Prof. Szeremietiew o problemie bezpieczeństwa militarnego Polski

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-03-14 15:21 | Zmodyfikowano: 2016-03-14 11:06
A|A|A

fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA:

Polska jest w stanie zbudować system obrony, który będzie skutecznie odstraszał potencjalnych wrogów - przekonywał dziś we Wrocławiu Romuald Szeremietiew. Profesor Akademii Obrony Narodowej wygłosił wykład o bezpieczeństwie kraju w Instytucie Studiów Międzynarodowych.
Według byłego wiceministra obrony powinniśmy zainwestować około 14 miliardów złotych w szkolenia i sprzęt by w ciągu 5 lat stworzyć jednostki obrony terytorialnej na wzór szwajcarskiej obrony cywilnej. "System oparty na grupach obywateli broniących swoich miejscowości jest bardzo skuteczny" - przekonuje Szeremietiew:

Zdaniem byłego wiceszefa MON należy jak najszybciej zbudować obronę terytorialną na wzór szwajcarskiej obrony cywilnej. Profesor Szeremietiew przypomniał, że Helweci tworząc swój system korzystali z polskich wzorców:

Prof. Romuald Szeremietiew jest doktorem habilitowanym nauk wojskowych. W 2014 r. został powołany na szefa Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej.


 

Wykład jest częścią cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju.

Prof. Romuald Szeremietiew jest doktorem habilitowanym nauk wojskowych i profesorem Akademii Obrony Narodowej. To członek Komitetu Sterującego ds. badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Działacz opozycyjny w okresie PRL. Były wiceminister (1992, 1997-2001) oraz pełniący obowiązki Ministra Obrony Narodowej (1992). Poseł na Sejm III kadencji (1997-2001). Były Narodowy Dyrektor ds. Uzbrojenia w Kwaterze Głównej NATO. Decyzją ministra obrony narodowej w 2014 r. został powołany na szefa Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej. Jest wieloletnim nauczycielem akademickim, autorem książek, publikacji naukowych i publicystycznych z zakresu polityki bezpieczeństwa i obronnej RP. Uczestniczył w licznych programach badawczych AON. Za działalność niepodległościową został odznaczony przez Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

Wykład odbędzie się we wtorek 15 marca o godz. 12.00 w sali 201 w siedzibie Instytutu Studiów Międzynarodowych przy ul. Koszarowej 3.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama