Kwartet - Ronald Harwood

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-09-30 16:15 | Zmodyfikowano: 2015-09-30 16:16
Kwartet - Ronald Harwood - mat. prasowe
mat. prasowe

Inscenizacja, reżyseria i reżyseria świateł: Zbigniew Lesień
Tłumaczenie libretta: Michał Ronikier
Scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka
Asystent reżysera: Hanna Marasz

Jolanta Żmurko Jean Horton (Gilda)
Elżbieta Kaczmarzyk –Janczak Cecily Robson (Magdalena)
Tomasz Janczak Reginald Paget (Książę Mantui)
Bogusław Szynalski Wilfred Bond (Rigoletto)

10 października 2015r. odbędzie się premiera spektaklu Kwartet Ronalda Harwooda. Tytułowy Kwartet to nie tylko słynny fragment z opery Rigoletto Giuseppe Verdiego, to przede wszystkim sędziwa czwórka bohaterów – emerytowanych śpiewaków, prawdziwych weteranów sceny operowej. Jest to spektakl o zaskoczonych starością ludziach, którzy wcale nie zamierzają rezygnować z kolejnych życiowych przygód. Którzy ciągle pamiętają i jeśli zapomną, to tylko po to, by przebaczyć i pogodzić się z własnym życiem. „To opowieść o przetrwaniu. O przetrwaniu z godnością” – mówi sam autor Kwartetu.

Wrocławska inscenizacja, przygotowana przez Zbigniewa Lesienia, jest wyjątkowa, gdyż po praz pierwszy w historii teatru realizowana jest nie przez aktorów teatru dramatycznego, lecz przez śpiewaków operowych. Kwartet przeznaczony jest dla wielkich osobowości sceny. I taka jest też obsada spektaklu w Operze Wrocławskiej. W roli Gildy zobaczymy Jolantę Żmurko (sopran), w roli Magdaleny Elżbietę Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), w roli Księcia Mantui Tomasz Janczak (tenor), a w roli Rigoletta Bogusława Szynalskiego (baryton).

Zbigniew Lesień
Inscenizacja, reżyseria i reżyseria świateł

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktor, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny teatrów. Związany z teatrami w Kaliszu, Wrocławiu i Warszawie. Przez 20 lat był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Zagrał ponad sto ról teatralnych i filmowych, m.in.: Sawę we Śnie Srebrnym Salomei J. Słowackiego (nagroda aktorska Kaliskich Spotkań Teatralnych), Bena w Samoobsłudze H. Pintera (nagroda aktorska na przeglądzie Teatrów Małych Form w Poznaniu), Jaszę w Sztukmistrzu z Lublina B. Singera (nagroda Kaliskich Spotkań Teatralnych), Poetę w Weselu W. Wyspiańskiego, Horodniczego w Rewizorze N. Gogola, McMurphy’ego w Locie nad Kukułczym Gniazdem K. Kesey’a (nagroda aktorska Kaliskich Spotkań Teatralnych).

Reżyserował kilkanaście spektakli teatralnych, m.in. Antygonę w Nowym Jorku J. Głowackiego (nagroda krytyków za Najlepszy Spektakl Roku 1996), Farrago L. Amejko, Polowanie na kaczki A. Wampiłowa, Cud na Greenpoincie E. Redlińskiego, Żegnaj Judaszu I. Iredyńskiego, Wydmuszkę M. Szczygielskiego, Mieszczanina szlachcicem Moliera, Łysą Śpiewaczkę E. Ionesco, Parady J. Potockiego, Motyle są wolne L. Gershego. Stworzył wiele interesujących ról filmowych oraz dla Teatru Telewizji.

Zbigniew Lesień jest również autorem telewizyjnych programów rozrywkowych, m.in. Wesoła Gromadka Artosu, Hrabia Tunio (koncert-benefis z Opery Lwowskiej), Pero-Pero (benefis Jana Kaczmarka). Ma w swym dorobku także reportaże telewizyjne, m.in. Bitwa o zamek, Dziura, To jest Ameryka, Muzyka Uzdrowiskowa.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.