Finał projektu "VIOD" w Muzeum Współczesnym Wrocław

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2016-03-21 19:20 | Zmodyfikowano: 2016-03-21 17:16
A|A|A

Fot. Łukasz Wierzbowski

W tę środę, 23 marca, w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się finałowe spotkanie projektu "VOID". Oprócz podsumowania działań artystycznych i badawczych, które wchodziły w skład przedsięwzięcia, kuratorzy porozmawiają też z gośćmi, którzy akcje o podobnym duchu realizowali w innych polskich miastach.

Fot. Łukasz Wierzbowski

"VOID" to zainicjowany niemal rok temu projekt organizowany we współpracy Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Muzeum Współczesnego Wrocław, w ramach którego snuta byłą opowieść o pustce w mieście. Tematem "VOID" są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy "całym" Breslau a "zupełnym" Wrocławiem. Tematy podejmowane podczas interwencji artystycznych i cyklu spotkań obejmowały problematykę utraconej wartości symbolicznej, roli ruin w krajobrazie miasta czy problemu planowania przestrzeni uwolnionej. Przyglądano się niezrealizowanym w naszym mieście koncepcjom urbanistycznych oraz nieistniejącym obiektom, które dzięki rekonstrukcji mogłyby potencjalnie na powrót stać się częścią wrocławskiego krajobrazu.

Pustka staje się inspiracją dla działań artystycznych czy badawczych nie tylko we Wrocławiu, ale i w innych miastach w Polsce. Każdy z inicjatorów podobnych procesów spogląda na przestrzenny ubytki z zupełnie innej perspektywy i odczytuje inne, przenoszone przez nie treści.

Fot. Łukasz Wierzbowski

W środę w MWW punktem wyjścia do dyskusji będzie problem - jak budować nową tożsamość miejsc, które w wyniku różnych procesów o zróżnicowanym charakterze utraciły definiujące je elementy. W rozmowie udział wezmą: Karolina Grzywnowicz, autorka projektu "Chwasty" (http://chwasty.com/), Karol Piekarski, prowadzący projektu "Lublin: Puls Starego Miasta" (http://pulsmiasta.medialabkatowice.eu/) oraz Anka Bieliz i Kuba Żary, kuratorzy projektu "VOID". Epilog projektu będzie też miejscem premierowej prezentacji cyklu fotograficznego realizowanego w ramach "VOID" przez Łukasza Wierzbowskiego.REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama