Książka o Wiedźminie w internecie [ZA DARMO]

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-03-16 12:20 | Zmodyfikowano: 2016-03-16 12:09
A|A|A

Czarodziejki i czarodzieje w wiedźmińskim świecie, geneza popularności „Wiedźmina” i analiza angielskich tłumaczeń sagi Sapkowskiego to tylko kilka spośród tematów poruszanych przez autorów, których teksty złożyły się na drugi tom analiz naukowych o Geralcie z Rivii. Pierwszy tom („Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”) Stowarzyszenie Trickster opublikowało we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu pobrało go prawie tysiąc osób, a liczba ta każdego dnia rośnie.

Najnowsza publikacja stowarzyszenia powstała na zlecenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej recenzentem był dr Mateusz Poradecki z Uniwersytetu Łódzkiego, a redakcją naukową zajęli się Robert Dudziński i Joanna Płoszaj – członkowie Trickstera. Tom patronatem honorowym objęła firma cdp.pl, polski wydawca i dystrybutor gier wideo, w tym także „Wiedźmina”.

– Gdy pracowaliśmy nad tymi dwiema książkami – a wcześniej także nad konferencją naukową „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni” – chcieliśmy przede wszystkim w sposób systematyczny i uporządkowany przyjrzeć się różnym obliczom Geralta z Rivii, który od 1986 r. jest bohaterem nie tylko opowiadań i powieści, lecz także komiksów, gier, filmu czy rock opery – piszą redaktorzy książki. – Zależało nam więc zarówno na wykorzystaniu odmiennych perspektyw metodologicznych i narzędzi badawczych, jak i na analizach skupiających się na różnych narracjach o wiedźminie. Wystarczy spojrzeć na spisy treści obu publikacji, aby przekonać się, że cel ten w znacznej mierze udało się osiągnąć.

„Wiedźmina – polski fenomen popkultury” można pobrać TUTAJ. Pierwszy tom można znaleźć TUTAJ.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster powstało we Wrocławiu w 2013 roku. Jego członkami są studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi z różnych kierunków (m.in. filologii polskiej, kulturoznawstwa, etnologii, dziennikarstwa, historii itp.), zainteresowani interdyscyplinarnymi badaniami nad kulturą popularną, zarówno w jej współczesnym, jak i historycznym aspekcie.

Stowarzyszenie prowadzi wielostronne, interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzuje ich wyniki, organizując konferencje, otwarte wykłady i sympozja oraz przygotowując publikacje naukowe i popularnonaukowe. Obok aktywności badawczej Trickster prowadzi również działalność związaną z edukacją popkulturową. Więcej informacji o stowarzyszeniu i jego inicjatywach można znaleźć tutaj.

Do tej pory stowarzyszenie wydało: „Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem”, „Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich”, „Ukraina: narracje, języki, historie”, „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”, „Groza w kulturze polskiej”. Na swojej stronie Tricksterzy udostępniają także książkę Michała Wolskiego „Wampir: wiwisekcja”.

Szczegóły również na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama