Finał VII edycji projektu „Kamienie Pamięci »...za to, że byli Polakami«"

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-05-20 10:30 | Zmodyfikowano: 2016-05-20 10:30

20 maja odbędzie się finał VII edycji ogólnopolskiego projektu Kamienie Pamięci „...za to, że byli Polakami..." organizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Edycja wystartowała 2 listopada 2015 r. i zgłosiło się prawie 100 grup z terenu całej Polski oraz jedna z zagranicy. Prezentacje pracy zespołów będzie można podziwiać już w najbliższy piątek w Centrum Kultury AGORA.

Projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej KAMIENIE PAMIĘCI służy upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju. „Zachęcamy młodzież do podejmowania samodzielnej pracy dokumentacyjnej, do znajdowania bohaterów historii we własnym środowisku i upamiętniania ich" – mówi koordynator VII edycji Wojciech Trębacz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

W projekcie mogą brać udział uczniowie wszystkich poziomów szkół, ale także np. drużyny harcerskie czy osoby prywatne. Do zadań uczestników projektu należy zebranie informacji o konkretnej osobie, która jest związana z tematem aktualnej edycji projektu oraz zgromadzenie wszelkich „śladów pamięci" pozostałych po niej. Jak podkreślają organizatorzy, niezwykle ważnym elementem projektu jest jak najatrakcyjniejsze opracowanie prezentacji postaci oraz upowszechnienie wiedzy o niej w społeczności lokalnej. „Upowszechnianie wiedzy o osobach kształtuje się w bardzo różnorodny sposób, są to: wystawy w przestrzeni lokalnej (biblioteki, domy kultury, siedziby władz samorządowych), reportaż filmowy, inscenizacje, umieszczanie tabliczek i kamieni pamiątkowych, sadzenie drzewek, artykuły, ulotki. Ważną rolę odgrywa internet (specjalne strony, Facebook)" – mówi Wojciech Trębacz.

Zadaniem uczestników VII edycji było odnalezienie postaci, której szczątki zostały pochowane, a właściwie ukryte w nieoznaczonych miejscach na terenie całego kraju lub takiej, która nie została zapisana w zbiorowej pamięci, a na to zasługuje, którą za działalność, postawę i walkę o wyznawane wartości totalitarny reżim pozbawił życia. „Projektowi patronują słowa z mowy Przeciw Katylinie Cycerona: Cum tacent, clamant (Milcząc wołają) jakże wymowne wobec działań podjętych przez stalinowski reżim w celu wymazania z pamięci potomnych losów bohaterów" – wyjaśnia Wojciech Trębacz. Słowa te stały się także tytułem wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, która jest zapisem poszukiwań szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych przez IPN w kwaterze „Ł" na warszawskich Powązkach w latach 2012 i 2013 w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956."

„Siłą projektu KAMIENIE PAMIĘCI jest to, że nie kończy się on wraz z finałem lecz powinien być kontynuowany w lokalnych środowiskach. W planach są bardzo ciekawe inicjatywy miedzy innymi skierowanie wniosku do sądu w celu podjęcia procesu prawnej rehabilitacji danej osoby czy tworzenie specjalnych »ogrodów pamięci« oraz te bardziej oczywiste, jak nadanie imienia miejscu czy też obiektowi"– podkreśla Wojciech Trębacz.

Nie wszystkim zgłoszonym udało się sfinalizować swoją pracę. W efekcie w czasie finału we Wrocławiu na 66 stanowiskach zaprezentują się zespoły z różnych typów szkół, studenci, grupy i inicjatywy historyczne oraz stowarzyszenia.

Plan Finału: Wrocław, 20 maja 2016 r.

Centrum Kultury AGORA, ul. Serbska 5

  • 9.30 – 12.00 prezentacja opracowań grup projektowych, demonstrowanie wyników
  • pracy ekspertom, którzy na uroczystej gali podzielą się swoimi wrażeniami.
  • 10.00-11.15 wyjazd reprezentantów każdej grupy pod pomnik
    Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956, zapalenie zniczy
  • 10.00-12.00 prezentacja filmów dokumentalnych
  • 12.30-14.00 uroczysta gala wręczenia dyplomów oraz Kamieni Pamięci

Wstęp wolny!


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.