Nagroda Sacharowa Parlamentu Europejskiego – rola jednostki i wspólnoty międzynarodowej w przestrzeganiu praw człowieka

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-11-24 18:26
A|A|A

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprasza na debatę pt. "Nagroda Sacharowa Parlamentu Europejskiego – rola jednostki i wspólnoty międzynarodowej w przestrzeganiu praw człowieka". Wydarzenie rozpocznie się 4 grudnia o godz. 16.00 w sali Lalka w Dolnośląskim Centrum Filmowym, przy ul. Piłsudskiego 64a we Wrocławiu.

Debata zostanie poprzedzona projekcją filmu o ubiegłorocznym laureacie Nagrody im. Sacharowa "Dr Mukwege - człowiek, który naprawia kobiety", w reżyserii Thierry Mitchel. Bezpłatne zaproszenia dostępne są w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego przy ul. Widok 10.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli przyznawana jest przez Parlament Europejski od blisko 30 lat po to, aby wyróżnić osoby i instytucje szczególnie zaangażowane – często z narażeniem zdrowia i życia – w obronę prawa człowieka na całym świecie. Jej celem jest również zwrócenie uwagi opinii publicznej na przypadki naruszania ludzkiej godności oraz wspieranie laureatów w ich działaniach. Przestrzeganie praw człowieka jest podstawową wartością Unii Europejskiej, a ich naruszenie działa na szkodę fundamentalnych zasad demokratycznych, które powinny obowiązywać na całym świecie. Ubiegłoroczny laureat, dr Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga, to uznany chirurg i ginekolog, zajmujący się obrażeniami kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej podczas działań wojennych. W 1998 roku założył szpital Panzi w Bukaw i do dziś leczy tam swoje pacjentki. "Naprawił" już tysiące afrykańskich dziewcząt i kobiet. "Ciała kobiet stały się kolejnym wojennym frontem, a gwałt wykorzystywany jest jako narzędzie walki" - mówił dr Mukwege podczas ceremonii wręczenia nagrody. "Każdą kobietę, która padła ofiarą gwałtu, utożsamiam ze swoją żoną. Każdą zgwałconą matkę utożsamiam z matką moich dzieci. Każde zgwałcone dziecko utożsamiam ze swoimi dziećmi" - zaznaczał w emocjonalnym przemówieniu.

Po filmie zapraszamy na debatę poświęconą roli jednostki i wspólnoty międzynarodowej w przestrzeganiu praw człowieka. Dyskusję poprowadzi znana dziennikarka i dokumentalistka, Ewa Ewart.

W debacie wezmą udział:
Lidia Geringer de Oedenberg – poseł do Parlamentu Europejskiego
Kazimierz M. Ujazdowski – poseł do Parlamentu Europejskiego
Agnieszka Kłosowska – Helsińska Fundacja Praw Człowieka
prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak – prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Marcin Mamoń – reżyser filmów dokumentalnych dla BBC, Channel4, WDR
Kamil Wyszkowski – dyrektor generalny programu ONZ Global Compact w Polsce

Więcej informacji o Nagrodzie im. Sacharowa:
http://bitly.pl/EBl4P

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli - 2015:
http://bitly.pl/GPUtc

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama