Dokument Bez Granic. Festiwal filmów za darmo

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2016-04-11 18:43 | Zmodyfikowano: 2016-04-11 16:43
A|A|A

Przegląd filmów towarzyszący Studenckiej Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Pokazy filmowe będą odbywać się w Kinie Nowe Horyzonty w każdy wtorek od 12 kwietnia do 10 maja. Wstęp bezpłatny, po odebraniu wejściówek w kasach Kina Nowe Horyzonty. Pierwszym transmitowanym filmem będzie "Śmietnisko". Zapraszamy na seans jutro o godz. 20.00.

"Śmietnisko" w reż. Lucy Walker - Co można zrobić z kilku starych butelek, taśmy fotograficznej, piasku, folii i zardzewiałych puszek? Surowce te mogą stać się materiałem do wykonania reprodukcji „Śmierci Marata” Jacques-Louis Davida. Słynny artysta Vik Muniz wyrusza do Rio de Janeiro, by tworzyć portrety miejscowych zbieraczy śmieci. Dzięki wyjątkowej palecie interesujących postaci, zapis jego podróży może stanowić potwierdzenie możliwości zmiany życia poprzez sztukę.

Obok notesu i pióra, jedno z najważniejszych narzędzi współczesnego reportera stanowi kamera. Na dowód tego, jako uzupełnienie poszukiwań literackich, przygotowaliśmy we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty przegląd filmów, w których literatura faktu i język filmu spotykają się w punkcie stycznym. Najciekawsze dokumenty ostatnich lat pokazują i tłumaczą rzeczywistość nie tylko wokół nas, ale także w krajach odległych tak geograficznie, jak i kulturowo. Dzięki projekcjom filmów takich jak „Sól Ziemi”, „Citizenfour” czy „Śmietnisko”, a także dyskusjom, które odbędą się po nich, chcemy dać kolejną szansę skonfrontowania się z trudnymi i ważnymi pytaniami dotyczącymi otaczającego nas świata.

Słowa bez Granic - Studencka Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Jesteśmy grupą studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Forma reportażu od początku towarzyszy nam na drodze uniwersyteckich zmagań. Pod kierunkiem dr hab. Urszuli Glensk czytamy książki reporterskie i doskonalimy swoje kompetencje w ich rozumieniu i ocenie. Poznając tajniki konstrukcji oraz cechy dobrych reportaży, uczymy się je interpretować, dostrzegać zalety, ale też wady opowiadanych historii. Wrażliwość na szczegóły pozwala nam też lepiej rozumieć samych autorów - doceniać starania, poświęcony czas i pracę, zauważać błędy czy niedociągnięcia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama