Utrudnienia w Nachodzie – alternatywne przejścia graniczne z Czechami

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-06-15 18:01 | Zmodyfikowano: 2016-06-15 18:01
A|A|A

Zgodnie z informacjami przekazanymi GDDKiA przez czeskiego zarządcę dróg krajowych (RSD) w pierwszym tygodniu czerwca, planowany termin rozpoczęcia prac remontowych na głównej drodze w Nachodzie to początek lipca 2016. W związku z zapowiadanym remontem należy spodziewać się wydłużenia czasu przejazdu przez przejście graniczne Kudowa Słone – Nachod. Jest to główne przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechami w województwie dolnośląskim. W ciągu doby przejeżdża przez nie średnio 8193 pojazdów, w tym 2413 ciężarówek (ponad 80% ruchu tranzytowego z Czechami w woj. dolnośląskim). Utrudnienia wystąpią nie tylko na samym przejściu granicznym, ale i na odcinku drogi I/33 po obu stronach Nachodu, na drogach po których poprowadzone zostaną w Czechach objazdy oraz – niewykluczone, że także w Polsce na drodze krajowej nr 8. Z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu na przejściu granicznym Kudowa Słone – Nachod oraz spodziewane od lipca do października tego roku utrudnienia, przekazujemy informację o możliwych trasach alternatywnych.

Przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov

Położone w ciągu drogi krajowej nr 3 z Jeleniej Góry. Alternatywa dla ruchu tranzytowego. Obowiązujący zakaz wjazdu pojazdów o nacisku na oś większym niż 11,5 tony (podobnie jak na DK 8) umożliwia przejazd TIR-ów. Średnie dobowe natężenie ruchu na podstawie Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 (w obie strony): 1667 pojazdów, w tym 381 ciężarówek. Kierowcy poruszający się DK 3 muszą liczyć się koniecznością pokonywania wzniesień.

Przejście graniczne Lubawka – Kralovec

Położone w ciągu drogi krajowej nr 5 z Kamiennej Góry. Alternatywa dla ruchu osobowego i lekkich samochodów dostawczych. Na przejściu granicznym obowiązuje zakaz wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 9 ton. Na DK 5 obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż 8 ton. Średnie dobowe natężenie ruchu na podstawie Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 (w obie strony): 1203 pojazdy, w tym 40 ciężarówek.

Przejście graniczne Mieroszów – Mezemesti

Położone w ciągu drogi krajowej nr 35 z Wałbrzycha. Alternatywa dla ruchu osobowego. Na przejściu granicznym obowiązuje zakaz wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 6 ton. Na DK 35 obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż 8 ton oraz zakaz wjazdu pojazdów o wysokości 4 metrów i większej (ze względu na wiadukt kolejowy w m. Kowalowa). Średnie dobowe natężenie ruchu na podstawie Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 (w obie strony): 1269 pojazdów, w tym 19 ciężarówek.

Przejście graniczne Boboszów – Dolni Lipka

Położone w ciągu drogi krajowej nr 33 z Bystrzycy Kłodzkiej. Alternatywa dla ruchu osobowego. Na DK 33 obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż 8 ton. Średnie dobowe natężenie ruchu na podstawie Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 (w obie strony): 2002 pojazdy, w tym 58 ciężarówek.

W województwie opolskim w ciągu dróg krajowych znajdują się 3 przejścia graniczne z Czechami:

Przejście graniczne Głuchołazy – Mikulovice w ciągu drogi krajowej nr 40 z Prudnika. Alternatywa dla ruchu osobowego i tranzytowego. Kierowcy poruszający się tą trasą muszą się liczyć z pokonywaniem wzniesień.

Przejście graniczne Trzebina- Bartulovice w ciągu drogi krajowej nr 41 z Prudnika. Alternatywa dla ruchu osobowego i tranzytowego.

Przejście graniczne Pietrowice – Krnov w ciągu drogi krajowej nr 38 z Głubczyc. Alternatywa dla ruchu osobowego. Zakaz ruchu pojazdów o wysokości 4 metrów i większej. Po czeskiej stronie zakaz ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

Uwaga: DK 3 to jedna z dróg rekomendowanych dla pielgrzymów udających się w lipcu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Może wiązać się to ze wzmożonym ruchem na przejściu granicznym Jakuszyce – Harrachov oraz na DK 3 w drugiej połowie lipca oraz w pierwszych dniach sierpnia.

Dokładne trasy objazdów Nachodu obowiązujące po stronie czeskiej mają być znane na przełomie czerwca i lipca. Z informacji przekazanych przez RSD wynika, że ruch samochodowy przez Nachod w stronę Polski będzie nadal możliwy. Rozważane jest natomiast przekierowanie części tego ruchu na przejścia graniczne Harrachov – Jakuszyce oraz w kierunku Ostravy. Samochody wjeżdżające do Nachodu od strony Polski kierowane będą dalej objazdami.

Całodobowej bieżącej informacji o warunkach przejazdu drogami krajowymi w województwie dolnośląskim udziela Punkt Informacji Drogowej (PID) we Wrocławiu, pod nr telefonu (071) 320 98 18.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama