Kamienna Góra: rasistowskie ataki na Cyganów (Posłuchaj)

Piotr Słowiński | Utworzono: 2009-05-12 10:06 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

(Fot. Wikipedia / Jarosław Tułaczyk)

Kamiennogórscy Cyganie boją się wychodzić na ulicę. Krystyna Ciureja mówi, że po najściu na jej mieszkanie i mieszkanie syna zaczęła zamykać drzwi nawet w dzień.

Policja wyjaśnia sprawę najścia na mieszkanie Romów. Aspirant Waldemar Oszmian mówi, że do tej pory incydentów na tle narodowościowym w mieście nie było. Policja nie zamierza ich jednak tolerować. - Zapewnimy bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom, bez względu na narodowość - zapewnia Oszmian.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

Romowie uważają, że są także dyskryminowani w urzędach, które nie chcą im np. szybciej wypłacać zasiłków. Burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek podkreśla jednak, że nie otrzymał do tej pory takich skarg, a Cyganie domagający się ciągle przyspieszenia zasiłków, poza nadzwyczajnymi sytuacjami (np. choroba w rodzinie), nie mogą liczyć na specjalne traktowanie.

W Kamiennej Górze mieszka obecnie 54 romskich rodzin (łącznie ok. 200 osób). Są zrzeszeni w stowarzyszeniu. Dostają od miasta około 100 tys. zł rocznie na swoją działalność.


(Zdjęcie przy tekście pochodzi z Wikipedii. Jego autorem jest Jarosław Tułaczyk. Objęte jest licencją GNU FDL).

REKLAMA
Dźwięki
Kamienna Góra: rasistowskie ataki na Cyganów. Relacja Radia Wrocław

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Słuchaczka
2013-09-04 19:43:31
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -1
dajcie spokój z takim czymś dla czego nigdy nie dajecie im spokoju???? a jak by to byli nie- cyganie to nic by na ten temat nie było tak??? i żeby było jasne nikogo nie krytykuje ani nie obrażam ale trochę rozsądku ludzie są naprawdę różni i to nie zależy od narodowości tylko od człowieka
~JA
2010-06-03 13:21:52
z adresu IP: (194.183.xxx.xxx)
Ocena: 0
U NAS W KAMIENNEJ LEPIEJ TRAKTUJĄ CYGANÓW NIŻ NAS CHODZĄ PO MIEŚCIE I SIĘ PANOSZĄ DOSTAJĄ DOTACJE TO NOWE OKNA TO NOWE DRZWI ZMIENIAJĄ CO RUSZ MIESZKANIA BO IM SIĘ NALEŻY Z URZĘDU MIASTA A NAM NIC I GDZIE TU JEST POLITYKA? A DO PRACY ICH WYSŁAĆ NA CIĘŻKIE ROBOTY TO BY SIĘ NAUCZYLI CO ZNACZY LEGALNIE ZARABIAĆ A NIE .......................................................
~Narodowiec
2010-05-26 19:40:00
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nikt Z Tego Pierdzielonego Rządu,Władz Nie Rozumie Że Rasizm Działa W Obie Strony.? To Cygany Atakują Na Polaków Bo Są Bezkarni,A Polak Jak Broni Swojego I Walnie Cygana To Odrazu RASISTA,NAZISTA,FASZYSTA I Cholera Wie Co Jeszcze. Pozdrawiam Wszystkich Prawdziwych Polaków Którzy Nie Boją Się Walczyć O Swoje Z Taką Niesprawidlowością We Własnym Kraju.
~kick
2009-05-12 20:05:09
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 0
Sprawa była w RW. Jakiś romski dzieciak miał zabrać telefon małej Polce, a ktoś z rodziny odzyskiwanie postanowił wziąć we własne ręce. Cyganki mówiły, że były straszone pistoletem, faceci, że to Cyganie straszyli nożem. Ale pistolet policjanci u nich znaleźli. Nie pamiętam, ale chyba straszak. A za asasa mi się tu nie podszywać
~asasas
2009-05-12 17:23:47
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ciekawi mnie pierwsze zdanie telefonu. Polacy z bronią zażądali .... zwrotu telefonu. To ich był ten telefon ? Jeżeli tak to co robił w ręce Cyganki ? Jak się tam znalazł ? Teleportował się ? ps. Ktoś tu się podszywa chyba pod asasas
~kick
2009-05-12 15:56:27
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 1
Sam bym chciał dostawać na działalność 100 tysiaków. A połowę wydają na remonty mieszkań. Co ciekawe Cyganie są przez to skłóceni jak nigdy dotąd.
~Ja
2009-05-12 14:40:58
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 0
"200 osób (...) dostaje co roku od miasta około 100 tys. zł rocznie na swoją działalność." To gdzie się można "zapisać" do Cyganów? Bo w taki sposób mnie - jako Polaka i rodowitego dolnoślązaka - nikt kurka wodna nie chce wspomagać. A może własnie takie traktowanie mniejszości narodowych jest podłożem konfliktów?
~asasas
2009-05-12 14:22:20
z adresu IP: (194.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
a ile razy obroniłeś Polaków przed nimi ? jak tyle razy to widziałeś to trzeba było pomóc
~ja
2009-05-12 13:51:09
z adresu IP: (62.111.xxx.xxx)
Ocena: 1
A ile razy Polacy dostali od cyganów z zęby? O tym się nie mówi. Jakby uczciwie pracowali, to by się ich nikt nie czepiał.