Kopalnia w Rybnicy Leśnej znowu ruszy?

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-03-31 20:01 | Zmodyfikowano: 2016-03-31 20:01
A|A|A

Fotografie użyczone Radiu Wrocław. Autorką jest: Danuta Bator

Decyzja RDOŚ-iu dotyczy planów wydobycia melafiru ze złoża Rybnica Leśna. Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się od ponad pięciu lat. Prowadząca kamieniołom spółka KSS Bartnica stara się o nową koncesję, która pozwoli na wznowienie działalności. Na razie kopalnia stoi. Od czerwca ubiegłego roku nie pozyskuje kamienia, trwa tylko wywóz już zgromadzonego surowca. Postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska może pozwolić na zmianę tej sytuacji.

- W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że kontynuacja wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej przez KSS Bartnica nie powinna znacząco wpływać na środowisko przyrodnicze, w tym na obszar Natura 2000 – mówi reprezentująca KSS Bartnica, Edyta Golisz.

Teraz „piłeczka” jest po stronie burmistrza Mieroszowa, Marcina Raczyńskiego. To on wyda decyzję środowiskową, która ostatecznie pozwoli na uzyskanie koncesji. Jaką decyzję podejmie? Przypomnijmy, że w kampanii wyborczej z 2014 roku ówczesny kandydat deklarował, że „gmina może poradzić sobie bez kopalni”. Włodarz gminy z jednej strony ma firmę, która co roku dokładała do budżetu Mieroszowa ponad milion złotych w różnych podatkach i opłatach. Z drugiej, sporą część mieszkańców (także Wałbrzycha) oraz organizacji ekologicznych i społecznych, które od lat protestują przeciwko działalności kopalni w tym miejscu. 

Przeczytaj: Kamieniołom na koniec kadencji

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama