Co w poradniku prawnym Martyny Czerwińskiej? Słuchaj nas od 14:30

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2016-03-08 14:04
A|A|A

Dziś w Poradniku Prawnym na tapetę bierzemy prawa autorskie, ale skupimy się na ściąganiu muzyki, filmów i programów komputerowych z Internetu. Gościem Martyny Czerwińśkiej będzie prawnik Krzysztof Zuber, który bez wątpienia należy do największych specjalistów w tej dziedzinie.

Okazuje się bowiem, że nie zawsze ściąganie utworów jest nielegalne. W prawie autorskim znajdują się przepisy pozwalające na korzystanie z utworów na różne sposoby bez konieczności uzyskiwania zgody uprawnionych osób, choć spełnionych musi zostać kilka warunków. "Dozwolony użytek osobisty" - bo z takim terminem możemy się spotkać, pozwala każdemu korzystać na własne potrzeby z rozpowszechnionego już chronionego utworu. Rozciąga się on także na osoby pozostające z nami w relacjach rodzinnych i towarzyskich, choć jak podkreśla Krzysztof Zuber - to bardzo płynna i nieokreślona definicja, bo dla każdego relacja towarzyska jest czymś innym. W sądzie musimy kierować się zdrowym rozsądkiem - tłumaczy prawnik.

Zdecydowanie trudniej będzie nam się wybronić przed sądem, jeśli ściągnięty (nawet legalnie) utwór rozpowszechniamy. I nie chodzi tylko o czerpanie korzyści z tego tytułu, ale np. udostępnianie utworu, filmu, czy zdjęcia na portalu społeczenościowym. Zdarza się, że osoby korzystające z serwisów typu p2p lub torrent nie są świadome, że ściągając pliki również je udostępniają, co jest działaniem nielegalnym i zagrożonym karą.

Więcej po 14:30 w Radiu Wrocław.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama