Spotkanie z Ligą Niezwykłych Umysłów

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2016-06-20 15:41
A|A|A

Popularyzacja programowania wśród młodzieży to główny cel projektu „Liga Niezwykłych Umysłów”, który przez ostatnie trzy miesiące był realizowany w czternastu wrocławskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dziennikarzy zapraszamy na podsumowanie programu pilotażowego, które odbędzie się w środę, 22 czerwca, o godz. 14.00 w sali 0.31 budynku C-13 (Serowiec).


„Liga Niezwykłych Umysłów”, któremu Politechnika Wrocławska patronuje, to projekt nauki programowania komputerów stworzony przez specjalistów z branży IT i przeznaczony dla młodzieży od lat 14. Uczniowie mają do dyspozycji internetową platformę do nauki programowania wraz z kompletnymi kursami współczesnych języków programowania i systemów operacyjnych z elementami grywalizacji, rywalizacji i kooperacji.

Projekt jest skierowany do młodych ludzi, którzy mają zdolności matematyczne i chcą spróbować swoich sił w świecie programowania. Udział mogły w nim wziąć zarówno te osoby, które postawiły już pierwsze kroki w tej dziedzinie, jak również te, które z programowaniem jeszcze się nie spotkały – mówi koordynator programu Wojciech Majeran.

Od rozpoczęcia testów w kwietniu 2016 r., w ciągu zaledwie dwóch tygodni założono ponad 250 kont, a uczniowie wykonali ponad 14,5 tys. kompilacji swoich programów i zaliczyli blisko 5 tys. zadań. W czerwcu przeprowadzono egzamin z „Podstaw C++”, a podczas środowego spotkania osoby, które zdały test, otrzymają specjalne certyfikaty.

Obecnie mamy ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju działania. Młodzież może wybierać wśród wielu rożnych aktywności pozaszkolnych, ale żadna z nich nie odnosi się do programowania. Z naszych informacji wynika, że stworzone przez nas narzędzie do nauki podstaw programowania dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jest rozwiązaniem unikalnym nie tylko w Polsce ale i w Europie – podkreśla Majeran.

Platforma to także świetne narzędzie pracy dydaktycznej dla nauczycieli informatyki w klasach o profilu informatyczno-matematycznym. Dzięki prowadzeniu zajęć zgodnie z wyznacznikami „Ligi Niezwykłych Umysłów”, nauczyciel łatwo monitoruje postępy uczniów i ocenia wykonywane przez nich zadania.

– Realizując założenia projektu wychodzimy także naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu rynku na specjalistów z branży IT. Kierujemy młodych ludzi w kierunku świata nowych technologii umożliwiając im tworzenie własnego oprogramowania przy użyciu profesjonalnych narzędzi – dodaje Majeran.

Kolejna edycja programu ma się rozpocząć we wrześniu, a obecnie trwają rozmowy, aby swoim zasięgiem objęła wszystkie wrocławskie licea.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama