Tradycyjne instrumenty afrykańskie na żywo w Dźwiękach Świata

Radio Wrocław Kultura | Utworzono: 2016-04-25 14:16 | Zmodyfikowano: 2016-04-25 14:16

Tomek Murawski i Wojtek Krasuski to fascynaci muzyki afrykańskiej aktywnie zaangażowani nie tylko w grę i doskonalenie własnych umiejętności gry na instrumentach Czarnego Lądu, ale i w jej przybliżanie szerokiej publiczności. Nie pierwszy raz zaprosili do Wrocławia artystę - wirtuoza, który dzielił się swoimi zdolnościami podczas warsztatów nauki gry na Djembe i Dundun i zagrał koncert z formacją, z którą są związani - Afrotubą. Moussa Coulibally to muzyk instrumentalista urodzony w rodzinie griotów, wywodzący się z pogranicza Mali i Burkina Faso. Na Djeli N'goni nauczył się grać sam. Oprócz tego gra na instrumentach perkusyjnych - balafonie, bębnach Djembe, Doundoun i Talking Drum - Tamani, a w swoich kompozycjach łączy muzykę tradycyjną z salsą, reggae i jazzem.

Wrocław pochłonięty przez Miesiąc Lwowski na kilka dni stał się stolicą także kultury afrykańskiej. To za sprawą Afrykamer - festiwalu filmowego, któremu towarzyszyła też profesjonalnie zorganizowana scena muzyczna. Bo czy Afryka mogłaby istnieć bez muzyki? To pytanie retoryczne, jedno z niewielu, na które odpowiedź jest oczywista.

Na zakończenie festiwalu muzycy odwiedzili studio Radia Wrocław Kultura i uraczyli słuchaczy (i widzów) grą na tradycyjnych instrumentach strunowych Afryki Zachodniej - Djeli N'goni (ten mniejszy, najstarszy) i Kamelen Ngoni - o prawdziwie magicznym brzmieniu.

Nie pierwszy raz w Dźwiękach Świata zabrzmiała muzyka na żywo - słuchajcie częściej :)

 

Reklama