Dworzec kolejowy w Jaworze wypięknieje

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-03-15 15:18 | Zmodyfikowano: 2016-03-15 15:18
A|A|A

Dzięki niemu wybudowany 160 lat temu tamtejszy dworzec kolejowy odzyska blask. Na razie jest jednym z najbardziej zaniedbanych zabytków w regionie.
- Remont dworca to początek zmian w tej części miasta - podkreśla burmistrz Jawora Emilian Bera:

To nie tylko problem samego obiektu, ale także obszaru, który znajduje się wokoło. Dlatego że nie chcielibyśmy żeby sam dworzec lśnił, pięknie wyglądał, a otoczenie było dookoła odrażające, więc patrzymy na to kompleksowo.

Wiadomo, że w odnowionym dworcu tylko część pomieszczeń będzie wykorzystywana na potrzeby kolei. O ostatecznym przeznaczeniu powierzchni mają zadecydować mieszkańcy Jawora w czasie konsultacji. Samorządowcy również przyłączają się do projektu rewitalizacji tej części miasta i zapowiadają, że przywrócą dany blask przyległym ulicom. Jadwiga Karwińska od lat z okien swojego domu obserwuje dworzec i jest przekonana, że obiekt zaczął popadać w ruinę wraz ze wzrostem liczby aut na drogach.

Na pewno to kiedyś było wizytówką, bo jeździły pociągi, ludzie korzystali. W tej chwili wiadomo: każdy ma samochód, a nawet po dwa, po trzy. Przejedzie tu dwa razy na dzień jakiś szynobus i dworzec tak wygląda jak wygląda. Może i dlatego jest tak zaniedbany.

Burmistrz miasta podkreśla, że dzięki Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rośnie znaczenie węzła kolejowego w Jaworze. Samorządowcy prowadzą również negocjacje z przewoźnikami w sprawie uruchomienia połączeń do Legnicy i Wrocławia.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ zbyszek
2018-11-14 22:08:39
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pamietam dworzec z lat 50 i 60 To byl b ladny obiekt no i tyle pociagow tedy jezdzilo Dobrze ze ze go sie po prostu remontuja [ nie jakas tam tzw rewitalizacja]] Trzeba by uruchomic bezposrednie polaczenie do Wroclawia bo w przeciwnym kierunku jest polaczenie poprzez busy i jezdzace pociagi Tak patrzac na postepujacy remont az serce sie raduje ze ten sliczny obiekt pieknieje
~ adam
2018-11-14 21:54:54
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
to kedys byl piekny obiekt a teraz ?
~robert
2017-09-04 13:35:59
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 0
Byłem w Jaworze w tym roku podczas wakacji z moją rodziną odwiedzić rodzinne strony 20 lat tu nie byłem i co zobaczyłem ? Szanowni Państwo obraz ruiny nędzy i rozpaczy ! Płakać się chce .... Byłem naprawdę w szoku to właściwe słowo oraz ogromne przygnębienie ! Wiem że ludzi tam żyjący na co dzień obraz ten nie przytłacza tak jak mnie po długiej nie bytności ale co by nie napisać coś jest nie tak coś nie gra ! Pozdrowienia
~marzko
2017-02-06 20:01:58
z adresu IP: (176.122.xxx.xxx)
Ocena: -1
Jako dziewczynka , pamiętam,że to był cudny dworzec. Kiedy zobaczyłam w ubiegłym roku tak zniszczony , byłam przerażona. Przecież ten dworzec ma trochę z dworca wrocławskiego. Cieszę się, że zostanie odremontowany. czekam z niecierpliwością. może kiedyś wrócę do Jawora.
~sebastian
2016-03-17 10:38:50
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
A moze by tak zaczac od zalatania obskurnych wygladow kamienic. Mysle o odpadajacych tynkach ,ktore robia potworne wrazenie na przyjezdzajacych.Jak o zalataniu to mysle rowniez o dziurawych ulicach ,ktore sa przeklinane przez kierowcow i spacerujacych. Cement i piasek malo kosztuja ,a efekt dobrze swiadczy o gospodarzach miasta.W Jaworze mozna bez dekoracji krecic filmy o okresie wojennym; wlodarze miasta czy wy tego nie widzicie???????
~Jacek
2016-03-16 22:57:49
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 4
Potrzebne grube miliony na remont takiego budynku, porozumienie z PKP już podpisane a brak pomysłu na co budynek będzie przeznaczony - poproszę o szczegóły porozumienia (jakie koszty i jaki sens / przeznaczenie). Dziwne i szczerze mówiąc wieje pesymizmem. Moim zdaniem szkoda pieniędzy. Może czas pomyśleć o obiecywanym basenie dla mieszkańców Jawora i okolic żebyśmy z tego dworca nie musieli jeździć do Strzegomia na basen (choć i tak wiadomo że tam nic nie jeździ i trzeba jechać własnym samochodem). A gdzie nowe miejsca pracy w Jaworze, czy ktoś może napisać ile nowych miejsc pracy powstało w ostatnim czasie (ile nowych zakładów pracy) ? Ile nowych mieszkań wybudowano w Jaworze ? Jaguary, Mercedesy i pomysły na bezsensowne wydawanie pieniędzy ... czas coś zmienić i zająć się sprawami bardziej przyziemnymi z korzyścią dla mieszkańców, a nie bujać w obłokach.
~Ja-worze węgiel
2016-03-16 22:27:02
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ta `rewitalizacja` zacznie się pewnie od wycięcia reszty drzew w okolicy. Już nie jedną `część miasta` tak `zrewitalizowano`.
~rumcajs
2016-03-16 22:13:01
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wszystko byloby dobrze gdyby przy ów strefie legnickiej bylaby stacja kolejowa a takowej nie ma wiec dla pracujacych na strefie zadna nowina
~Mieszkaniec
2016-03-16 18:39:19
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
A jeśli zrobią to co? Czas będzie 2 godziny jazdy, bo trasa jest bezpośrednio do Wrocławia, ale zaniedbana i jeśli coś tam może jeździć to spalinowe ale stan torów jest zły więc pewnie podróż będzie trwała 2 lub 3 godziny bo trzeba będzie dookoła jechać.
~Mieszkaniec
2016-03-16 18:34:43
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 5
Tak tylko co ze sklepem sportowym który tam powstał? I szczerze po co dworzec jak tu nic nie jeździ? Przykładowo do Wrocławia nie ma połączeń
~bbb
2016-03-16 06:48:38
z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Ocena: 4
Wreszcie jakieś dobre wiadomości.
~Ewelina
2016-03-15 17:47:11
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: -1
Extra wiadomość! w końcu po tylu latach doczekamy się remontu dworca. Ten piękny obiekt poprostu zasługuje na remont.