Złoty pociąg naprawdę zmienił Wałbrzych!

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-07-11 08:15 | Zmodyfikowano: 2016-07-11 08:19
A|A|A

fot. Arkadiusz Grudzień

Badania w Wałbrzychu realizowane były w ramach projektu „Współczesna polska kultura wernakularna w perspektywie porównawczej. Pamięć – wyobraźnia – praktyki oporu” (Uniwersytet Warszawski, University of Michigan oraz Pennsylvania State University). - Jednym z modułów tego projektu jest właśnie prowadzenie badań terenowych na temat tego, jak ludzie oddolnie tworzą historie o lokalnej rzeczywistości i jak dzięki temu kierują swoimi działaniami – wyjaśnia dr hab. Marcin Napiórkowski. Badania polegały na rozmowach z ludźmi w pełnym przekroju społecznym. Z nich wyłania się nowa mitologia Wałbrzycha, nowa opowieść o tym mieście.

Doktor Marcin Napiórkowski mówi, że sprawdzali nastroje wśród ludzi oraz to jaką opowieścią żyje współczesny Wałbrzych. Już widać, jak kolosalną robotę wykonał tutaj tak zwany złoty pociąg:

Czy złoty pociąg zmienił Wałbrzych? Dla radiowroclaw.pl mówi dr hab. Marcin Napiórkowski: - Zmienił. To znaczy on na pewno nie dojechał do wszystkich i nie wszyscy do niego wsiądą. Jest wciąż sporo smutnych historii, ale w porównaniu z badaniami sprzed dziesięciu lat, optymizmu jest więcej i to widać nawet patrząc na miasto.

Posłuchaj całej relacji Radia Wrocław:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Roman
2016-09-29 12:35:36
z adresu IP: (83.20.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wałbrzych znam od ponad 40 lat.Po smutnych latach zaniedbań przeżywa prawdziwą metamorfozę i nie było to związane z tak zwanym ''złotym pociągiem''.Fundusze Unijne i dobre gospodarowanie/chyba/ przyczyniły się do tego.Jestem znad morza ,ale tamte strony które często odwiedzam po prostu uwielbiam.Tylko żal że całe życie miasta przeniosło się w rejon supermarketów.Nie wiem jak latem bo w tym roku nie byłem ale pażdziernik na pięknym rynku był po południu smutny i smętny.Ale pozdrawiam wszystkich mieszkańców i życzę nowego złotego pociągu,który może być w tunelu prowadzącym do Zamku Książ.Bo ten tunel chyba jest na pewno!?
~Dawna wałbrzyszanka
2016-07-24 00:09:54
z adresu IP: (89.65.xxx.xxx)
Ocena: 3
Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i, jestem załamana. Nie wiem dlaczego media tak nagłaśniają, że to biedny region, że bieda, brak pracy, odpadające tynki z kamienic, bieda szyby itd.., itp...!!!. Ja wychowałam się w Wałbrzychu, tam chodziłam do szkoły, spędziłam najszczęśliwsze lata swojego dzieciństwa i lata młodości, może kiedyś było biedniej , ale każdy był szczęśliwy, wszyscy byli równi, nikt nikomu nie zazdrościł, wszyscy żyli w przyjaźni i naprawdę miło się wspomina tamte czasy. Wyjechałam z Wałbrzycha dawno temu, bo tak ułożyło się życie, ale zawsze wracałam do Wałbrzycha z wielką radością. Wiele osób wyjechało, ale każdy mile wspomina tamte czasy i jestem pewna, gdyby mogli to na pewno by wrócili, Wałbrzych jest pięknym miastem, dużo się zmieniło na lepsze, to jest piękny region, jest perełką Dolnego Śląska.., tutaj można postawić na rozwój turystyki, są piękne tereny, góry Sowie, potrzeba tylko zainwestować i uwierzyć w ten region , a Wałbrzych może jeszcze rozkwitnąć i zachwycać turystów.., trzeba tylko w to uwierzyć..!!!
~driver
2016-07-19 13:05:16
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 1
Drogi ,drogi, drogi, i jeszcze raz drogi! Budujcie dobre szerokie drogi, a w każdym mieście gospodarka pójdzie do przodu! Bez dobrych dróg będzie gó...no!
~kot
2016-07-15 19:30:59
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
sypiące się domy , bieda na każdym kroku
~Obywatel
2016-07-14 22:17:33
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -4
Gdyby w Wałbrzychu rządził PiS, biedaszyby rosłyby jak grzyby.
~Kamil
2016-07-12 15:49:37
z adresu IP: (79.188.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ja byłem na ćwiczeniach terenowych UAM we Wałbrzychu ok 7 lat temu. Kojarzę to jako miasto ponure, ludzi nie pałających optymizmem. Historie, które się słyszało będąc na ćwiczeniach przyprawiały o ból głowy - nie wychodź lepiej samemu w nocy itp. Jeśli się zmieniło bardzo dobra informacja, turystyka może napędzić gospodarkę w mig. Także informację odbieram pozytywnie, niech Polska zmienia się na lepsze. Każdy region ma coś ciekawego do zaoferowania! :)
~ona25
2016-07-12 09:09:53
z adresu IP: (79.191.xxx.xxx)
Ocena: -1
A ja mam ksiazke zautografem ozlot pociagu :)
~beskid
2016-07-12 00:13:32
z adresu IP: (188.117.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jestem z Bielska-Białej i gdyby nie Złoty Pociąg pewnie nie zainteresowałbym się Wałbrzychem, dodam jeszcze że nigdy nie kojarzyłem go z biedaszybami bardziej to zasługa mieszkańców (Wałbrzycha) którzy często o tym mówią.
~Nowa mieszkanka
2016-07-11 17:47:50
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mieszkan tutaj od 2 lat i jest super miasto fajne mam dobra prace nie narzekam. Miasto dużo sie zmienilo i wszystko fajnie wyglada
~Stamros
2016-07-11 15:52:06
z adresu IP: (93.130.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jestem dumny z bycia wałbrzyszaninem, nawet zanim stało się głośno o tym pociągu
~dba
2016-07-11 10:55:37
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 11
Media zrobiły propagandę najgorszego miasta, wszędzie pokazywano Wałbrzych z tej gorszej strony. Jakby tylko w Wałbrzychu były zaniedbane kamienice, jakby tylko w Wałbrzychu byli tzw. "Żule" a przecież takie rzeczy są w calutkiej Polsce i na świecie też. Trzeba przestać wmawiać ludziom że są gorsi, że mieszkają w najgorszym regionie, to demotywuje ludzi. Też ma to wpływ na ludzi z innych regionów, ludzie w Polsce jak się nasłuchają i naoglądają takich rzeczy, to myślą że jest faktycznie tragedia. Cała spirala się nakręca !!
~Psychologia
2016-07-11 10:16:07
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 11
Totalna bzdura... To nie pociag zmienia ludzi. To przede wszystkim inwestycje, remonty, budowa nowych obiektów. A przede wszystkim mniej propagandowych medialnych materiałow prasowych, które to powodują u wszystkich ludzi na świecie, demotywację. Innych ludzi straszono Wałbrzychem. Wszystkim wmawiało że tu jest najgorzej i wszyscy w to uwierzyli. To bylo zwykłe pranie mózgu, które poczyniło wielkie spustoszenie w ludzkim umyśle, wsrod lokalnej społeczności i poza lokalnej.
~Wałbrzych
2016-07-11 10:00:45
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 14
Miasto z tak ogromnym potencjałem jaki się marnuje nadal przeraża, dopóki nie zainwestuje się w kapitał ludzki tak by nie tylko grupie sprytnych i mądrych żyło się lepiej ale słabszym, schorowanym i wykluczonym też. Podziały widać gołym okiem. Powodzenia...
~Pan Jan
2016-07-11 09:56:08
z adresu IP: (213.5.xxx.xxx)
Ocena: 23
Który Wałbrzych? Było ich kilka. Ten najstarszy z zamkami a jest ich teraz w mieście 4?. Ten położony wśród gór, uzdrowiskowy? Ten przemysłowy z wieku węgla i pary? Ten współczesny zarządzany rewelacyjnie przez doktora? Ten sudecki z Bergkapele? i ten francusko, żydowsko, niemiecko, polski sprzed 50 lat? Ten górniczy wyniszczający miasto z socjalistycznym etosem, czy ten wygnańców z Polski na obcą ziemię, w cudze mieszkania i sprzęty? Takie były Wałbrzychy na przestrzeni ostatnich ośmiuset lat, zwane z czeska, z niemiecka, z polska, z legendami w każdym z tych języków o wojnach, górach, skarbach, złocie, księciach i szlachcicach. A, że większość nie zna historii miasta w którym mieszka, no cóż szkoły uczyły czego innego, a sentymenty zostały tam gdzie dom dziadków.