Wrocławianin supersędzią? [GŁOSOWANIE]

Piotr Kaszuwara, na podst. inf. prasowej | Utworzono: 2016-08-03 18:45 | Zmodyfikowano: 2016-08-03 18:45
A|A|A

Organizacja działa od 6 lat. W tym czasie monitorowała ponad 30 tys. rozpraw sądowych (pod tym względem jest liderem na skalę światową), zrealizowała również ok. 3200 obserwacji infrastruktury sądowej. W jej działalność każdego roku angażuje się ponad 500 wolontariuszy w całej Polsce, również we Wrocławiu. W SEZONIE 2014/2015 WROCŁAWIANIE PRZEPROWADZILI 169 OBSERWACJI (56 W SĄDZIE OKRĘGOWYM, 51 W SĄDZIE REJONOWYM WROCŁAW - ŚRÓDMIEŚCIE, 30 W SĄDZIE REJONOWYM WROCŁAW - KRZYKI, 16 W SĄDZIE REJONOWYM WROCŁAW - FABRYCZNA, 15 W SĄDZIE APELACYJNYM I 1 W WOJEWÓDZKIM SĄDZIE ADMINISTRACYJNYM).

W tym samym czasie w Polsce zrealizowano 5256 obserwacji. Wolontariusze monitorowali w ten sposób 175 sądów.

Ponadto Court Watch Polska publikuje raporty na temat stanu polskiego sądownictwa, szkoli sędziów, rozwija Centra Sprawiedliwości Naprawczej. Od dwóch lat organizuje również plebiscyt na Obywatelskiego Sędziego Roku. Kto ma szansę zdobyć ten tytuł?

– Chcemy nagrodzić przedstawiciela trzeciej władzy, który w poprzednim roku kalendarzowym nie tylko wzorowo wykonywał swoje obowiązki, ale przede wszystkim robił to w sposób budzący zaufanie i pokazujący szacunek do zwykłego obywatela odwiedzającego sąd – MÓWI BARTOSZ PILITOWSKI, PREZES FUNDACJI COURT WATCH POLSKA. – Nie mniej istotne jest również zaangażowanie kandydatów w działania mające na celu zwiększenie wrażliwości całego środowiska sędziowskiego na potrzeby obywateli.

Nazwisko laureata plebiscytu poznamy 27 września podczas dorocznej konferencji podsumowującej cykl Obywatelskiego Monitoringu Sądów. Wyboru zwycięzcy dokona kapituła złożona z przedstawicieli
środowiska sędziowskiego, organizacji społecznych oraz publicystów i dziennikarzy zajmujących się tematyką sądowniczą.

W 2015 R. LAUREATEM PIERWSZEGO PLEBISCYTU ZOSTAŁ SĘDZIA JAROSŁAW GWIZDAK, PREZES SĄDU REJONOWEGO KATOWICE-ZACHÓD. Wyróżniono go za gotowość do spojrzenia na pracę sądu z perspektywy obywatela. Sędzia Gwizdak dokonał m.in. osobistego audytu dostępności budynku
sądu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, podjął również szereg innych działań ułatwiających interesantom załatwianie spraw.

Pretendentów do tytułu Obywatelskiego Sędziego Roku w tegorocznej edycji plebiscytu można zgłaszać do 15 sierpnia. Organizatorzy zachęcają do udziału w konkursie: – Zależy nam na tym, aby każdy obywatel, który miał do czynienia z polskim wymiarem sprawiedliwości, mógł wskazać swojego kandydata. Każdą nominację warto uzasadnić, choćby w kilku zdaniach – MÓWI FILIP GOŁĘBIEWSKI, DYREKTOR PROGRAMU "OBYWATELSKI MONITORING SĄDÓW". – Warto pamiętać, że nie nagradzamy sędziów za działalność związaną z wydawaniem wyroków; to nie leży w zakresie naszego zainteresowania. Premiujemy aktywność podejmowaną poza sferą orzeczniczą.

Nominacje wraz z uzasadnieniem, które nie powinno obejmować wydawanych wyroków, należy zgłaszać mailowo: plebiscyt@courtwatch.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama