Budują niezwykłą trasę rowerową w Masywie Ślęży. Liczą na wsparcie

| Utworzono: 2016-01-19 11:11 | Zmodyfikowano: 2016-01-19 11:11
A|A|A

Zdjęcia: Suli Woods

Projekt zakłada budowę ścieżek rowerowych biegnących między drzewami i pozwalających na aktywny wypoczynek bardzo blisko natury. Na początek 2-3 km ścieżki pokazowej, która ma być częścią systemu ścieżek rowerowych "SULIWOODS". Wszystkie ścieżki będą dobrze oznaczone, ogólnodostępne i nieodpłatne do użytkowania dla każdego. - Łącznie chcemy zbudować minimum kilkanaście kilometrów zróżnicowanych i ciekawych tras rowerowych na terenach okalających: Wzgórza Oleszeńskie, Grupę Raduni oraz Ślęży - wszystko zależy od funduszy.

W całą akcję zaangażowali się wolontariusze, ale potrzebne są oczywiście pieniądze. Na co? Opracowanie projektu, zakup narzędzi, zakup materiałów (kruszywo, cement, drewno itp.). Pieniądze chcą zdobyć dzięki zbiórce publicznej, która trwa w portalu Polak Potrafi. We wtorek rano na koncie akcji było już ponad 16 tys. zł, podczas gdy całkowita kwota to 19 tys. zł. Brakuje więc już bardzo niewiele.

"Singletrack, to leśna ścieżka rowerowa. Jest wąska, utwardzona, jednokierunkowa, kręta i urozmaicona o różne przeszkody i zakręty w formie band. Jest to ścieżka zarówno dla dzieci i amatorów jak i osób ze sporym doświadczeniem rowerowym, przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Obecnie w lasach dokoła Ślęży oficjalnych ścieżek rowerowych brakuje - i my to zmienimy!" - zachęcają do udziału członkowie grupy.

Od wielu lat jeździmy na rowerach górskich. Zwiedziliśmy największe i najlepsze miejsca udostępnione rowerom w Europie i na świecie. Kochamy Dolny Śląsk, góry, las i rowery. Tu mieszkamy i chcemy jeździć tu na rowerach jednocześnie nie niszczyć przyrody.

"Okolice Góry Ślęży to piękny teren o ogromnym potencjale. Niestety obecna infrastruktura rowerowa i turystyczna w Masywie Ślęży jest bardzo uboga - my jesteśmy od tego, aby w końcu to zmienić."

"Chcemy, aby ludzie z Wrocławia i Dolnego Śląska (ale nie tylko!) mogli spędzać aktywnie czas na rowerach w bliskości przyrody, lasu, przyjaciół i rodziny."

Jak widać na zdjęciach, chętnych do pomocy nie brakuje. Inicjatywa wzbudziła też wielkie zainteresowanie w internecie. Akcję promuje m.in. legenda koszykarskiego Śląska, Maciej Zieliński:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~krzysiek
2016-04-27 14:13:36
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
Nie rozumiem takiej nienawiści wobec osób, które wyraziły tylko swoje obawy i zastrzeżenia wobec tego projektu. W artykule nic nie napisano od jakich organów uzyskano zgody (stwierdzenie że działa się w sposób profesjonalny nie wystarcza), więc rozumiem głosy osób zaniepokojonych. Czy przebieg tras został szczegółowo skonsultowany ze wszystkimi instytucjami i został poprzedzony dokładną inwentaryzacją przyrodniczą, archeologiczną, geologiczną itp.? Jeśli przebiega przez obszar Natura2000 to niezbędna byłaby procedura Oceny Oddziaływania na Środowisko. Na jednym ze zdjęć widzę, że trasa przebiega koło odsłonięcia skalnego, które wygląda bardzo podobnie do jednego z odsłonięć, na którym miałem okazję podziwiać paprocie serpentynitowe - paprocie z rodzaju zanokcica. Są zagrożone i wymierające, występują na kilku stanowiskach w Polsce i Masyw Ślęży jest jednym z nich, może nawet najcenniejszym. Podlegają ścisłej ochronie, ze strefą ochrony 30 metrów od granic stanowiska, więc nawet nie powinno być przy takim stanowisku ścieżki turystycznej, a co dopiero trasy rowerowej. Dlatego obawy Radnego Gajowego są moim zdaniem zasadne. Druga rzecz to bezpieczeństwo - czy na przecięciach trasy rowerowej ze ścieżkami turystycznymi rodziny z dziećmi i większe grupy wycieczek będą mogły przejść bez obaw o to, że nagle wyskoczy na nich pędzący po stromym zboczu rowerzysta? Wystarczy dać ludziom możliwość zapoznania się ze wszystkimi otrzymanymi pozwoleniami, udostępnić stronę internetową ze szczegółami projektu, mapą tras, zorganizować spotkania z mieszkańcami i to powinno uspokoić zaniepokojonych mieszkańców, a nie z nienawiścią nazywać ich hejterami. Bo czytając artykuł można odnieść wrażenie, że to jakaś samowolka, najwyżej jakiegoś leśniczego ktoś spytał czy można sobie pojeździć. Jeśli wszystko zostało zrobione zgodnie z prawem, z poszanowaniem przyrody i innych użytkowników lasu, to wszystko w porządku, tym bardziej że inicjatywa jest społeczna i robiona własnymi siłami uczestników. Niewątpliwie przyniesie korzyści gminie i mieszkańcom, bo ktoś przedsiębiorczy zbuduje sobie sklep, ktoś inny założy restaurację, warsztat rowerowy itp, pojawią się nowe miejsca pracy. Tylko żeby potem tego, co ludzie charytatywnie własnymi siłami zbudowali, nie przejął jakiś milioner i rozbudowując wszystko z rozmachem nie zbijał na tym kasy, bez poszanowania dla środowiska i mieszkańców.
~julek
2016-03-04 14:21:23
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 3
Singletraki tu,singletraki tam,wszędzie...ale nigdzie mapek ich przebiegu,jak w konspiracji. Powiedzmy sobie szczerze,są to przedsięwzięcia nastawione na komerchę zawłaszczającą ogólnodostępne dobro:naturę w najlepszej formie. Dla rowerzysty ekstremalnego liczy się ekstremalny przebieg trasy, jakieś paprotki obok są dla niego nieistotne.Więc dlaczego tych tras nie tworzy się gdzieś na ekstremalnych wyrobiskach i podobnych wertepach ?
~Megi Bird
2016-01-23 13:10:51
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Super inicjatywa! Widać prawdziwą pasję i zajawkę, takich Ludzi trzeba wspierać bo robią coś dobrego dla całej społeczności! Będzie mega miejscówka do uprawiania sportu i odpoczynku!
~migi
2016-01-22 22:28:07
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: -2
Wspaniale ! Oby więcej inicjatyw promujących zdrowy tryb życia a nie tylko kompiutery i tablety. Pieniądze poszły: polakpotrafi. pl / projekt/suliwoods
~cyklista
2016-01-22 19:13:36
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -4
Inicjatywa budowania tzw ścieżek rowerowych jest dobra. Właśnie... ścieżek/ciągów pieszo-rowerowych z których mogliby swobodnie korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści, a nie "singletracków", które przyczyniają się do erozji, niszczenia gleby i środowiska naturalnego
~swidniczanin
2016-01-20 22:04:34
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Piękna inicjatywa, chociaż mam jedno zastrzeżenie - używajcie do budowy tylko materiały naturalne
~mojasleza
2016-01-20 08:01:22
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 3
Więcej szkody wyrządza niekontrolowany ruch rowerowy, nieskanalizowany. Tutaj przebieg każdego metra trasy uzgodniono z leśnikami. Tym, którzy z zamiłowania krytykują polecam wycieczkę np. do Świeradowa i na czeska stronę. Wypożyczalnie rowerów, warsztaty serwisujące, mała gastronomia, noclegi.
~Marcus
2016-01-20 00:41:31
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Dosyć , że nie macie przemysłu a widok chłopów pod sklepem z piwem to norma , to jeszcze chcecie pozbyć się tych , którzy mogą dostarczyć wam świeży grosz.40 lat na rowerze sportowym , dużo doświadczenia z kraju i zagranicy (Szwajcaria,Austria ....itd.) i jakoś nie mogę sobie przypomnieć złego wpływu mojej obecności jako cyklisty na środowisko naturalne!!!!
~Patryk
2016-01-20 00:02:12
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie ma czym się przejmować. W Bielsku-Białej był identyczny hejt, który tylko pomógł sprawie (dodatkowy rozgłos). Ścieżki wygrały przez to bezsprzecznie.
~sal
2016-01-19 22:54:43
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ścieżki mogą pomóc w sensownym "zarzadzaniu" Ślężą. Całkowicie zgadzam się z potrzebą zadbania o środowisko. Z dużo większym niepokojem patrzę na niekonsultowaną ze społeczeństwem działalność księdza z Sulistrowic na szczycie. Skala "inwestycji" się rozrasta, a widząc - konkretnie słysząc - jak ksiądz nadaje mszę przez megafony nie bacząc na ludzi nieuczestniczących w nabożeństwie, las, zwierzęta, rezerwat i przepisy dotyczące ochrony środowiska i hałasu, ten niepokój uważam za uzasadniony. Ścieżka rowerowa - przy zachowaniu pewnych warunków może okazać sie dobrym początkiem lepszego, bo świadomego dbania o środowisko. Sensowne otwarcie sie na turystów ceniących walory przyrody. Mam nadzieję, że nie otworzy "drogi" do położenia asfaltu pod wygodę "pielgrzymów" i duchownych. Takie sytuacje już miały miejsce na Dolnym Śląsku.
~Nor
2016-01-19 22:37:20
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 3
Najlepsza jak dotąd inicjatywa, która ma miejsce w obrębie Ślęży. Patrząc w przyszłość, duży potencjał aby cała gmina Sobótka w końcu odżyła, i to wszystko dzięki pasji do rowerów i chęci obcowania z naturą. Jako mieszkaniec okolicy, będę stałym gościem na SULIWOODS. #tylkoSULIWOODS
~silesia
2016-01-19 22:31:07
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 5
Naprawdę nie potrafię zrozumieć dlaczego pojawiają się niektóre komentarze. Moim zdaniem takie inicjatywy w Masywie Ślęży sprawią nie tylko większą rozpoznawalność tego terenu, ale także zapozna Polaków z wieloma ciekawymi miejscami. Kto wie, może to krok do prawdziwego rozwoju tego miejsca, być może zabytki, niektóre budynki zostaną odrestaurowane. Ten obszar ma ogromny potencjał, który powinien być przez Nas wykorzystany. WIELKI SZACUNEK DLA OSÓB, KTORE PODEJMUJĄ SIĘ takich rzeczy, świadczy to o ich niezwykłym charakterze i osobowości. Robić coś dla innych i to jeszcze z takim zaangażowaniem i sercem... Podziwiam!
~zbig
2016-01-19 22:28:56
z adresu IP: (82.120.xxx.xxx)
Ocena: -1
Myśl globalnie, działaj lokalnie. TAK właśnie robią ludzie którzy chcą aby powstały profesionalne ścieżki rowerowe ( jeżeli ktoś tego nie rozumie, wystarczy odrobina dobrej chęci aby zapoznać się z tematyką turystyki rowerowej). SULIWOODS to uż marka lokalna którą o którą powinny zadbać lokalne władze ( jeżeli nie wiedzą o jej istnieniu, to powinny szybko nadrobić czas). Suliwoods to miejsce na mapiektóre może również stać się rozpoznawalne za granicą. TO SUPER promocja gminy ! (Kto tego nie widzi ten musi być zaślepiony swoimi małymi podwórkowymi flustracjami) Trzymam kciuki za całą ekipę Suliwoods !
~mojasleza
2016-01-19 21:16:17
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 0
do abc; najpierw trzeba sprawdzić gdzie budowana jest ścieżka, żeby pisać o konserwatorach itd. Proszę nie obrażać inicjatorów akcji i nie traktować ich jak absolutnych ignorantów. Piotr Szwedowski jest w tej chwili jednym z największych specjalistów tego tematu, reszta grupy to bardo rozsądni ludzie. A wy? Znacie się na tym?
~gajowy
2016-01-19 21:12:55
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 0
Cały masyw Ślęży chroniony jest w ramach sieci Natura 2000, poza tym znajduje się tam kilka rezerwatów, park krajobrazowy, obiekty archeologiczne oraz geologiczne. Nie da się tam prawie wbić szpadla w ziemię żeby nie trafić na jakieś zabytki lub chronione rośliny i elementy przyrody nieożywionej a na zdjęciach widać ciężki sprzęt w akcji. Zakładam że ten projekt jest realizowany poza obszarami chronionymi bo w przeciwnym wypadku z pewnością ta sprawa trafiłaby do prokuratury. Takie inicjatywy są godne podziwu ale masyw Ślęży od stuleci jest perłą dla mieszkańców regionu i wymaga ochrony a nie zagospodarowania terenu.
~mojasleza
2016-01-19 21:09:14
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: -3
Wspaniała inicjatywa, ogrom zaangażowania i jak zwykle grupa, która niezorientowana w temacie krytykuje, bo tak lubi. Radny, który nie ma pojęcia co się dzieje w jego "turystycznej" gminie, inna osoba, która z Masywu Ślęzy zrobiła Park Narodowy. Zamiast wypisywać bzdury sami zabierzcie się do roboty. Posprzątajcie chociaż kawałek chodnika przed swoim domem, postawcie jedną ławkę, poczujcie się gospodarzami swojej gminy, bo tacy radni jak ten radny anonim nie zrobią tego dla ani dla nas ani dla siebie. SULIWOODS rewelacyjna sprawa, jestem za i włączę się na tyle na ile dam radę.
~abc
2016-01-19 21:08:53
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nie widać w artykule, aby była na to wydana zgoda Nadleśnictwa, Zarządu Parków Krajobrazowych, Konserwatora Zabytków...? Przecież to tereny pod ochroną konserwatorską o przyrodniczą. Czy cała inicjatywa robiona jest na dziko? Co na to odpowiednie urzędy?
~Anula
2016-01-19 19:20:46
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ludzie!!! Czy to takie ważne jak sie pisze,jaka nazwa,kto zrobił bład w pisowni a kto nie... itp? Słabo mi sie robi gdy czytam te komentarze! Najważniejsze że znaleźli się ludzie kreatywni, ktorym chce sie coś robic,tworzyć i z to im chwała!!! Popieram jak najbardziej takie inicjatywy.Niestety wciąz jestesmy narodem malkontentów...zawsze znajdzie się jakiś "czepialski";....Trzymam kciuki za Suliwoods:))
~BRAWO SULIWOODS!
2016-01-19 18:02:49
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 8
"MAM PYTANIE" , "PARK Rzecz Święta", "Jola", "Radny"... wszystkie komentarze pisane mniej więcej w jednym czasie, pierwsze dwie wartości adresu IP są identyczne (93.175.xxx.xxx)... Wiadomo, że może to być przypadek i, że mogą to być inne osoby ale jak dla mnie to jeden troll się tutaj wypowiedział pod paroma "nickami"... aż dziwne, że nikt się nie czepił strony radia Wrocław, że w komentarzach zamiast "imię" jest "nick"... tak bardzo nie rozumieją przecież języka angielskiego.... ŻENADA... ULTRA ŻENADĄ wieje... polaczkowość i siano z butów... po prostu dramat jak zawistni potrafią być ludzie... nie wiedzieć czemu... Brawo Szwed i wszyscy którzy wspierają projekt. Zbudujmy profesjonalne szlaki rowerowe! PS. Polskie firmy również powinny przybierać nazwy typowo polskie i ze słownika polskiego... ŁEB PUCHNIE JAK SIĘ TO WSZYSTKO CZYTA!
~MAM PYTANIE
2016-01-19 15:48:51
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -2
A CO TO SULIWOODS? SINGLE TRACK? TO Może zacznijmy po niemiecku już mówić...
~PARK Rzecz Święta
2016-01-19 15:43:58
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -1
Polacy znają takie "europejskie" inicjatywy, które Polsce nie przyniosły nic dobrego. Ale nie o to chodzi. Jako mieszkaniec nie zgadzam się, aby na Ślęzy lub w okolicach prowadzić budowy - czego nie wiem, bo panowie slangiem walą. Najprawdopodobniej mieszkańcy zwrócą się do gminy, aby zablokować takie inicjatywy.To teren Ślężańskiego Parku Narodowego.
~ater
2016-01-19 15:20:25
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 3
fajna sprawa
~bezradny
2016-01-19 15:20:11
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 3
Tego typu komentarze jak komentarz pana radnego tylko świadczy o poziomie intelektualnym władzy. Nie wspominając o zaangażowaniu społecznym a o ile sie nie mylę to własnie dla społeczeństwa zostali wybrani. Radni nic nie robią tylko żerują na naszych podatkach to ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, wiec jak nie chcecie pomagać to chociaż nie przeszkadzajcie. no i jeżeli jet pan radnym to wypadało by się przedstawić z imienia i nazwiska bo wydaje mi się że taki macie obowiązek będąc osobami publicznymi!
~Jola
2016-01-19 15:11:21
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -3
Niech do Anglii jada budować trasy. Od Ślęży łapy precz
~święty ze stolicy
2016-01-19 15:08:39
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: -8
Brawo angielskojęzyczni Panowie, tak trzymać.
~Para w gwizdek jak zwykle
2016-01-19 14:50:11
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: -3
Niech zrobią odseparowaną od jezdni...BEZPIECZNĄ DROGĘ ROWEROWĄ Z WROCŁAWIA DO SOBÓTKI. to tylko35 km. Tyle kasy przewalili przez te 25 lat, na mityczne promocje, gazetki , foldery... gatki-szmaki, wyjazdy... A tej drogi jak nie było tak nie ma. Nie jest wam WSTYD ?! Żadna gazeta, radio , czy TV nie pilotowała realizacji, nie dopytywała rządzących i decydentów.
~Radny
2016-01-19 14:32:25
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -10
Jaka edukacja, jak połowa słownictwa tych panów nie jest w języku polskim. Najpierw niech się po polsku nauczą pewne słowa używać, które od dawna są w słowniku. Jaki singletruck? Jaki suliwoods. Od 28 lat mieszkam w Sobótce, jestem radnym i tych panów jakoś nie znam. To Polacy?
~zge
2016-01-19 13:10:06
z adresu IP: (185.24.xxx.xxx)
Ocena: -9
Pomysł ciekawy ale nie trafiony. Park krajobrazowy, rezerwat kolidują ze ścieżkami rowerowymi.
~Zielony
2016-01-19 12:22:12
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 3
Pewnie !!! niech ludzie jeżdżą lepiej na dziko, wszędzie po lesie i górach, niech tratują turystów i zaskakują nasze zwierzaki!!! Nich odbywa się to wszystko na dziko!!! ... a tak na spokojnie i poważnie BRAWO Panowie za to co robicie. Przemawia za Wami to, że robicie to w zgodzie z naturą, w sposób profesjonalny. Wreszcie ktoś pomyślał i chce uregulować sprawę rowerów na Ślęży, ktoś chce zadbać o bezpieczeństwo w lesie, wreszcie ktoś usystematyzuje coś w tym regionie. Brawo, brawo i dziękuję, że działacie właśnie TAK. Popieram Was całym sercem.
~pol
2016-01-19 11:42:59
z adresu IP: (217.237.xxx.xxx)
Ocena: 2
ścieżki rowerowe tego typu są całkowicie neutralne przyrodniczo i zaprojektowane tak, aby teren nie został w żaden sposób naruszony. rowerzyści nie powodują ani hałasu, nie straszą zwierząt ani nie wpływają negatywnie - pod warunkiem że jeżdżą na przygotowanych trasach, a nie jak teraz "na dziko".
~gajowy
2016-01-19 11:39:18
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -1
myślałem że tak cenne przyrodniczo tereny są objęte ochroną