tylko do mieszkańców, bo ulgi mają dotyczyć powierzchni nie przeznaczonych na działalność gospodarczą.

- Mamy nadzieje, że wspólnoty mieszkaniowe skorzystają z naszych propozycji, bo koszty zielonych inwestycji można odzyskać w mniejszych podatkach - mówi Marcin Urban, skarbnik miasta:

Urzędnicy liczą na to, że nowa propozycja nakłoni także deweloperów, aby przy nowych inwestycjach od razu projektowali wykorzystanie dachu na całoroczny ogród. Właściciele starszych inwestycji muszą najpierw sprawdzić, czy budynek nadaje się do posiania trawy, czy zasadzenia krzewów. Zmianą przepisów zajmie się rada miasta - we wrześniu.

Mieszkańcy, którzy zamienią dach swojego domu w ogród mogą być nawet całkowicie zwolnieni z tej opłaty. Powstała na dachu część zielona musi być jednak wielowarstwowa, a część wegetatywna nie może być mniejsza niż 40 cm. Oczywiście dach musi być przystosowany do takich inwestycji i pozwolenie wyda wydział architektury - mówi Arkadiusz Filipowski z magistratu:

Zaoszczędzić na podatkach można będzie także wieszając ogród na ścianie budynku. Jeśli ten będzie miał więcej niż 45 m2, zwolnienie obejmie 50 proc. powierzchni mieszkaniowej w budynku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama