650 kilometrów dróg w pięć lat

| Utworzono: 2016-06-03 11:11 | Zmodyfikowano: 2016-06-03 09:53
A|A|A

Celem programu są remonty tras dojazdowych do gruntów rolnych. Ale nie tylko - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Tylko w ciągu pięciu lat urząd marszałkowski z własnych środków przeznaczył na ten cel 130 mln złotych. Pozwoliło to na remonty prawie 650 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Trasy często są też łącznikami między małymi miejscowościami i świetną szansą dla turystyki rowerowej.

Aplikowanie jest banalnie proste - mówi wicemarszałek Ewa Mańkowska i namawia do sięgnięcia po te środki.

O dotacje może wystąpić każda gmina, która zadeklaruje niezbędny wkład własny do wykonania prac. Wnioski na kolejny rok trzeba złożyć do 30 listopada.

Ponad 634 km dróg powstało w ostatnich pięciu latach na dolnośląskich wsiach dzięki dotacjom samorządu województwa. Tylko w tym roku zostaną podpisane umowy na kwotę niemal 23 mln złotych.

Urząd marszałkowski od początku roku 2011 pomaga finansowo lokalnym samorządom, które planują budowę, przebudowę lub remont dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

- Tą pomoc umożliwiają nam zapisy ustawy o ochronie gruntów rolnych. Dolnośląskie gminy i powiaty mogą ubiegać się o dotacje, dzięki którym na ich terenie mogą powstać solidne drogi nie tylko ułatwiające dojazd do gruntów rolnych, ale często pełniące ważną funkcję komunikacyjną w okolicy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki tym działaniom tylko od roku 2011 na Dolnym Śląsku powstało ponad 634 km dróg dofinansowanych sumą ponad 129 mln złotych.

- Wysokość udzielanych dotacji wynosi odpowiednio 100 000 zł/km lub 210 000 zł/km trasy w zależności od rodzaju konstrukcji nawierzchni drogi, a pieniądze pochodzą z budżetu województwa – informuje Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Szczegółowe zasady przekazywania pomocy finansowej są określone w indywidualnych umowach zawieranych pomiędzy województwem dolnośląskim a poszczególnymi samorządami. Aktualnie trwa podpisywanie umów z zainteresowanymi na rok 2016 i 2017.

- Tylko w tym roku udzieliliśmy pomocy finansowej 89 gminom i 5 powiatom. Suma sięga niemal 23 mln zł. Zachęcam do składania wniosków, ponieważ aby otrzymać dotację trzeba zdążyć go złożyć do końca listopada w roku poprzedzającym planowaną inwestycję – dodaje Cezary Przybylski.

Aby usprawnić przyznawanie dotacji Dolny Śląsk został podzielony na 3 regiony: Jeleniogórski, Wałbrzyski i Wrocławski. Wnioski można składać do oddziałów zamiejscowych wydziału Geodezji i Kartografii urzędu marszałkowskiego w tych miastach. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje zarząd województwa do wysokości środków przeznaczonych w budżecie regionu na ten cel.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama