Chciał prawie 50 mln, dostał 89 tysięcy zł odszkodowania

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-02-04 12:32 | Zmodyfikowano: 2016-02-04 12:32
A|A|A

fot. Michał Wyszowski (Radio Wrocław)

Chciał 48 milionów złotych, dostał 89 tysięcy. Gorzki finał wieloletniej walki o odszkodowanie Marka Kubali z Wałbrzycha. Przedsiębiorca piętnaście lat temu został niesłusznie aresztowany. Stracił firmę, zdrowie oraz dorobek życia. Od czterech lat sądził się ze Skarbem Państwa. Gdy dzisiaj usłyszał kwotę przyznanego odszkodowania, w nerwach wybiegł z sali.

Wyrok jest jeszcze nieprawomocny. Strony poczekają na sporządzenie pisemnego uzasadnienia. Przedsiębiorca na pewno będzie się odwoływał, czy zrobi to prokuratura, nie wiadomo.

Marek Kubala do 2000 roku prowadził salon samochodowy marki Seat. Został zatrzymany i postawiono mu wiele zarzutów, m. in. korupcji, przebijania numerów i przemycania pojazdów. Zarzucano mu, że łącznie naraził Skarb Państwa na stratę 450 tys. zł. Mężczyzna został wyprowadzony z domu w kajdankach i aresztowany. Stracił firmę i wpadł w spiralę długów.

Po jedenastu latach procesu został oczyszczony z zarzutów. O odszkodowanie walczył w sądzie od 2011 roku.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ariel
2016-02-08 19:04:17
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 1
Panie Marku jestem z Panem, sędzia ogłaszający ten wyrok to kompromitacja! Poland ... welcome..
~Alex
2016-02-06 18:22:23
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 3
Tak wygląda bezsilność obywatela naszego kraju.Ludzi traktuje przedmiotowo ,a podmiotem jest urzędas.Spróbujcie załatwić ważną dla spoleczności sprawę.Okazuje się, że nie jesteś stroną ani pokrzywdzonym, nie masz żadnych praw, jesteś NIKIM
~Magic75
2016-02-06 09:06:25
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Powodzenia Panie Marku
~Ela
2016-02-05 17:32:42
z adresu IP: (5.147.xxx.xxx)
Ocena: 3
Panie Marku trzymam kciuki..... niech sie Pan nie poddaje,,,,, jestem pewna,ze sprawiedliwosc pojdzie gora .... Glowa do gory.. i dziwic sie,ze wszyscy uciekaja z tego kraju ?
~snow
2016-02-05 08:35:20
z adresu IP: (89.69.xxx.xxx)
Ocena: 2
No to chłop pospłaca długi...za komórkę. Kolejny przypadek jak państwo potrafi zniszczyć polskiego przedsiębiorcę. Jak się nie ma układów, to zapadają takie wyroki. Tych sędziów sprawiedliwych powinni za jaja powiesić na drzewie.
~Kazimierz57
2016-02-05 07:09:20
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ciekawe ja wyglądałby wyrok gdyby, teoretycznie, stracił na swoich interesach Bucholz-Balcerowiczek, Bolek Lejba, Izaak Blumenfeld lub Jolka Stolzmann albo jeszcze gorzej Bolesław Bierut - Rotenschwanz! Zapewne całe lobby żydowskie w stanach interweniowałoby w naszym MSWiA! Kto wie czy przypadkiem nawet nie interweniowałoby militarnie?! Jak słyszę o ferowanych wyrokach naszego wymiaru sprawiedliwości i krzywdach ludzi poszkodowanych przez system PO to mam dość... Widać nasze sądownictwo nie jest od sądzenia ale od z góry zaprogramowanych wyroków. Za późno aby się wyprowadzić z tego kraju. Już za późno, nie te lata.
~Brave
2016-02-04 21:15:57
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 2
Sprawa kontrowersyjna z obu stron pomówmy o faktach: P.M. Kubala został aresztowana na podstawie podejrzeń. Po kilku miesiącach aresztu (nie pamiętam 3,6,9?) został zwolniony, śledztwo do całkowitego wyjaśnienia sprawy trwało jeszcze ileś czasu i w ostateczności oczyszczono go z zarzutów - to tak pokrótce. Oczywiście aresztowanie mogło wpłynąć na pogorszenie się funkcjonowania firmy (choć Pan Kubala mógł ustanowić pełnomocnika np.: żonę na czas pobytu w areszcie). Na pewno jest pokrzywdzony i negatywnie to wpłynęło na jego działalność i należy mu się zadośćuczynienie to bezdyskusyjnie. Jednak mnie nie pokoi co innego albo p. Kubala nie zna prawa albo ma słabych prawników. Po pierwsze zadośćuczynienie można otrzymać tylko za faktycznie poniesione straty a wysokość zadośćuczynienia nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia się. Zadośćuczynienie winno być wypłacone za określony okres czyli wg. mnie to 24 do 36 m-cy (czas aresztowania i ewentualne straty przez parę miesięcy po zwolnieniu z aresztu). Po drugie: Pan Kubala przechodzi takie rozczarowanie sądownictwem ponieważ ma nierealne i nieadekwatne oczekiwania co do wysokości zadośćuczynienia i okresu za jaki winno być spełnione (15 lat...?) wątpię aby przez 15 lat funkcjonowania Pan Kubala zarobił 20 mln zł czystego zysku. Dlaczego tylko 15 lat? Może najlepiej policzyć okres do wieku emerytalnego albo do końca świata bo hipotetycznie działalność mogła być prowadzona i zarabiać. Ale za "hipotetycznie" nikt płacić nie będzie. Po trzecie: 20 mln zł to wymyślona a nie rzeczywista kwota strat i sąd nie jest nią związany to tylko "pragnienia" Pana Kubali. 18 mln odsetek :-) Pomijając ich kwotę - odsetki należą się tylko za 3 ostatnie lata reszta jest przedawniona. Wyrok dla Pana Kubali zapadł pozytywny nie mniej jednak powalczyłabym o wyższą ale realną kwotę jakieś 350.000zł z odsetkami. Przepraszam Panie Marku ale czas "zejść na ziemię". Życzę powodzenia! :-)
~joa
2016-02-04 21:09:10
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 3
Niech Pan się trzyma. Tyle lat walki nie może pójść na marne.
~rys
2016-02-04 20:23:17
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: 2
ale jaja. howg
~ppz
2016-02-04 19:38:19
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: 0
Po zniszczyła faceta
~kolargol
2016-02-04 19:37:42
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 2
A jeśli nie pomoże Strasbourg, to napisz do Karola Strasburgera. Gość na pewno coś wymyśli, zna się chłop na rzeczy, a gdyby nie dał rady to może chociaż kawał opowie...
~xxy
2016-02-04 18:53:15
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: 5
W Polsce żyje ok.38 mln. ludzi. 1093 osoby - lubią to, 93 osoby -obserwują to A cała reszta generalnie ma to w du....ie.
~jacek
2016-02-04 18:11:08
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 9
Marek nie poddawaj się. Widzisz ile ludzi jest z Tobą. Powodzenia. Odwołaj się. Ta farsa musi sie skończyć.
~Gość z Wrocławskiej
2016-02-04 17:43:56
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
Marek, Odwołaj się ! i nie zapomnij zrzec się kilku groszy na Sąd Najwyższy, bo to sprzedajna menda. W mojej sprawie też go przekupili.
~Kr@kus
2016-02-04 17:12:42
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
Odwołanie od wyroku jest konieczne, bo Polskie sądownictwo jest raczej POwskie a tam dominują kombinatorzy i aferowicze, żydzi i postkomuna, a to draństwo trzeba tępić i nie poddawać się.Mimo ze sprawa jest znana to jeszcze ktoś pociąga za sznurki żeby Cię pogrążyć.
~Markus
2016-02-04 16:14:20
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 10
Kpina. Gościu, leć do Strasbourg'a! Ręka rękę myje a jak się komuś wydaje, że w PL się nie wpada za niewinność to ma widocznie bardzo słabe pojęcie o rzeczywistości i mogę tylko życzyć aby je naprostowano... Nieco łagodniej a nie niszcząc życie.
~nazir
2016-02-04 16:11:10
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dobrze powiedziales w NORMALNYM kraju.
~xxy
2016-02-04 15:41:25
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -10
Nikt, nikogo do aresztu nie "wsadza" za niewinność. Gdy ktoś wkłada ręce w ogień, to prędzej, czy później łapki poparzy. A teraz czuje się pokrzywdzony. I jeszcze z naszych podatków mają niby te 48mln.wypłacić ? Historia nadmuchana i rozdmuchana.
~Al wolf
2016-02-04 15:23:17
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 11
W normalnym kraju zwrocono by jemu miliony zlotych a urzednik mialby bol glowy i zycie w ciaglej splacie dlugu.
~Świdniczanka
2016-02-04 15:18:08
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 14
Śledzę sprawę pana Kubali, popieram go, ale zastanawiam się czy decyzja sądu na pewno jest samodzielna. Skoro 48 mln ma zapłacić Skarb Państwa, to sądzicie, że pozwoli sądowi na pozytywny wyrok dla klienta? Odważy się sędzia zaryzykować swoją karierą dla jakiegoś pana X czy pani Y? Nie wierzmy w to,że "góra" nie macza paluszków w takich wyrokach.
~DO TEGO NIŻEJ
2016-02-04 14:53:34
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 5
Leczenie płatne? Człowieku nie wiesz, co mówisz. Nie wiesz ile Polacy zarabiają. Odpowiadałbyś za trupy leżące na ulicach tak jak było przed wojną we Lwowie. Pod tzw. ochronkami leżały zwłoki dzieci, bo służba zdrowia była płatna. Dziś naród jest jeszcze bardziej uboższy. O jakij monarchii ty mówisz głupcze? Chyba o tyranii
~preczzdemokracja
2016-02-04 14:24:38
z adresu IP: (178.42.xxx.xxx)
Ocena: -4
I tak zapłacimy z tego my wszyscy, a nie nieodpowiedzialny/ mający z tego zyski urzędnik. Zapłacimy też za szkoły produkujące bezrobotnych idiotów, za emerytury, za które nie da się wyżyć, za nfz, który nie ma w dupie zapobieganie chorobom, skoro leczenie jest za "DARMO". W Polsce potrzeba powrotu Monarchii, potrzebny jest ktoś kto od samej góry weźmie za to odpowiedzialność i zrozumie, że za swoje czyny zostanie osądzony przez Boga i historię, ktoś kto zwróci wolność XXI wiecznym niewolnikom (patrz dług publiczny i zidiociałe restrykcje prawne).
~Wojtas
2016-02-04 14:21:02
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 9
Do są kpiny sądy, państwo okradają nas w biały dzień w białych rękawiczkach. 89 tysięcy a O.Rydzyk dostaje 400 milionów. i do jest Sprawiedliwość. Panie Marku trzymam za pana kciuki niech się pan nie podaje, sądami i rządem trzeba walczyć do końca i się nie podawać
~bary
2016-02-04 13:24:57
z adresu IP: (109.199.xxx.xxx)
Ocena: 17
I to są jaja. Układ zamknięty pewnie przejął jego biznes...
~Komentarz został usunięty
2016-02-04 13:24:10
z adresu IP: (46.170.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~MARZEC
2016-02-04 13:13:29
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 18
Czyli nic nie dostał. W Polsce nadal to samo - jak za rządów PO. Na miejscu PiS-u zrobiłbym totalną rewoltę w sądownictwie.
~Smiech na sali
2016-02-04 12:48:25
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 18
89 tys... tyle to powinien zapłacić mu ten, który zadecydował o areszcie i niesłusznie go pomówił... Gdzie jest sprawiedliwość... Może nie całą kwotę powinien dostać, ale sporą część na pewno! Trzymam kciuki!