Zatrzymał pługosolarkę własnym ciałem - Radio Wrocław

Zatrzymał pługosolarkę własnym ciałem

| 10 lat temu, 2016-01-20, 07:33
Zatrzymał pługosolarkę własnym ciałem – Zdjęcia: Piotr Słowiński
Zdjęcia: Piotr Słowiński

Mieszkaniec Jeleniej Góry położył się przed pługosolarką, by zablokować sypanie solą jednej z ulic w Sobieszowie. Bronił w ten sposób trawnika i żywopłotu, dla których, jak uważa, sól stanowi zagrożenie. 

Posłuchajcie jego argumentów:

Kierowca pługa Zbigniew Jaczun zatrzymał maszynę. Jak mówi nigdy niczego podobnego dotąd nie przeżył:

Naukowcy wskazują, że sól, w dużych stężeniach jest szkodliwa dla roślin, może powodować fizjologiczną suszę nawet kiedy wody jest pod dostatkiem, niszczy buty, karoserie samochodów, niszczy beton. Tyle tylko, ze jak mówi rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze, Zbigniew Rzońca nie ma lepszego i tańszego sposobu na usunięcie niebezpiecznego lodu i śniegu z jezdni i chodników.

Choć śnieg jest dopiero od kilku dni, to już przed szkołami doszło do dwóch incydentów związanych z pośliźnięciem się, a jedno dziecko trafiło na obserwację do szpitala. Dlatego MPGK nie zamierza się ugiąć:

Rzońca podkreśla też, że jego firma wysypuje sól na drogi i chodniki, bo tak ma podpisaną umowę z miastem. Nie może sypać np. piasku.

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ RELACJI:

Zdjęcia

Komentarze (41)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Władek 2016-04-24 21:27:35 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Bardzo dobrze zrobił, sól niszczy samochody, trzeba nauczyć się jezdzić a nie liczyć że posolą i bedzie sie jezdzić jak w lecie.
~Popieram !!! 2016-02-02 10:37:06 z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Mi ostatnio żona przesoliła zupę, więc na znak protestu położyłem się do łóżka !
~FRUSTRAT 2016-01-27 14:17:04 z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
DEBILIZM LUDZKI NIE ZNA GRANIC !
~NORMALNY 2016-01-27 18:32:13 z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
TAK, TWÓJ DEBILIZM, MATOLE !!!!!!!!!!!!!!
~karpaczanin 2016-01-22 16:55:58 z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Brawo dla mieszkańca Jeleniej Góry!!! Nie dla soli na ulicach! Górale umieją jeździć pod śniegu, a jak parę DW w swoich ruplach na letnich kapciochach wyląduje w rowach to tylko lepiej, bo pokazuje to że ewolucja jednak działa.
~do wrocławianin 2016-01-22 18:59:03 z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Cha, cha! Z którego gimnazjum we Wrocławiu jesteś? Poucz jeszcze jak należy zachować się podczas spotkania z tramwajem, patologio człowieka. Pośmiejemy się z debila.
~Wrocławianin 2016-01-22 18:50:20 z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
A później taki wsio jak ty przyjedzie do Wrocławia i nie umie pasa zmienić.
~ursus 2016-01-21 15:56:06 z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ciekaw jestem konfrontacji tego pana z tymi co nie chcą mieć śniegu ani lodu na ulicy i chodniku??
~karola 2016-01-21 14:50:24 z adresu IP: (185.80.xxx.xxx)
zachował się jak wariat
~eles1949 2016-01-21 14:31:40 z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Przypadek dla psychiatry . . .
~krz 2016-01-21 13:38:25 z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Też go popieram, we Wrocławiu na przystankach to aż całe wielkie bryły soli leżą. A jak koledzy z koła naukowego zbadali kiedyś piasek z tych żółtych pojemników na przystankach, to nawet rtęć w nim znaleźli. Potem jak odśnieżają przystanki to cała ta sól ląduje na pryzmie śniegu wokół drzewa. To, że na Powstańców Śląskich usychają lipy na przystankach widać gołym okiem. A od paru lat małe pługopiaskarki z solą odśnieżają też tą środkową aleję z drogą rowerową, więc i tak wszystkie drzewa obrywają solą (co widać po ilości suchych gałązek). Zresztą sól i tak nie działa długo, potem jak chodnik jest mokry to nieraz robi się cienka, niewidoczna warstwa lodu i wtedy jest najgorzej.
~Frodo 2016-01-21 00:01:03 z adresu IP: (195.210.xxx.xxx)
Gandalf powstrzymał Balroga a nie tylko próbował. :)
~wer 2016-01-20 23:21:26 z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
żądam odszkodowania za zniszczony samochód
~Kunegunda z Chojnika. 2016-01-20 20:58:03 z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Popieram tego Pana za dosłowne bronienie swojego punktu wiedzenia oraz wypielęgnowanych przez siebie roślin.
~mac 2016-01-20 19:13:44 z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
troche smiesznie wyszlo ale inicjatywe popieram. straciłem juz kilka drzewek w tym dwa 15letnie świerki przez piaskarki z solą. na drogi sypana jest głownie sól wypadowa - odpad przy produkcji np nawozów sztucznych.
~Gandalf 2016-01-20 18:40:48 z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Balroga, nie Barloga. Chyba, że Barłóg to polski demon jakiś...
~Frodo 2016-01-21 00:03:03 z adresu IP: (195.210.xxx.xxx)
Najważniejsze żeś go strącił w otchałń Gandalfie. thx!
~eddie 2016-01-20 18:39:47 z adresu IP: (77.253.xxx.xxx)
Jestem z tym Panem! Nie dla soli na drogach!
~abc 2016-01-20 18:22:54 z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Od kiedy osoba zasłaniająca coś własnym ciałem jest Gandalfem a nie Rejtanem?
~MAR 2016-01-20 18:05:19 z adresu IP: (31.183.xxx.xxx)
Gość ma rację!! Cholery można dostać od tej soli! Sól to jest jakieś lobby producentów obuwia. Powinno się normalnie odśnieżać i sypać piachem albo trocinami - jak w Finlandii.
~Bol mózgów 2016-01-20 16:07:45 z adresu IP: (172.56.xxx.xxx)
Niech sobie owinie własna posesje plastikiem lub folia przezroczysta w tedy sól mu nie bedzie niszczyć roślin. A buty sie ściąga przy drzwiach a nie w sypialni.
~Frodo 2016-01-21 00:07:11 z adresu IP: (195.210.xxx.xxx)
Ilu Was to pisało, że ból mózgów w liczbie mnogiej? Bo że bardzo mózgi Was bolą, to widać.
~llsdf 2016-01-20 14:50:12 z adresu IP: (217.237.xxx.xxx)
Sypanie soli to pozorna oszczędność. Zniszczona infrastruktura i rośliny kosztują wielokrotnie więcej niż ekologiczne odsnieżanie czy sypanie żwirku jak w Czechach czy Norwegii.
~Ja i inni 2016-01-20 12:39:10 z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
To samo robi Alba w walbrzychu na starym zdroju jedzie solniczka na traktorki i wali solą na wąskiej uliczce po zaparkowanych autach i płotach????
~maks 2016-01-20 12:25:09 z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Pewnie. Nie sypać solą niech ludzie giną i się łamią. Idiota
~do maks 2016-01-21 00:08:48 z adresu IP: (195.210.xxx.xxx)
Fajnie Maks, że się przynajmniej podpisałeś na końcu.
~orys 2016-01-20 17:36:27 z adresu IP: (95.149.xxx.xxx)
W Finlandii nie sypią, a ludzie nie giną i się nie łamią. Czary?
~Null 2016-01-20 11:13:21 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Mnie zastanawia co robił Kukiz w tej pługosolarce...
~koni2305 2016-01-20 10:15:24 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Najbardziej rozbawiła mnie wypowiedź Pana z MPGK, który powiedział że posypują solą aby nie było ślisko. Przecież od posypania solą nie robi się mniej ślisko, aby tak było trzeba posypać piaskiem. Druga sprawa to niewiedza i nie śledzenie nowych technologi przez MPGK. Od około pięciu lat w krajach, które mają zimę (mam na myśli choćby Kanadę) zamiast soli na drogi stosuje się uwaga sok z buraków który sprawia, że woda krzepnie dopiero przy ok. -20 stopniach Celsjusza. Może by tak u nas wypróbować i zamiast solarek wypuścić na drogi polewaczki, a i rolnicy mieli by co uprawiać jak byłoby zapotrzebowanie na sok z buraków.
~gal 2016-01-21 16:47:35 z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
efekt krioskopowy, sypanie asfaltu solą również obniża temperaturę krzepnięcia wody.
~krz 2016-01-21 13:21:48 z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Zanim zlikwidowano polskie cukrownie, to po wyprodukowaniu cukru zostawała niewyciśnięta do końca melasa, którą można było jeszcze wykorzystać. Może taki sok z buraków cukrowych też miałby takie właściwości?
~Luk 2016-01-20 23:31:12 z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Tylko że sól drogowa kosztuje ze 300 zł za czysta sól, a w mieszance z piaskiem może 50 zł Za tonę, a burak u rolnika na polu 180 zł za tonę z czego zanim będziemy mieć z niego sok czyli wszystkich obrobkach, transportach itp pewnie będzie kosztował z 1000 zł za tonę. Już nie mówię o kosztach transportu i składowania płynu a soli
~luk 2016-01-20 12:23:55 z adresu IP: (193.109.xxx.xxx)
Dlaczego nie robi się mniej ślisko od posypania solą? Sól topi śnieg i lód a co za tym idzie nie ma go na chodnikach i ulicach i dalej idąc tym tropem jest mniej ślisko co za niewiedza Koni2305.
~Inżynier. 2016-01-20 11:18:27 z adresu IP: (91.73.xxx.xxx)
Można sypać cukrem, albo też serem. Co za niewiedza Konia2305. Ogólnie można też wiązką laserową. Zainstalować lasery na pług i rozbijać bryły lodu jak w gwiezdnych wojnach. Ciiiiu Ciiiiu ciuuuuu. A i przechodniom koniecznie rozdać zielone okulary, najlepiej spawalnicze. Zatrudnimy Konia2305 jako inżyniera do spraw blue sky dream team MPGK Poland 2053 ajs fajters brigade!
~Karmelkowa 2016-01-20 11:16:21 z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Jakoś mi się wydaje, że sok z buraków jest nieco droższy od soli ;) Nie porównujmy Polski do innych krajów.
~DDD 2016-01-20 09:04:25 z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Posypać go solą, może sie rozpuści jak ślimak
~Kovval 2016-01-20 08:18:13 z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Że też nie jest mu zimno.
~Psychiatra 2016-01-20 07:48:32 z adresu IP: (213.108.xxx.xxx)
Pracy mi jednak nie zabraknie ....
~kick 2016-01-20 07:40:25 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Nie przejdziesz! - solarzu z MPGK. Powinien mieć jakąś różdżkę albo coś, a nie tak się kłaść :D
~Niogdy_Wiecej 2016-01-21 10:08:51 z adresu IP: (145.237.xxx.xxx)
Jakis idiota wymyslil przed laty, ze trzeba posypac sola i bedzie gitara. Obudzcie sie wreszcie ludzie. Sypanie tym gownem jest chore.
~rence_precz 2016-01-20 08:58:11 z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
miał przy sobie różdżkę, ale wtedy wyrok za obnażanie w miejscach publicznych ;)