Spółdzielnia mieszkaniowa w Jaworze uruchomiła słoneczne baterie

mat. prasowe | Utworzono: 2016-08-01 11:03 | Zmodyfikowano: 2016-08-01 11:03
Spółdzielnia mieszkaniowa w Jaworze uruchomiła słoneczne baterie - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Instalacje fotowoltaniczne zostały zamontowane w Jaworze na budynkach przy Wieniawskiego, Wrocławskiej, Ponatowskiego i Królowej Marysieńki. Łącznie pojawiło się 96 paneli o łącznej mocy 24 KW. Dzięki przedsięwzięciu zostanie ograniczona emisja gazu cieplarnianego CO2 o ponad 18 ton na rok. Spółdzielcy zapowiadają montaż następnych 125 paneli na czterech budynkach przy ulicach: Sikorskiego, Witosa i Wrocławskiej. Wyprodukowana energia elektryczna posłuży do oświetlenia części wspólnych budynków: klatek schodowych, korytarzy i piwnic. Spółdzielcy planują odprowadzać nadwyżki wytworzonego prądu do zewnętrznej sieci energetycznej.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył na realizację całej inwestycji około 440 tys. złotych. Około 170 tys. złotych w tej kwocie to dotacja, pozostała część jest niskooprocentowaną pożyczką, spłacaną przez 9 lat.

Nowe inwestycje powstały w ramach ogólnopolskiego programu Prosument. Ze środków tego programu mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu Prosument na Dolnym Śląsku. O środki z tego programu do tej pory zawnioskowały spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nabór wniosków trwa do 31.10.2016 r., umowy będą zawierane z beneficjentami do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.