Jak powinna być finansowana oświata? Debata z udziałem minister edukacji

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2016-03-14 07:42 | Zmodyfikowano: 2016-03-14 07:43
Jak powinna być finansowana oświata? Debata z udziałem minister edukacji - fot. debataoswiatowa.men.gov.pl
fot. debataoswiatowa.men.gov.pl

Jak powinna być finansowana oświata w Polsce? - to temat przewodni wrocławskiej debaty. W spotkaniu weźmie udział minister Anna Zalewska, ale także wojewoda, samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i związkowcy.

Ci ostatni mają propozycję dotyczącą przekazywania pieniędzy na szkoły - zamiast subwencji miałyby to być dotacje - mówi Radiu Wrocław prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Mirosława Chodubska.

Szczegóły poznamy podczas debaty, która rozpoczyna się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 15.00.

Więcej informacji o ogólnopolskiej debacie dotyczącej zmian w systemie edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” na stronie www.debataoswiatowa.men.gov.pl.

Debata odbędzie się w hotelu Ibis Style, przy placu Konstytucji 3 Maja (na przeciwko Dworca Głównego PKP). Na spotkanie zostali zaproszeni również: Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski oraz parlamentarzyści, przedstawiciele Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, władz samorządowych z województwa dolnośląskiego, środowisk oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci oświatowych związków zawodowych.

Szanowni Państwo,

z początkiem lutego zainaugurowaliśmy ogólnopolską debatę dotyczącą zmian w systemie edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. Po raz pierwszy w historii ministerstwa zaprosiliśmy do wspólnej pracy wszystkich zainteresowanych przyszłością edukacji w Polsce.

Uruchamiamy wojewódzkie debaty oświatowe. Od marca przez najbliższe trzy miesiące będziemy spotykali się z Państwem w regionach, prosząc o udział w ogólnopolskiej dyskusji na temat zmian w edukacji. Debaty wojewódzkie będą miały swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie oraz bezpieczeństwo. Dyskusje odbywać się będą w formule 1×4 (cztery województwa dyskutują o jednym z czterech tematów). Zaproponowana problematyka ma być jedynie punktem wyjścia.

Pragnę podkreślić, że system edukacji musi być zmieniony. Chcę, abyśmy wspólnie z uczniami, rodzicami, nauczycielami, czy organami prowadzącymi, rozmawiali o polskim systemie oświaty. Zależy mi na tym, abyśmy wspólnie wypracowali dobrą zmianę.

Równolegle w różnych terminach będą się toczyły w MEN prace zespołów eksperckich. Zaprosiliśmy do współpracy blisko 2 tys. Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji. Są to zarówno praktycy i teoretycy – nauczyciele i akademicy. Główne tematy ich spotkań to: kształcenie ogólne i zawodowe, organizacja nadzoru pedagogicznego, nowy awans zawodowy, system egzaminów zewnętrznych, doskonalenie zawodowe nauczycieli, finansowanie zadań oświatowych w samorządach, podstawy programowe kształcenia ogólnego, nauczanie wczesnoszkolne, wychowanie przedszkolne, organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, miejsce historii w szkole, wychowanie fizyczne, rodzic w szkole, wychowawcza rola szkoły, współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Na podstawie wojewódzkich debat oświatowych oraz pracy zespołów eksperckich przeprowadzimy dobrą zmianę. Wnioski ze wszystkich spotkań w ramach ogólnopolskiej debaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” będą dla nas kluczowe. Będą podstawą do stworzenia nowego systemu oświaty.

Naszą ogólnopolską debatę zakończymy 27 czerwca br., w Toruniu. Tam podsumujemy ten intensywny czas spotkań, rozmów i dyskusji. Opowiemy o tym, co udało nam się wypracować w czasie ostatnich trzech miesięcy naszej wspólnej pracy. Poinformujemy, jak ma wyglądać zmiana systemu edukacji. Zmiana, której dokonamy wspólnie!

Zapraszam serdecznie do ogólnopolskiej debaty!

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Reklama